10 najbardziej wpływowych filmów dekady

04 Maja 2009

Zobacz listę dziesięciu najbardziej wpływowych filmów ostatniej dekady, które zmieniły oblicze kina i wyznaczyły nowy kierunek w rozwoju światowej kinematografii!

10 najbardziej wpływowych filmów dekady

Brendon Connely, uznany dziennikarz serwisu filmowego Slashfilm, stworzył niedawno niepowtarzalną listę dziesięciu najbardziej wpływowych filmów ostatniej dekady, które zmieniły oblicze kina i wyznaczyły nowy kierunek w rozwoju światowej kinematografii. Każda z wielkich ekranizacji uwzględniona w jego rankingu zasłużyła na ten zaszczyt nie bez powodu. Connely uzasadnia swój wybór komentarzami, jakimi opatrzył wszystkie tytuły ze złotej dziesiątki.

10. „Koralina i tajemnicze drzwi” – za niepowtarzalne efekty 3D.

9. „40-letni prawiczek” – za pierwszą męską komedię z prawdziwego zdarzenia.

8. „Ludzkie dzieci” – za połączenie kilku odrębnych ujęć w długą, spójną całość.

7. „Matrix” – za przykład złego zapakowania dobrych idei i technicznych nowinek umożliwiających zrobienie lepszych filmów.

6. „Rushmore” – za wspaniały obraz szerokiej popkultury.

5. „Ekspres polarny" - za ujęcia w niezwykły sposób przedstawiające ruch postaci.

4. „Moje wielkie greckie wesele" - za wielki sukces sprzedażowy i wygenerowanie ogromnych zysków przy minimalnym wkładzie finansowym.

3. „Traffic" - za perfekcyjne dopracowanie metod filmowej narracji.

2. „Ultimatum Bourne'a" - za szybkie sceny akcji i świetne zdjęcia.

1. „Sky Kapitan i świat jutra" - za zapoczątkowanie manii na greenscreeny, czyli techniki umożliwiającej zamianę tła obrazu o w miarę jednolitym kolorze na dowolny obraz.

* Część tłumaczeń pochodzi z serwisu Sfora.pl

Zobacz także:

10 najseksowniejszych kobiet świata

Dwadzieścia ponadczasowych piękności

Nadia Tyszkiewicz

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (221)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-07 22:02:00

Najgorsze zestawienie jakie można znależć w siecie. Uzasadnienie jeszcze gorsze :/. Np. pozycja 1. „Sky Kapitan i świat jutra" - przed tym filmem szeroko już stosowane byłe wszelkie greenscreeny i blue screeny

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-07 17:28:00

KOralina rządzi ^^

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-06 22:41:00

[quote="Gosc"]wpływowe ? on chyba nie wie co to znaczy wpływowe! oO' jak dla mnie kultowymi i wpływowaymi filmami były min. Forest Gump, Marzyciel,Wyznania Gejszy czy Chłopaki nie płaczą :D to sa dopiero wpływowe fiilmy ;D[/quote] ale nie o chodzi o wplywowe na ludzi ,sklaniajace do refleksji tylko o takie ktore odmienily kino jakimis nowymi technikami . nie umiesz czytac ze zrozumieniem? no ,ja w zasadzie tez na poczatku bylam zdziwiona taka lista

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-06 22:08:00

zmierzch jako książka super, jako film już nie bardzo

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-06 20:24:00

jak ktoś nie czytał Zmierzchu i kolejnych jego części to nie dziwie sie ze film mu się nie podobał. jesli ktoś czytał bedzie wiedział oco mi chodzi.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-06 19:25:00

wpływowe ? on chyba nie wie co to znaczy wpływowe! oO' jak dla mnie kultowymi i wpływowaymi filmami były min. Forest Gump, Marzyciel,Wyznania Gejszy czy Chłopaki nie płaczą :D to sa dopiero wpływowe fiilmy ;D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-06 18:52:00

[quote="Gosc"]"Stowarzyszenie wędrujących dżinsów" film genialny "Pearl HArbor" najlepszy film na świecie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ;D[/quote] Omg, "Stowrzyszenie" bylo swietne jako ksiazka ale film zryli tak, z gorzej sie nie dalo :/:/ wielka szkoda :/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-06 18:47:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] ej ludzie, nie bulwersujcie się tak! to nie jest lista najlepszych filmów dekady, o najlepszym scenariuszu! chodzi o filmy, które nie zostały zrobione wg streotypów, tylko wyróżniały się czymś! np, świetne ujęcia, zbliżenia, efekty 3D, narracja, ruch postaci itd, coś w czego innych filmach nie było. i chodzi tu o sprawy czysto techniczne! a nie o treść, i o to czy rusza za serducho, czy nie.[/quote] no właśnie! co niby taki zmierzch wniósł do kultury ? fabuła okej, ale efekty niczym się nie różnią od innych filmów. edward skaczę po drzewach.... łaał[/quote] e tam na mnie wplynal zmierzch ^^ od pol roku nie potrafie myslec o czyms innym xp[/quote] na Ciebie wpłynął , ale na losy kinematografii nie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-06 18:47:00

[quote="Gosc"][quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Teeger[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] [quote][b]Gosc[/b] powienien byc Zmierzch!!!!!!!!!!!!![/quote] własnie !!!!! xDD :D[/quote] Dokładnie!! Ja bym go na pierwsze miejsce wstawiła... :][/quote] Zmierzch to jeden z bardziej gównianych filmów jaki odniósł karierę. Zrobiło się o nim głośno a jakiś zachwycąjacy to on niestety nie jest, nie wiem co was tak jara w tym filmie -_- [/quote] zgadzam się. ZMIERZCH to jedno wielkie GÓWNO![/quote] Oj tak "Zmierzch" jest bez sensu nie wiem co niektórym się w tym podoba, jedynie aktorzy są spoko ale ogółem film beznadziejny, przereklamowany itp :/[/quote] zmierzch jest super! a edward... mr... Jako Pattison nie, ale jako Culen! ;] :* [/quote] Zmierzch to shit !! [/quote] Niestety, film nie spełnił mioch oczekiwań, ale bez przesady, nie jest gównem...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-06 17:52:00

[quote="Gosc"]A Zmierzch gdzie ?!! [/quote] Buahahahahahaha. Równie dobre mozemy zapytać: "a gdzie High school musical?" "Filmy, ktore zmienily oblicze kina i wyznaczyły nowy kierunek w rozwoju światowej kinematografii. Czytaj ze zrozumieniem.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz