Jak znaleźć czas na czytanie? 10 pomysłów

Zajęta, zapracowana, zabiegana? Spokojnie. Nawet w twoim kalendarzu znajdzie się czas na książkę.
Jak znaleźć czas na czytanie? 10 pomysłów
Fot. Thinkstock
24.01.2016

„Nie mam czasu na czytanie” – brzmi znajomo? Jeśli będziesz szukała wymówek, to z pewnością je znajdziesz. Brak czasu oczywiście jest istotnym argumentem, ale w końcu dla chcącego nic trudnego. Warto czytać, bo z doniesień naukowców wynika, że to czynność, która wpływa na nas dobroczynnie. Jak więc znaleźć czas na czytanie, jeśli masz dzień po brzegi wypełniony zadaniami do wykonania?

Słuchaj audiobooków

Choć książka papierowa jest jedyna w swoim rodzaju, warto skorzystać z udogodnień, jakie podsuwają nam nowoczesne technologie. Przykład? Audiobooki. Możesz słuchać ich w zasadzie wszędzie – podczas podróży, spaceru, uprawiania sportu (doskonale sprawdzają się w czasie biegania czy marszu z kijkami!), jazdy samochodem, a nawet w domu. Co prawda, niektórzy narzekają, że w audiobookach chodzi o słuchanie, nie o czytanie, ale w końcu sęk w tym, by poznać treść książki, prawda?

Miej książkę zawsze przy sobie

Dobrze jest wyrobić w sobie nawyk noszenia w torebce albo plecaku książki. Dzięki temu będziesz mogła poczytać w każdej chwili, szczególnie wtedy, gdy nieoczekiwanie złapiesz parę minut dla siebie (w poczekalni u lekarza, podczas drugiego śniadania, w autobusie, podczas przerwy między lekcjami). W tym wypadku doskonale sprawdzają się wydania kieszonkowe – mają poręczny format, dzięki któremu mieszczą się w każdej torebce, a do tego są średnio o połowę tańsze od standardowych wydań!

7 książek, których nie wypada nie znać! Nowości wydawnicze & klasyka literatury

Sięgaj po książkę zamiast po telefon

Tak bardzo zaprzyjaźniliśmy się ze smartfonami, że jesteśmy z nimi nierozłączni. Mamy je zawsze przy sobie, korzystamy z nich w wolnych chwilach. Pomagają nam w nauce, pracy i dostarczają rozrywki. Gdy mamy przerwę, to właśnie telefon łapiemy w pierwszym odruchu. A gdyby tak zamiast po komórkę sięgać po książkę? Naukowcy alarmują, że jesteśmy uzależnieni od smartfonów, a bezustanne korzystanie z tego typu urządzeń – zwłaszcza w ciemnym pomieszczeniu – bardzo szkodzi zdrowiu. Natomiast czytanie – wręcz przeciwnie.

książka

Fot. Thinkstock

Czytaj małymi partiami

Nie musisz planować wieczoru pod kocem, z kubkiem kakao, ciastkiem i książką. To oczywiście znakomita koncepcja, ale zazwyczaj na jej realizację naprawdę brakuje nam czasu. Dlatego czytaj po trochu, niedużymi partiami, nawet po kilka stron. Liczy się systematyczność. A gdy odzwyczaisz się od książek, będziesz miała coraz więcej wymówek i coraz więcej zadań okaże się ważniejszych od czytania. Mała podpowiedź: czytać można szybciej – wskazówek, jak to osiągnąć, poszukaj w internecie albo zapisz się na kurs.

RAF

książka

Fot. Thinkstock

Udzielaj się w Sieci

Wielu jest miłośników czytania, którzy chętnie robią zdjęcia przeczytanych książek albo oceniają je w sieci. Wystarczy zobaczyć, jak wiele zdjęć książek, regałów czy ze spotkań autorskich publikowanych jest w Instagramie. Mnóstwo osób pisze również recenzje w internecie i nawiązuje ze sobą kontakt, by wymienić się lekturami. Warto wejść w to środowisko. Dzięki temu czytanie będzie dawało ci jeszcze więcej frajdy, a przy okazji będziesz na bieżąco wiedziała o ciekawych książkach, spotkaniach, targach itp. A może pomyślisz o własnym blogu poświęconym książkom?

Czytaj krótkie książki

Wspaniale rzucać sobie wyzwania, ale trzeba mierzyć siły na zamiary. Jeśli naprawdę na wszystko brakuje ci czasu, łatwiej będzie ci przeczytać krótką książkę albo opowiadanie niż tysiącstronicową powieść, prawda? Wyrobienie w sobie nawyku czytania w ogóle warto zacząć od przygody z krótkimi formami – artykułami, reportażami, esejami, opowiadaniami, a dopiero później przerzucić się na powieści. Nie wiesz, na co się zdecydować? Poszukaj rekomendacji na blogach, stronach poświęconych książkom, podpytaj koleżankę albo poproś o pomoc w bibliotece.

książka

Fot. Thinkstock

Dziel się obowiązkami z domownikami

Jeśli wstajesz skoro świt, dzień masz po brzegi wypełniony obowiązkami, a kładziesz się spać bardzo późno i jesteś tak bardzo wykończona, że czytanie wydaje ci się abstrakcją, musisz zrobić porządek w swoim rozkładzie dnia. Prawdopodobnie wzięłaś na siebie zbyt dużo obowiązków! Czy domownicy mają tyle samo pracy, co ty? Jeśli nie, koniecznie się z nimi rozmów. Poproś partnera, rodzeństwo, dzieci, rodziców, żeby cię wyręczyli w obowiązkach i zrelaksuj się przez pół godziny z ciekawą książką. Dbaj o siebie, bo długo nie wytrzymasz ekstremalnego tempa.

Pobierz e-booki do swojego telefonu

Zachęcamy cię do sięgania po tradycyjne książki, ale to wcale nie znaczy, że masz całkowicie zapomnieć o istnieniu e-booków. Przeciwnie – nic nie ważą i można do nich zajrzeć w dowolnej chwili. By tak było, pobierz kilka książek w formie elektronicznej na swój smartfon. Czytnik e-booków musiałabyś mieć zawsze przy sobie, a z telefonem nie ma tego problemu, bo nigdy się z nim nie rozstajesz, prawda? Oczywiście wiesz już, że nie zachęcamy cię do życia z komórką przyrośniętą do dłoni, ale jeśli chodzi o czytanie, cel uświęca środki.

książka

Fot. Thinkstock

Włącz czytanie w rozkład dnia

Wszyscy mamy swoje małe rytuały. Niektórzy każdy dzień zaczynają od gimnastyki. Inni czytają gazetę podczas śniadania. Kolejni mają ustalony rytm wieczorny: ulubiony serial, wiadomości, kolacja, kąpiel. Żeby mieć pewność, że nie zabraknie ci czasu na książkę, uczyń z czytania element rutyny. Dostosuj tę czynność do rytmu dnia. Ustal, że czytasz codziennie o godz. 19. Albo przed snem, zamiast oglądania telewizji. Miej książkę zawsze w zasięgu, by móc po nią sięgnąć w każdej chwili.

Porzuć nudną lekturę

Wiesz, dlaczego czytanie idzie ci opornie? Bo prawdopodobnie nie trafiłaś jeszcze na książkę, która pochłonęłaby cię bez reszty. Wiele osób przyznaje, że nie lubiło czytać, do czasu, aż trafiło na lekturę, która zmieniła wszystko. Jeśli więc próbujesz coś czytać, ale idzie jak po grudzie, prędko rozstań się z nudną książką i poszukaj lektury, która zajmie jej miejsce. Podpowiedź: wybierz się do biblioteki, a nie będziesz na siebie zła, że wydałaś pieniądze na kiepską książkę. Nietrafioną powieść zawsze możesz zwrócić i… wypożyczyć inną.

Te książki czytaliśmy w 2015. Wstyd czy powód do dumy?

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
dpblog (Ocena: 5) 25.01.2016 08:45
Ja bardzo często czytam przed snem lub w wolnej chwili, kiedy chcę się zrelaksować. Wolę czytać niż np. siedzieć przy komputerze.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie