Jak Polacy czytają książki? (Przeglądanie stron, oglądanie obrazków, co jeszcze?)

26 Kwietnia 2012

W ubiegłym roku większości z nas trudno było przebrnąć chociażby przez jedną pozycję.

Książki

Wystarczy przejść się po pierwszej lepszej księgarni, aby zobaczyć na własne oczy, że chętnych do kupienia i przeczytania książek nie brakuje. Przy półkach można spotkać wiele osób, które starannie wybierają sobie pozycję do przeczytania, przeglądają strony, czytają streszczenie znajdujące się na tylnej okładce. Niestety, to tylko pozory...

Prawda jest taka, że w ciągu ostatnich lat Polacy stali się społeczeństwem nieczytającym. Według badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową, aż 56 procent naszych rodaków nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki!

Co najgorsze, czytanie odstawili na półkę również ludzie posiadający wyższe wykształcenie. Co piąta osoba z tytułem magistra lub inżyniera przyznała, że przez ostatnie dwanaście miesięcy nie przebrnęła przez żadną pozycję – donosi Sfora.pl.

Skąd ten drastyczny spadek czytelnictwa w Polsce? Socjolodzy uważają, że to wszystko przez szalone tempo życia, które nie pozwala nam skupiać się dłużej na robieniu jednej, monotonnej czynności.

Alicja Piechowicz

Zobacz także:

Książki, które powinnaś przeczytać zanim wyjdziesz za mąż! (UCZĄ, JAK OBCHODZIĆ SIĘ Z FACETEM...)

Oto 10 pozycji obowiązkowych dla każdej przyszłej żony.

Filmowe SCENY MIŁOSNE: Pikantne, namiętne, gorące (Czysty seks na ekranie!)

Jeśli masz ochotę na dreszczyk emocji, biegnij do wypożyczalni video!

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (46)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-29 14:21:15

Moj umysł nie jest w stanie ogarnąć osób ktore nie lubią czytac książek. Ale to moje skromne zdanie. Tak na marginesie polecam ksiązki carlosa ruiza zafona. magia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-29 13:20:19

Jaka to głupota ja sama mam 14 lat i w tym jednym miesiącu przeczytałam ok.4000-5000 stron książek , w tym najcieńsza miała ok.300 stron ! Chociaż z drugiej strony rozumiem ten artykuł , gdyż moi rodzice nie czytają książek .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-27 00:12:06

Najlepsza ksiazka? "Idiota" Dostojewskiego! Nie ma lepszej.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-27 00:33:38

Planuję ją przeczytać w wakacje :) W zeszłym roku "Zbrodnia i Kara" (z braku czasu nie przeczytałam w liceum i nadrabiałam zaległości) + "Katedra Marii Panny" a w tym powtarzam schemat Dostojewski-Hugo w formie "Idiota" + "Nędznicy". Przydałyby się jeszcze ze dwie grubsze albo trzy lub cztery cieńsze, póki co nie mam pomysłu. Może coś polecicie? :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-27 09:33:18

''Katedra Marii Panny'' jest rowniez swietna! Fajnie, ze mamy podobne gusta.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-26 23:11:26

no nie wiem, ja zajmuje się całym domem (pranie,sprzatanie, gotowanie, zakupy itd), dzieckiem 3letnim i mężem, studiuję, chodzę do kina, do pubu, na place zabaw, wycieczki w góry. POZA WYMAGANIAMI SZKOLY--------------------i ekspresowego tempa życia, W TYM ROKU PRZECZYTAŁAM 3 KSIĄŻKI PO OK 500-600stron, tylko dla własnej przyjemności, bez obowiązku-------------------------------nie wliczam czasopism które też się przewijają i ksiazek kucharskich ;P

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-26 21:38:56

Bajdełej - poczytajcie sobie trylogię Igrzysk Śmierci, naprawdę jestem w szoku, że dopiero dzięki nagłośnieniu przez media filmu, dotarła mnie informacja o istnieniu tej serii, bo jest naprawdę fenomenalna i jestem wkurzona, że wcześniej nie wpadła w moje ręce :) Teraz spokojnie leży sobie na półce.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-26 21:39:49

*dotarła do mnie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-26 21:34:05

Ja jestem ciekawa kto nam nabija te statystyki... Naprawdę wątpię, że połowa społeczeństwa jest tak zacofana, że nie zainteresowała ich żadna książka. Nawet nastolatkowie, którzy na ogół mają "wyjeb*ne" na edukacje, czytają książki, które nota bene tworzone są z myślą o nich (przypuśćmy taki Dom Nocy, seria typowo dla dziewczyn w przedziale 13-17, i choć ja mam 20 to też mnie wciągnęła). Więc pytam - czy te badania były robione w równie tajemniczy i nieodgadniony sposób jak ankiety do Familiady? Chociaż jak teraz sobie tak pomyślę ... Moi rodzice nie czytali ani w tym, ani w tamtym roku żadnej książki (może nie tyle, że im się nie chce, ale problemy współczesności zwalają się na głowę nie dając spać, a co dopiero czytać). Może reszta też tak robi, a to my młodzi ludzie ratujemy jakoś nasze społeczeństwo?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-26 14:46:41

od połowy lutego przeczytałam około 20 książek... jestem studentką, często wyjeżdżam z racji wolontariatu (najlepiej czyta mi sie w srodkach komunikacji miejskiej;)) a np moja babcia, która oczywiscie ma o wiele wiecej czasu niz ja, czyta tygodniowo do 4 książek!!:) łatwo policzyć jaki daje to wynik w ciagu roku. wiec chyba jakies przeklamane te badania;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-26 21:35:51

podczas gdy twoja babcia czyta 4 ksiązki tygodniowo, 5 innych osób nie czyta przez tydzień nawet jednej. stąd wyniki badań.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-26 14:33:57

Ja się nie zgadzam z artykułem ponieważ coraz więcej osób widać którzy czytają np. w pociągu czy metrze.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-26 14:09:17

ja od października przeczytalam 57 książek, takie studia :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-26 14:03:44

ja czytam 2-3 ksiazki miesiecznie , do tego pracuje ucze soe zaocznie i min 2razy w tyg chodza do klubow a czs na ksiazke znajde . ;p

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz