Czy Maria Konopnicka była lesbijką?

06 Października 2016

Ze szkoły wynosimy posągowy wizerunek Marii Konopnickiej – autorki „Roty” i wielu innych patriotycznych utworów. Jednak w życiu prywatnym słynna pisarka była bardzo wyzwoloną kobietą.

lesbijki

Kontrowersje wokół biografii Marii Konopnickiej pojawiły się już w 2008 r., gdy w księgarniach ukazała się praca Krzysztofa Tomasika „Homobiografie”, czyli zbiór szesnastu opowieści o życiu prywatnym najważniejszych polskich pisarzy i pisarek XIX i XX wieku. Jednoznacznie zasugerowano tam, że wieloletni związek autorki „Roty” z Marią Dulębianką, malarką i feministką, miał charakter homoseksualny.

Nic dziwnego, że cztery lata później temat wrócił przy okazji dyskusji dotyczącej projektu ustawy o związkach partnerskich. Ówczesny dyrektor Instytutu Książki Grzegorz Gauden zaapelował wtedy do posłów, by przygotowywany dokument nazwać „ustawą Konopnickiej-Dulębianki”.

Zaprotestowały środowiska narodowe i konserwatywne, których przedstawiciele śpiewają „Rotę” podczas rozmaitych marszów i manifestacji. „Teza o rzekomym lesbiźmie Marii Konopnickiej to kłamstwo propagandy feministycznej. Kłamstwo Konopnickie mogłoby być tak samo karalne jak kłamstwo oświęcimskie” – grzmiał w telewizyjnej „Panoramie” Artur Zawisza, jeden z przywódców ruchu narodowego.

W przyszłym roku będziemy obchodzić 175. rocznicę urodzin wybitnej pisarki. Niewykluczone, że ta okazja znów stanie się pretekstem do kłótni na temat życia prywatnego Konopnickiej, które zresztą faktycznie było bardzo barwne…

Początkowo wydawało się, że Maria podzieli los większości ówczesnych kobiet. Ledwo przekroczyła próg dorosłości, gdy poślubiła starszego o 12 lat Jarosława Konopnickiego, przystojnego, choć zubożałego ziemianina, którego nazywała „wąsatym aniołem”. Zamieszkała w zarządzanych przez męża majątkach, najpierw w Bronowie, a następnie Gusinie.

Choć wcześniejszy pobyt na pensji u sióstr sakramentek w Warszawie rozbudził w Marii zainteresowanie sztuką i literaturą, została przykładną żoną i gospodynią domową. Organizowała szlacheckie biesiady, lubiła również odwiedzać wiejskich sąsiadów, poznając życie i zwyczaje prostych ludzi, co później miała wykorzystać w twórczości literackiej.

W ciągu dziesięciu lat od ślubu Konopnicka urodziła ośmioro dzieci (dwoje zmarło zaraz po porodzie), jednak z czasem znudziła ją dotychczasowa egzystencja oraz mąż, którego zaczęła określać mianem „przeżytego hulaki”. W 1877 r. zabrała dzieci i wyjechała do Warszawy. Początkowo zarabiała jako korepetytorka, a później – dzięki znajomości kilku języków – zaczęła tłumaczyć utwory niemieckich czy włoskich twórców. Wieczorami pisała swoje wiersze i nowele, które niebawem miały przynieść jej sławę.

NASTOLATKA-GIGANT: Nie uwierzysz, ile ma wzrostu! (Nosi buty w rozmiarze 48)

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (3)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2016-10-06 16:11:12

Mówisz tu o renesansie we Wloszech. Piękny okres. Jeden z ciekawszych w historii. Od tego okresu znane sa nazwiska twórców dziel, Rafael Santi, Michal Aniol, czy Da Vinci, a nie jak dotychczas anonimowi. Michal Aniol wyrzezbil Dawida, jedna z najważniejszych rzeźb oddająca dokladnie męskie ciało. Da Vinci również wykazywał żywe zainteresowanie mężczyznami. Byc może, gdyby homoseksualizm byl postrzegany tak jak teraz to mielibyśmy więcej informacji na ten temat.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-10-06 11:39:34

Chyba raczej bi, a nie homo.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-10-06 09:07:14

wielu było zygmunt trzeci waza, przywódca urlich czy jak mu tamprzywódca zakonu krzyżackiego ponoc tez da Vinci i wielu innych

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1