Warto wiedzieć: Jak obchodzi się Wielkanoc w innych krajach?

10 Marca 2018

Co kraj, to obyczaj - głosi popularne przysłowie.

wielkanoc na świecie

Wielkanoc jest obchodzona na całym świecie, ale na różne sposoby. Inne zwyczaje panują w krajach Afryki, inne w Irlandii, a jeszcze inne w Polsce.

U nas wstępem do świąt wielkanocnych jest Niedziela Palmowa. Ludzie udają się tego dnia do kościołów z palmami, które przypominają o przybyciu Jezusa do Jerozolimy (tamtejsi mieszkańcy również witali go palmami).

W Wielki Piątek na terenie całego kraju odbywają się procesje drogi krzyżowej. W sobotę następuje uroczyste poświęcenie pokarmu, a w niedzielę kończy się okres Wielkiego Postu. Ludzie zaczynają świętować. W wielu domach panuje zwyczaj zasiadania członków rodziny do uroczystego śniadania. W Poniedziałek Wielkanocny popularne jest polewanie się wodą.

A jak to wygląda w innych krajach? Przyjrzyjmy się najciekawszym zwyczajom.

Afryka

Dużą uwagę przykłada się tutaj do dekoracji domów oraz kościołów. Z kwiatów i liści bananowca są tworzone dekoracje w kształcie motyli. Noszą one nazwy: „kanga” i „vitenge”. Jak przystało na ten kontynent, znaczenie ma też część artystyczna, a zwłaszcza śpiew. Chrześcijanie mieszkający w Afryce wykonują pieśni, które są znane na całym świecie.

Irlandia

Irlandia ma jeden z najciekawszych zwyczajów. Jest nim pochód, który odbywa się w Wielką Sobotę. Przewodzi mu lokalny rzeźnik, który trzyma kij z nadzianym śledziem. Symbolizuje on post. Biorący udział w pochodzie ludzie uderzają śledzia różnymi przedmiotami. W ten sposób wyrażają swoje zmęczenie postem i chęć rozpoczęcia świętowania. Na koniec śledź jest wyrzucany, a rzeźnik nadziewa na kij udziec barani, który jest udekorowany kwiatami. To oznaka końca postu – czytamy na portalu podroze.se.pl.

Zobacz także: Jak udekorować dom na Wielkanoc?

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (0)
ocena
0/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz