Czym kierować się przy wyborze ekspresu do kawy do domu?

Rodzaje ekspresów do kawy
Czym kierować się przy wyborze ekspresu do kawy do domu?
03.02.2022

Na kawowym rynku możemy znaleźć ekspresy do kawy we wszystkich kolorach i rozmiarach, od malutkich jednokolbowych ekspresików po solidne i lśniące ekspresy do kawiarni. Jak połapać się w tym dobrobycie i jak dokonać odpowiedniego wyboru, szukając do domu idealnego ekspresu do kawy na CoffeeDesk? Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę ze swoich oczekiwań i preferencji względem ekspresu. Czy chcemy zostać domowym baristą, kupić sobie fartuch i śmieszną czapkę, czy wolimy pozostawić parzenie kawy maszynie?

Kawa z mlekiem – ekspresy ciśnieniowe automatyczne i kolbowe

Jeśli lubicie kawy mleczne to opcje są dwie: albo oddajecie cały proces parzenia, spieniania i czyszczenia w mechaniczne ręce ekspresu automatycznego, albo zaczynacie przygodę z ekspresem kolbowym. Oba ekspresy mają swoje zalety. W ekspresach automatycznych wszystko dzieje się samo, a użytkownik wyłącznie wciska guzik i dosypuje kawy. Jednym zdaniem - minimum wysiłku, a kawa wychodzi smaczna.

W przypadku ekspresu kolbowego możemy manipulować smakiem kawy poprzez zmianę parametrów – stopnia mielenia, dozy kawy pod espresso, a ponad to możemy zabawić się w mistrzów latte art i próbować sił w malowaniu wzorków na kawie.

Zatem jeśli potrzebujesz dostawy cappuccino co rano, ale nie chcesz poświęcać mu czasu i uczyć się nowych rzeczy – wybierz ekspres automatyczny. A jeśli ekscytuje Cię wizja samodzielnego przygotowania latte lub cappuccino i chcesz zdobywać nowe umiejętności kawowe – nie wahaj się, postaw na ekspres kolbowy i zostań domowym baristą!

Kawa czarna

Czarna kawa wiele ma imion. Możemy popijać espresso lub wybrać kawę przelewową. Jeśli jesteś fanem espresso, a kawy mleczne są poza Twoimi zainteresowaniami, możesz wybierać pomiędzy ekspresami automatycznymi, przeznaczonymi wyłącznie do robienia espresso, lub zastanowić się nad ekspresem kolbowym. Jeśli jednak wolisz delikatniejszą kawę o większej zawartości kofeiny, to ekspres przelewowy będzie najlepszym wyborem. Ekspresy przelewowe są proste w użytkowaniu i konserwacji, zapewniają dostęp do czarnej pysznej kawy w dużej ilości przez cały dzień.

A może wcale nie potrzebujesz ekspresu?

Ekspres do kawy to wspaniała maszyna, to nie ulega wątpliwości. Jednak nie jest to jedyna opcja, jeśli szukacie sposobu na picie dobrej kawy w domu. Skoro planujesz wypijać jedno espresso dziennie do śniadania, to może lepszą opcją będzie zakup małej kawiarki? A jeśli kusi Cię wizja zostania domowym baristą, to z pewnością słyszałeś o alternatywnych metodach parzenia kawy – z pomocą których można przygotować delikatną kawę przelewową. Wybranie dripa, Chemexa lub AeroPressu zamiast ekspresu przelewowego jest też ciekawą opcją, jeśli planujesz wprowadzić do swojej kuchni kawę wyższej jakości.

Ekspres to nie wszystko!

Nie należy zapominać, że sam ekspres do kawy to nie wszystko. Najważniejsze jest, aby używać kawy wysokiej jakości, która nie zawiedzie nas w filiżance. Nawet najlepszy ekspres przygotuje taką sobie kawę jeśli wsypiemy do niego fabrycznie mieloną kawę niewiadomego pochodzenia. Wybierając kawę, zawsze kupuj kawę w ziarnie, zwróć uwagę, czy na opakowaniu jest informacja, z jakiego regionu jest kawa i w jakim stopniu została wypalona.

 

Materiał partnera

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 03.02.2022 15:34
Ekspres ciśnieniowy tak, ale tylko automat, żaden kolbowy. Miałam ten i ten i bez porówniania. Z kolbowym trzeba się pierdzielić, wsypywać kawę już zmieloną do kolby, wkładać ją, ściągać po przygotowaniu kawy, czyścić własnoręcznie itd. A automat nie dość że mieli kawę sam, to jeszcze ją sam dawkuje w odpowiedniej ilości. Do tego czyści się sam automatycznie, zawiera pojemnik na fusy. Polecam ten rodzaj.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie