10-letni Natan napisał opowiadanie, o którym huczy cały Internet. Przeczytaj koniecznie!

18 Maja 2018

Polonistka skarciła chłopca, ale internauci są zachwyceni jego talentem pisarskim.

wypracowanie z polskiego

Zewsząd słychać opinie, że polski system edukacji zabija w uczniach kreatywność. Ocenianie odpowiedzi na podstawie klucza, czy nauczanie według określonych schematów ma wielu przeciwników. Ostatnia sytuacja, która miała miejsce w jednej z polskich szkół, niestety tylko utwierdzi ich w tym przekonaniu.

Mamy zwiastun filmu, który jest tak straszny, że ludzie masowo uciekają z kin. Uwaga – naprawdę MOCNY!

Nauczycielka języka polskiego zadała uczniom pracę domową. Mieli napisać opowiadanie składające się z 8 zdań. 10-letni Natan tak przyłożył się do zadania, że jego tekst był dłuższy niż poleciła polonistka. Nie brakowało w nim jednak kreatywnych pomysłów, zaskakujących zwrotów akcji i stylu pisania, którego mógłby pozazdrościć chłopcu niejeden pisarz.

„Kiedy Magda otworzyła oczy, zobaczyła srokę, która stukała dziobem w parapet otwartego okna. Była wiosna, więc przylatywały ptaki. Madzia się zdziwiła, ponieważ przyleciał też numerek dziesięć. Magda zawołała mamę, ale zamiast mamy przyszedł kot. Madzia powiedziała: Mamo? A kot: tak córeczko. Wtedy Magda zawołała tatę.” – tak zaczyna się opowiadanie Natana.

Nauczycielka nie zaliczyła 10-latkowi pracy domowej, ponieważ tekst był według niej za długi i pozbawiony sensu. Nie doceniła przy tym kreatywności ucznia, co postanowiła wytknąć jej nawet pisarka Sylwia Chutnik. „Chciałabym umieć tak pisać! Bo o nauczycielce nie ma sensu się wypowiadać” – napisała bez ogródek.

Przeczytajcie całe opowiadanie Natana. Naszym zdaniem jest absolutnie zachwycające.

„Kiedy Magda otworzyła oczy, zobaczyła srokę, która stukała dziobem w parapet otwartego okna. Była wiosna, więc przylatywały ptaki. Madzia się zdziwiła, ponieważ przyleciał też numerek dziesięć. Magda zawołała mamę, ale zamiast mamy przyszedł kot. Madzia powiedziała: Mamo? A kot: tak córeczko. Wtedy Magda zawołała tatę. Zamiast taty przyszła panda. Madzia powiedziała: tato, czy to ty? Panda powiedziała: tak. Potem Madzia zeszła na dół do chomika. Zamiast chomika zobaczyła Garfielda przed telewizorem. Nagle zadzwonił dzwonek do drzwi. Otworzyła je i zobaczyła iluminati, które dało jej przesyłkę. Madzia pożegnała się z iluminati. Iluminati poszło i rozjechał go kot-walec. Tymczasem Madzia otworzyła paczkę i zobaczyła portal, więc do niego weszła i znalazła się w świecie na odwrót. Po godzinie znalazła się w swoim domu. Poszła do kuchni, żeby coś zjeść i sie napić, a zobaczyła bobra, który smażył na patelni naleśniki. Wzięła z szuflady chleb. Zdziwił a się ponieważ chleb miał nogi i ręce i wszedł Madzi do buzi. Madzia zjadła go ze smakiem. Zrobiła sobie wodę, która ją oblała. Madzia się obudziła i okazało się, że to wszystko było snem.

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (40)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim xd
(Ocena: 5)
2018-05-26 23:04:58

Ludzie przestańcie pisać o tej maturze serio chłopak ma 10 lat nw co będzie robił za rok a wy matura matura a poza tym gdyby wielka pani profesor była człowiekiem to by to doceniła !

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Krystyna
(Ocena: 4)
2018-05-25 08:27:25

Każde diecko na taką wyobraźnię tylko nie każde z niej korzysta

Nie jest tak źle

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-24 22:31:02

Talent i wyobraźnia jest, ale czy te pismo da się przeczytać? Pomyślałbym,ze to napisał 6 latek....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-24 12:53:04

Opowiadanie fajne, wszystko ok. Ale jest niezgodne z poleceniem! Jeśli ten talent się rozwinie i zacznie szukać pracy jako redaktor w gazecie i dostanie 1000 znaków, a napisze 3000, to też go nikt nie pochwali. Wywali pisaninę do kosza. Polecenie nakazywało zwięzłość wypowiedzi jako podstawowe kryterium. Nie zostało ono spełnione, więc reakcja nauczyciela słuszna. Mógł/ mogła tylko dopisać, że docenia kreatywność i pomysł. Jednak pozytywna ocena byłaby w tym przypadku naciąganiem. Bo polecenie nie zostało wykonane.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-24 15:53:04

Nie ma co porównywać dziecka do dorosłej osoby.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
TakżePisarka
(Ocena: 5)
2018-05-24 07:27:02

O mój boże! Cudowny chłopiec z niesamowitym talentem pisarskim! Kiedys zostanie kimś wielkim.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-21 16:42:59

Natan

Według mnie Natan ma niesamowity talent pisarski!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-18 23:07:32

Mi nauczycielka zwrocila uwage bo pisalam takie W a nie zaokraglone na koncu

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-18 22:59:41

jaki z tego moral? Natan sie pieknie nazarl dropsow

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-18 22:12:09

Opowiadanie fajne, wszystko ok. Ale jest niezgodne z poleceniem! Jeśli ten talent się rozwinie i zacznie szukać pracy jako redaktor w gazecie i dostanie 1000 znakow, a napisze 3000, to też go nikt nie pochwali. Wywali pisaninę do kosza. Polecenie nakazywało zwięzłość wypowiedzi jako podstawowe kryterium. Nie zostało ono spełnione, więc reakcja nauczyciela słuszna. Mógł/ mogła tylko dopisać, że docenia kreatywność j pomysł. Jednak pozytywna ocena byłaby w tym przypadku naciąganiem. Bo polecenie nie zostało wykonane.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-18 22:34:20

Schematy, schematy... Szkoła zabija kreatywność, zabrania nieliniowych rozwiązań, uczy myśleć schematycznie tak jak "należy". Szkoda, że w polskich szkołach dzieci z talentami są zazwyczaj "gaszone", bo zbyt wychylają się z szeregu typowych jednostek, bo mają swoje pomysły, swoje zdanie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-18 22:53:21

Jeżeli chłopak chce być w przyszłości pisarzem to spoko- niech będzie kreatywny i robi po swojemu. Gorzej jeżeli zechce zdawać maturę, pójść na studia a potem do pracy. Będzie musiał wykonać zadanie- nie mniej, nie więcej ale tyle ile się od niego oczekuje. Czasami nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu. A wyniki różnych egzaminów mówią same za siebie- młodzież nie potrafi czytać ze zrozumieniem i wykonywać zadań zgodnie z POLECENIEM. Robią to co jest dla nich w danym momencie najwygodniejsze- jeżeli mają pomysł piszą dużo, jeżeli nie są gotowi nawet pominąć zadanie. Wyobrażasz sobie dentystę który "miał wenę" i wyrwał 5 zębów zamiast jednego? Albo sekretarkę która miała wysłać zwięzłą informacje do klienta a napisała cały elaborat? Wychowujemy wychuchane pokolenie które nie zwraca zupełnie uwagi na to co im się przekazuje i a już najgorzej na świecie znosi krytykę- Kubuś jest super, Kasia znakomita. A potem przyjdzie taki Jakub do pracy, przyjdzie też Katarzyna szef powie im że mają zrobić to i to a oni nie będą potrafili się z tego wywiązać bo nie są nauczeni słuchania oczekiwań drugiej strony.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-19 08:42:29

Dokladnie o tl chodzi.a narod sie obrusza bo natanek takie piekne opowiadanie wyskrobal ze tylko nobel literatury mu sie należy.... Polecenie bylo jasne nie wykonal go.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-19 09:27:11

A co jest wazniejsze? Trzymanie sie schematu, czy talent? Bo chlopak ma ewidentny talent i duza wyobraznie. Trzymanie sie schematow tworzy ludzi bezmyslnych, biurokratow, prawnikow, ludzi ktorzy nie mysla samodzielnie tylko wg schematow. Tacy ohraniczeni ludzie moga pracowac wg schematow, a ludzie kreatywni nie. I to oni tworza swiat.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-20 12:01:27

Polecenie brzmiało "Minimum 8 zdań." Oznacza to, że chłopiec wykonał polecenie nauczycielki. Nigdzie nie zauważyłam czegoś w stylu "Minimum 8 zdań, ale mniej niż...". Nie rozumiem, więc co Pani uważa za wykonanie zadania niezgodnie z poleceniem. Chłopca wręcz powinno się pochwalić za napisanie dłuższego tekstu niż przewidywała polonistka. Gołym okiem widać, że uczeń nie napisał pracy "na odwal", lecz zadał sobie więcej trudu. Coś takiego niezwykle rzadko spotyka się w tych czasach. PS. Zabrakło w Pani wypowiedzi jednego przecinka. Będę jednak bardzo złym człowiekiem i nie zdradzę, w którym miejscu. Radziłabym zająć się najpierw nauką zasad pisania, a później oceniać innych - w szczególności dzieci. Nie pozdrawiam

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)