Dorota Masłowska: Mistrzyni wśród polskich pisarzy?

10 Maja 2015

Jedni nazywają ją cudownym dzieckiem polskiej literatury. Inni nie kryją niechęci do jej książek. Jedno jest pewne: bez Doroty Masłowskiej trudno wyobrazić sobie współczesną prozę.

Dorota Masłowska

Gdy dziewiętnastolatka, w przerwach między przygotowaniami go egzaminu maturalnego, pisze książkę o polskim blokowisku językiem, jaki nie pojawiał się wcześniej w literaturze, żonglując stylami, narracją i słowem, można mieć pewność, że szybko o niej nie zapomnimy. I tak się w rzeczywistości stało – chociaż od powieściowego debiutu Doroty Masłowskiej minęło trzynaście lat, wciąż uchodzi za najzdolniejszą pisarkę młodego pokolenia.

Karmicznie związana z morzem

Bo Dorota Masłowska od dziecka była pilną obserwatorką świata. Wychowana na wejherowskim blokowisku chłonęła wszystko, co ją otaczało. Podczas jednej z rozmów stwierdziła, że jest wręcz „karmicznie związana z morzem”.

Była nastolatką, kiedy zajęła pierwsze miejsce w konkursie miesięcznika „Twój Styl” na „Dzienniki Polek”. Ale to „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”, nazywana pierwszą polską powieścią dresiarską, przyniosła Masłowskiej uznanie i rozpoznawalność. Pisarkę błyskawicznie okrzyknięto odkryciem, talentem, głosem pokolenia.

Paweł Dunin-Wąsowicz, szef wydawnictwa Lampa i Iskra Boża, w którym ukazała się „Wojna…”, przyznał w jednym z wywiadów, że wiedział, że książka Doroty Masłowskiej wzbudzi zainteresowanie, jednak sukces powieści przerósł jego oczekiwania. Książka doczekała się wielu pochlebnych recenzji (m.in. Jerzego Pilcha i Marcina Świetlickiego – ten drugi określił ją „kawałem lekko nadpsutego, literackiego mięsa”). Stała się bestsellerem, przetłumaczono ją na wiele języków. Masłowska otrzymała za nią nominację do Nagrody Literackiej Nike, nagrodzono ją również Paszportem Polityki w kategorii „Literatura” – za „oryginalne spojrzenie na polską rzeczywistość oraz twórcze wykorzystanie języka pospolitego”.

Zainteresowana obyczajowością

Dziennikarze oszaleli na punkcie Masłowskiej, kiedy okazało się pisarka, mimo że momentami sprawiająca wrażenie nieśmiałej oraz wycofanej, mówiąca niewyraźnie, to wdzięczna rozmówczyni, która dokonuje interesujących ocen, ma szerokie horyzonty, a ze swoimi ripostami trafia w punkt. Szybko zrobiono z niej dyżurną komentatorkę bieżących wydarzeń, choć ją samą od początku to dziwiło. „Mnie nie interesują duże kategorie, polityka. Moim konikiem jest drobna obyczajowość, język, ludzka codzienność. Raczej tramwaje niż czołgi” – powiedziała w 2014 roku Jackowi Żakowskiemu w wywiadzie dla „Polityki”.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (4)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anka
(Ocena: 5)
2015-05-10 20:39:16

re: Dorota Masłowska: Mistrzyni wśród polskich pisarzy?

Redakcjo, brawa za kolejny cudny - ale i rzetelny - artykuł :) To wspaniałe, że więcej w nim sensownej treści niż obrazków - wreszcie jest co przeczytać! I cytowane źródła, w tym książka Drotkiewicz - wprost nie ma się czego przyczepić :) Ewentualnie mogliście jeszcze podrzucić (a raczej przypomnieć, bo to przecież kiedyś się u Was ukazało) link do jednej z piosenek Doroty Masłowskiej, "Chleb", bo w klipie tym wystąpiła Anja Rubik - ale to niuans ;) Proszę iść dalej taką drogą :) Może kolejne artykuły poświęcicie Oldze Tokarczuk, Mariuszowi Szczygłowi albo Szczepanowi Twardochowi? :) Bo szczerze liczę na to, że nie zaniechacie tego cyklu o pisarzach, skoro idzie Wam coraz lepiej, a i ilość komentarzy pod artykułami z cyklu pomalutku, acz stopniowo się zwiększa :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-05-10 20:17:37

re: Dorota Masłowska: Mistrzyni wśród polskich pisarzy?

Nie znoszę jej książek :/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
inferno
(Ocena: 5)
2015-05-10 12:35:55

re: Dorota Masłowska: Mistrzyni wśród polskich pisarzy?

Dorotę to ja wręcz kocham :) Naprawdę wspaniała persona.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-05-10 10:49:43

re: Dorota Masłowska: Mistrzyni wśród polskich pisarzy?

płyta Mister D. jest fenomenalna, ale trzeba mieć wiele dystansu do świata by ją zrozumieć. Dorota w każdej piosence wyśmiera to, co wiele osób bierze na poważnie. Polecam przesłuchać kilka utworów.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1