Wszystko, co musisz wiedzieć o kawie!

Jaką kawę pić do czego, czym ciemne napary się od siebie różnią i którą kawę można uznać za królową kaw?
Wszystko, co musisz wiedzieć o kawie!
13.02.2012

Parzenie kawy to prawdziwa sztuka. Najlepsi na świecie bariści są nie tylko doceniani i świetnie opłacani, ale także wielokrotnie nagradzani. Do Polski kawa trafiła w końcówce XVII w. – i nie spotkała się z ciepłym przyjęciem. Napar uważano za niesmaczny i szkodliwy dla zdrowia. Dopiero gdy zauważono, że smak kawy poprawia się po dodaniu mleka, cukru lub soli, napój zyskał popularność. Przez pewien czas na całą Europę sławna była tzw. kawa po polsku, którą podawano z dodatkiem tłustej śmietany. W połowie XIX wieku w samej Warszawie istniało niemal dwieście kawiarenek. Warto wiedzieć, że w tym czarnym przysmaku gustował sam Stanisław August Poniatowski. Dzisiaj jednak w gąszczu kaw można się pogubić. Którą kawę pije się do czego i jak przyrządzić ją w domowych warunkach?

Szkoła serwowania kawy

Przy podawaniu kawy obowiązują nas zasady, których łamać się nie powinno. Przede wszystkim kawę – podobnie jak herbatę – podaje się w filiżance, najlepiej porcelanowej, w której ten czarny napar utrzymuje swoją temperaturę. Do kawy nie należy podawać zimnego mleka prosto z lodówki. Najlepiej przed zmieszaniem z naparem mleczko podgrzać. Jeśli gość prosi nas o kawę z mlekiem, nie wlewajmy go do filiżanki na własną rękę. Zasady mówią, że mleko podaje się w niedużym dzbanuszku i to najlepiej na spodku. W ten sposób nasz gość sam uraczy się taką ilością mleka, na ile akurat ma ochotę. Bądź czujna również podczas zakupów. Jeśli na opakowaniu znajdują się napisy: high grown, blue green czy bluish, to kawa dobrej jakości. Zwróć uwagę na datę produkcji. Kawa mielona, zapakowana w torebkę, zachowuje trwałość od dwóch tygodni do trzech miesięcy. Opakowanie próżniowe sprawia, że kawa jest trwała do roku. Natomiast ziarnista zachowuje aromat przez ok. 10 miesięcy.

kawa

Cappuccino

Jest to mocno gorąca kawa espresso z mlekiem, przykryta czapką zimnego, spienionego mleka. Dodajemy do niej, według upodobań, tartą czekoladę, cynamon czy kakao. Cappuccino wymyślili mnisi z zakonu kapucynów – stąd nazwa. Klasyczne cappuccino pija się w porcelanowych lub porcelitowych filiżankach, najlepiej o lekko pękatym kształcie (pojemność ok. 150-200 ml). Włosi piją cappuccino rano lub do południa – nigdy wieczorem. Najlepiej smakuje z rogalikiem lub bułeczką.

- tradycyjne cappuccino to 1/3 espresso, 1/3 gorącego mleka i 1/3 mlecznej piany;

- cappuccino scuro – ciemniejsze cappuccino przyrządzone z mniejszą ilością mleka;

- cappuccino chiaro – jaśniejsze cappuccino przyrządzone z większą ilością mleka;

- cappuccino freddo – zmrożone, słodzone cappuccino.

kawa

Kilka innych propozycji:

- Cafe au lait – nieodzowny dodatek do śniadania złożonego z bagietki, miodu i dżemu we Francji oraz Hiszpanii. Proporcje: 1/2 świeżo zaparzonej kawy i 1/2 zagotowanego mleka;

- Cafe noisette – szwajcarski przysmak, którego aromat tworzy wiśniówka. Mocny napar kawy wlewa się do filiżanki lub niewielkiej szklaneczki. Na powierzchni napoju umieszcza się porcję lekko ubitej śmietany i skrapia całość odrobiną wiśniówki;

- kawa po wiedeńsku – na mocną kawę z ekspresu układa się bitą śmietanę, którą można posypać sproszkowaną czekoladą lub kakao;

- kawa po rosyjsku – kawa mielona z dodatkiem czerwonego wytrawnego wina, cukru i czystej wódki podawana na gorąco;

- kawa melange – wywodzi się z Austrii. Kawę przyrządza się najczęściej na bazie podwójnej ilości tradycyjnego naparu espresso z dodatkiem gorącego mleka. Środek powierzchni kawy zdobi kleks mlecznej piany;

- Kopi Luwak – ekskluzywna i najdroższa kawa świata!

Julia Wysocka

Zobacz także:

Herbata do zadań specjalnych

Jak nie zgubić się w gąszcz herbat i po którą warto sięgać?

Peeling z kawy: Czytelniczka Papilota zdradza swój sprawdzony przepis!

Ten kosmetyk zrobisz sama w domowym zaciszu.

kawa

Latte

Uznaje się ją za pierwowzór białej kawy – kawy z mlekiem. Serwuje się ją w przezroczystej szklance lub pucharku. Bardzo często jako filiżanka do kawy służy też kubek z ceramiki o grubych ściankach, w którym podwójna porcja kawy długo utrzymuje wysoką temperaturę. We Francji latte pije się z miseczki, aby jak najłatwiej maczać croissanta w kawie. Latte najczęściej przyrządza się w proporcjach: 1/3 espresso na 2/3 mleka (ciepłego i lekko spienionego). Kawa występuje również w wersji caffè latte freddo i jest to schłodzony napój z dodatkiem cukru.

- latte macchiato – do wysokiej szklanki delikatnie i powoli, po ściance dolać do gorącego mleka pokrytego warstwą mlecznej piany podwójne espresso. Przy prawidłowym przygotowaniu otrzymuje się trzy warstwy: na dole mleko, po środku espresso, u góry piana. Latte macchiato można pić przez słomkę udekorowaną wiórkami czekoladowymi czy cynamonem. Często dodaje się do niej syropy smakowe. Napój podaje się z łyżeczką na długim trzonku.

kawa

Mocca

To wyjątkowo ciemne palone ziarna kawy arabskiej i jednocześnie napój otrzymywany z tej kawy. Klasyczna mocca (mokka): 1/3 espresso, 1/3 gorącego mleka, 1/3 kakao. Może być serwowana ze spienionym mlekiem lub bez niego.

- czekoladowa mocca – składniki: tabliczka gorzkiej czekolady, łyżka wody, 2 łyżki miodu, szczypta soli, 2 łyżki mleka, kawałeczek laski wanilii, 2 łyżeczki kawy rozpuszczalnej, bita śmietana, wiórki czekoladowe.

Wykonanie: czekoladę, wodę, miód i sól gotować razem aż do rozpuszczenia czekolady. Podgrzewając, dodać mleko, kawę i wanilię. Podawać z bitą śmietaną i wiórkami.

- waniliowa mocca – składniki: 1 łyżeczka gorzkiego kakao, 1-2 łyżeczki brązowego cukru, 2 łyżeczki drobno zmielonej kawy, 2 łyżki bitej śmietany, 0,3 l wrzątku, 0,1 l mleka, 1 kawałeczek wanilii.

Wykonanie: do rondelka wlać mleko i wsypać utartą wanilię. Podgrzewać, aż mleko się zagotuje. Dodać kakao i cukier, zamieszać i trzymać na małym ogniu. W osobnym naczyniu zaparzyć kawę, po trzech minutach połączyć ją z kakaowym mlekiem. Rozlać do nagrzanych filiżanek. Na wierzch nałożyć bitą śmietanę i oprószyćkakaowym proszkiem.

kawa

Espresso

Ta wywodząca się z włoskiej tradycji kawa błyskawicznie podbiła świat i dziś uznawana jest za królową. Uprażone i drobno zmielone ziarna sparzane są parą pod ciśnieniem, co sprawia, że napar ma intensywny aromat. Espresso podaje się na gorąco w charakterystycznych, malutkich filiżankach (wypełnionych do 2/3 wysokości) z dodatkiem cukru albo skórki cytrynowej. Do espresso można podać szklankę wody. Najbardziej znane espresso to:

- espresso doppio – z podwójną ilością kawy i wody;

- espresso lungo – otrzymamy je, jeżeli podczas przyrządzania espresso dodamy więcej wody, aż do wypełnienia całej filiżanki. Tak powstaje espresso „wydłużone”, czyli lungo;

- espresso ristretto (corto) – mocne espresso z małą ilością wody (filiżankę napełniamy tylko do połowy). To napój bardzo mocny, o intensywnym smaku;

- espresso macchiato – ozdobione mleczną pianą, podawane w filiżance do espresso lub w niewielkim szklanym naczyniu z uszkiem;

- espresso corretto – z dodatkiem brandy, likieru lub grappy. Również serwowane w filiżance do espresso.

Polecane wideo

Komentarze (29)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 22.10.2014 23:38
zrezygnowałam z kawy jakiś czas temu. i w sumie wyszło mi to na dobre. a jak się chcę doenergetyzować to piję soki z oleofarm. mają witaminy, ale nie mają cukru ani konserwantów :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.02.2012 22:12
kawa ziarnista... nie jakies rozpuszczalne :) tłusta smietanka i nie zbyt duzo cukru- cukier niszczy smak!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.02.2012 19:07
ja polubiłam kawe gdy koleżanka zamówiła mi w mcdonaldzie cappuccino :) ale do kawy zawsze daje dużo cukru i mleka, więc samej kawy w zasadzie mało zostaje :p
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.02.2012 12:22
Kawa rozpuszczalna oraz inne typu 3 w 1 to kącik chemika,bardzo niezdrowe po prostu syf jak nie wierzycie obejrzyjcie wiem co jem o kawie. Kawa najlepsza w ziarnach 100% arabica ok 3 filiżanki dziennie to samo zdrowie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.02.2012 01:03
a ja lubie NESCAFE
odpowiedz

Polecane dla Ciebie