Filmy, które leczą

21 Marca 2009

Czy słyszałaś o cinematherapy? Filmoterapia to pomocnicza technika wykorzystywana w psychoterapii. Rozwinęła się równocześnie z rozpowszechnieniem się wideo. Jej kolebką są Stany Zjednoczone.

Filmy, które leczą

Amerykańscy psycholodzy zajmujący się filmoterapią twierdzą zgodnie, że filmy pomagają odnaleźć wzorce, nadzieje, inspirację, podsuwają nowe rozwiązania starych problemów. Można je wykorzystać w terapii małżeństw, ale nie tylko. Wspólny seans i późniejsza rozmowa z terapeutą nierzadko otwierają mężczyzn na potrzeby kobiet. Oczywiście, samo oglądanie filmów nie zastępuje klasycznych form terapii, ale jest ich dopełnieniem.

Jak to działa?

Filmy działają na nas poprzez emocje, a nie intelekt. Tak jak sny, pomagają dotrzeć do nieuświadomionych potrzeb. Czasem emocje są tak silne, że widzowie podczas filmu denerwują się, zaczynają rozmowy na abstrakcyjne tematy. Rozmowa z terapeutą staje się łatwiejsza po wcześniejszym obejrzeniu sceny z filmu, w której postać przeżywa podobne emocje, co pacjent. Aby film mógł zadziałać terapeutycznie, musi dotyczyć problemów, z którymi się borykamy.

Co dla kogo?

Każdy terapeuta wybiera dla pacjenta filmy według własnego klucza, choć są tytuły, które się powtarzają.

„Piękny umysł” – oparta na faktach historia genialnego matematyka, chorego na schizofrenię. Film pokazywany jest rodzinom osób cierpiących na tę samą chorobę, co bohater. Podnosi na duchu i dodaje odwagi w zmaganiach z codziennością.

„Dowód” – pokazuje, czym jest życie z osobą chorą na schizofrenię, mówi o kosztach, jakie ponoszą bliscy, o lęku przed dziedziczeniem choroby.

„Uwierz w ducha” – film z Demi Moore i Patrickiem Swayze. Opowiada historię kobiety, którą zza grobu wspiera ukochany mężczyzna. Film otwiera na przyjęcie pomocy.

„Pole marzeń” – film z Kevinem Costnerem. Bohater decyduje się spełnić swoje szalone marzenie. Film uczy słuchać wewnętrznego głosu i ufać intuicji.

„Co się wydarzyło w Madison Country” – historia fotografa, który robiąc reportaż na prowincji, poznaje gospodynię domową. Między dwójką dorosłych ludzi pojawia się namiętność. Clint Eastwood i Meryl Streep stworzyli niezapomniane kreacje. Film uczy, że kobieta szuka w życiu czegoś więcej niż bycia dobrą żoną, matką i gospodynią domową.

Kino może co prawda przyspieszyć proces terapeutyczny, ale go nie zastąpi. Film pomaga przekroczyć pewne bariery, dotrzeć do skrywanych emocji, jest wstępem do pracy terapeutycznej, bo jeśli nawet podsuwa nam gotowe rozwiązania, to w prawdziwym życiu musimy się z nimi zmierzyć sami.

Zobacz także:

PSYCHOTEST: Co mówi o tobie twój pulpit?

PSYCHOTEST: Czy jesteś inteligentna seksualnie?

Borys Rząsa

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (97)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2010-09-24 18:07:08

Meryl Streep !!!!!!!!!!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-30 04:37:22

tylko Amelia...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-27 15:54:00

mnie najbardziej wzruszył film: Green street Hooligans

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-27 15:09:00

mnie lecza kaszpirowski z koperfildem! samopoczucie dzieki nim 11 na 10 mam!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-26 12:48:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] a mnie dobiła "mgła" hehe ;p[/quote] Jeśli mas na myśli horror o piratach, to ja...turlałam się ze śmiechu. Rzadko kiedy wychodzą jakieś dobre horrory.[/quote] Myśl, że chodziło o horror 'Mgła' z Thomas'em Janem (( nie było tam żadnych piratów :P)). Rozumiem dlaczego dobił Cię ten film- końcówka powala... o_O [/quote] Warto obejrzeć film dla ostatnich paru minut...Scena samochodu i zejścia mgły dobija:PP

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-25 17:41:00

Dla mnie filmem, który poruszył mnie "do głębi" był "Bandyta"((Macieja Dejczera)). Po obejrzeniu wbija w fotel... Naprawde niezły dramat psychologiczny. POLECAM:D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-23 22:59:00

Efekt Motyla - choć jest o czymś zupełnie innym, pokazuje czym jest prawdziwa miłość

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-23 15:02:00

Wpadka - zdecydowanie poprawia humor pomimo dramatu w życiu

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-23 14:49:00

the freedom writers - śliczny. no i tajemnica brokeback mountain - zostawiła mi jakiś ślad w psychice. natomiast chociażby piękny umysł no ładny film, przeżywa się... hm, "katharsis" ale jakoś nie poruszył mnie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-03-23 12:01:00

Amelia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz