Chardonnay: co oznacza skrót ABC? Poznaj kilka ciekawostek o popularnym białym winie!

Mówi się, że chardonnay jest już niemodne. Czy słusznie?
Chardonnay: co oznacza skrót ABC? Poznaj kilka ciekawostek o popularnym białym winie!
fot. Zan / Unsplash
27.04.2021

Chyba nie ma osoby, która nie piła wina stworzonego ze szczepu chardonnay. Ta niezmiernie popularna odmiana winorośli gości na stołach naszych domów, ale także w restauracjach, pubach, a także na większych i mniejszych przyjęciach. Co zadecydowało o popularności chardonnay i dlaczego jest uważana za tak kontrowersyjną odmianę?

Skąd wzięła się popularność odmiany chardonnay? 

Druga co do wielkości obszaru upraw odmiana we Francji, szósta na świecie – te statystyki mówią same za siebie. Winogrona chardonnay dają początek wielu rodzajom win, które dobrze znamy i cenimy. Jednym z nim jest szampan. Produkcja tego musującego, francuskiego trunku opiera się w dużej mierze właśnie na szczepie chardonnay, który razem z pinot noir i pinot meunier tworzą niejako „wielką trójkę” w świecie szampana. Gdyby nie chardonnay, nie znalibyśmy także win takich jak kultowe chablis. 

Fot. materiały prasowe

Co jeszcze sprawia, że ten szczep cieszy się tak ogromną popularnością? Z pewnością jest to niewiarygodna zdolność do adaptacji do zmiennych warunków geograficznych, zdolność do oddania charakterystyki siedliska oraz bardzo szybki i intensywny wzrost. Ten ostatni jest nierzadko na tyle gwałtowny, że do prawidłowego rozwoju owoców niezbędne jest intensywne przycinanie liści, które w innym wypadku „zabierałyby” winogronom składniki odżywcze. To wszystko sprawia, że chardonnay jest odmianą niezwykle uniwersalną i łatwą w uprawie. To z kolei przekłada się na wysoki plon. 

Gdzie rośnie chardonnay? 

Na przestrzeni lat odmiana chardonnay zdążyła rozprzestrzenić się poza Francję, zdobywając popularność nie tylko w całej Europie, ale przede wszystkim w Ameryce Północnej. Drugą ojczyzną tego szczepu stała się słoneczna Kalifornia, gdzie rośliny, korzystając ze sprzyjających warunków do rozwoju, zaczęły wytwarzać owoce o innej charakterystyce, niż kontynentalna. Plantacje winorośli odmiany chardonnay można znaleźć obecnie w większości stanów USA, w Kanadzie, na Antypodach, ale także w krajach niekojarzących się od razu z przemysłem winiarskim, chociażby w Indiach. 

Fot. materiały prasowe

Kontrowersyjne chardonnay, czyli ofiara własnej popularności 

Skoro odmiana chardonnay jest taka popularna, łatwa w uprawie i uniwersalna, to skąd niby miałyby się brać jakiekolwiek kontrowersje? Dlaczego tak dobra odmiana winorośli jest tak krytykowana?

Po ważnym dla historii winiarstwa konkursie win z 1976 roku, nazywanym często Judgement of Paris, świat otworzył się na trunki kalifornijskie, które zajęły niebywale wysokie noty na tej imprezie. Spowodowało to, że rynek zapełnił się charakterystycznymi, ciężkimi winami pełnymi nut dębowych, opartymi o właśnie o chardonnay. Zachwyceni amatorzy stworzyli tak duży popyt, że producenci musieli gwałtownie odpowiedzieć dużą podażą. W konsekwencji, z wielu regionów zostały wyparte lokalne odmiany, tylko po to, by zasadzić tam chardonnay. 

W czasie, gdy plantatorzy zmieniali swoje uprawy na „monokultury”, świat przestawił się w międzyczasie na picie win czerwonych, lżejszych i pozbawionych dębowej ciężkości, charakterystycznej dla większości trunków z winogron chardonnay. Zdominowany przez tę odmianę rynek, „nakręcony” dodatkowo wypowiedziami krytyków, określających ją mianem „kolonizatora”, odpowiedział poprzez zjawisko „ABC – Anything But Chardonnay” („Wszystko, byle nie chardonnay” - przyp. red.), co przełożyło się na gwałtowny spadek popularności szczepu. 

Czy warto ulegać opinii? 

Pomimo złej prasy, na rynku cały czas można znaleźć doskonałe wina stworzone z tej odmiany. Boom na chardonnay już minął, ale winogrona te cały czas cieszą się popularnością wśród producentów oraz konsumentów. Naszym zdaniem podążanie za opinią i unikanie win z tej odmiany może sprawić, że stracimy jedynie możliwość poszerzenia naszych „winnych horyzontów”. Poza tym – kto nie lubi doskonałego szampana właśnie z chardonnay?

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie