Wasze listy: „Wstydzę się dotyku, nienawidzę kontaktu cielesnego!”

11 Marca 2009

Ludmiła zwróciła się do nas z bardzo delikatnym problemem, który utrudnia jej nawiązywanie bliższych relacji międzyludzkich. Czeka na wasze rady i opinie.

Wasze listy: „Wstydzę się dotyku, nienawidzę kontaktu cielesnego!”

Ludmiła zwróciła się do nas z bardzo delikatnym problemem, który utrudnia jej nawiązywanie bliższych relacji międzyludzkich. Czeka na wasze rady i opinie.

„Drogie Papilotki,

Na wstępie chciałabym zaznaczyć, że bardzo liczę na Wasze zrozumienie, czekam szczególnie na wypowiedzi tych z Was, które mają podobny kłopot. Chcę czytać komentarze tych osób, które naprawdę chcą pomóc.

W moim przypadku problem zaczął się kilka lat temu (mniej więcej na początku gimnazjum) i trwa do dziś (a jestem na czwartym roku studiów). Nie wiem za bardzo jak to ująć… Po prostu wstydzę się dotyku innych ludzi, boję się go, bardzo mnie to krępuje. Kiedyś taka nie byłam. Potem nagle byle otarcie o kogoś albo nawet przytulenie przyjacielskie sprawiało, że się czerwieniłam i byłam bardzo speszona. Przez cały ten czas nie miałam także chłopaka, bo po prostu nie wyobrażam sobie być z nim blisko. Gdyby zaczął mnie dotykać pewnie czułabym się gwałcona. To naprawdę rujnuje mi życie, bo ludzie się ode mnie odsuwają, myślą że jestem jakąś dziwaczką. Ich przyjacielskie gesty dla mnie są nieznośne, złoszczą mnie. Ale też nie umiem im tego wytłumaczyć, bo co miałabym powiedzieć? Lubię cię bardzo, ale mnie nie dotykaj, bo mnie to irytuje? Wiadomo, że tak nie powiem.

Najgorzej jest w metrze albo w zatłoczonych sklepach. Jak obcy się o mnie ocierają mam ochotę zacząć krzyczeć. To nie tak, że się ich brzydzę. Ja się ich w jakiś dziwny sposób boję. Zazdroszczę koleżankom ze studiów, które mają partnerów. Nie chcę być do końca życia sama.

Proszę o radę oraz odpowiedź na pytanie, czy jestem chora? Czy to, co się ze mną dzieje, powinnam leczyć, czy może to całkiem normalne, tylko u mnie nasilone?

Pozdrawiam, czekam na wasze porady, Ludmiła.”

Droga Ludmiło,

Twój list opisuje powszechne zjawisko, z którym styka się każdy z nas, a mianowicie - dystans. Wszyscy odczuwają jego potrzebę, choć jedni są w stanie pozwolić na więcej, a inni na mniej. Ty widocznie należysz do tej drugiej grupy.

Lęk jest naturalną reakcją większości z nas na zbyt gwałtowny fizyczny kontakt z obcym człowiekiem, a nie da się ukryć, że dotyk jest skrajną formą zakłócenia dystansu. Dla wielu osób jest on zarezerwowany wyłącznie dla najbliższych, stąd też złość, irytacja czy strach, o których wspomniałaś.

Po czym poznać, że naruszamy czyjąś barierę, granicę? Gdy zbliżamy się do kogoś, a on się cofa. To znak, że dystans został zakłócony. Ważne, abyśmy nauczyli się informować otoczenie o tym, iż potrzebujemy więcej przestrzeni.

Jeśli jednak krępuje nas to, że nasze odczucia się nieadekwatne do sytuacji, można skonsultować się z terapeutą, który pomoże znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. Zbada, co spowodowało tego rodzaju blokadę.

Piszesz, że zazdrościsz koleżankom - to znak, że sama także potrzebujesz bliskości, poczucia bezpieczeństwa, które może ona dawać. Dzięki terapii masz szansę nauczyć się czerpać przyjemność z obecności innych osób.

Zobacz także:

Wasze listy: „Podejrzewam u siebie chorobę psychiczną!”

Wasze listy: „Wstydzę się nadmiernego owłosienia!”

Na wasze listy czekamy pod adresem: redakcja(at)papilot.pl.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (195)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2017-09-03 20:53:18

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-08 13:35:28

a mi sie wydaje, że jak spotkasz fajengo wlasciwego pana, nie bedziesz sie go wstydzic ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-05-05 17:51:31

ja rowniez mam podobny problem , nie wyobrazam sobie aktu plciowego , poprosru jest to dla mnie nienormalna sytuacja , nie wiem jak innym przychodzi to z taką lekkoscia , panicznie sie tego boje i niechce uprawiac seksu kiedykolwiek , przyjaceiele nie wiedza dlaczego tak ze mna jest ale ja cie bardzo rozumiem i wiem jak sie czujesz . pozdrawiam .

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-02-21 21:40:52

„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-25 11:18:43

Mam podobny problem, nie boje się dotyku, ale obrzydza mnie całowanie z językiem. Po prostu mam odruch wymiotny . yhh ; // nie lubie tego. mój chłopak często się irytuje, że nie chce się całować, ale co mam mu powiedzieć: ejj sorki rzygac mi się chce [?] , raczej niee. nie wiem co robic , czy mu powiedziec, czy zmuszac się do całowania ; //

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-06-06 17:00:00

[quote="Paulina2409"]e tam glupia jestes;) obcowanie z chlopakiem ukochanym daje mnostwo przyjemnosci;)[/quote] Nie mów tak nierozumiesz jej to sie nie wypowiadaj!!! Ja ją rozumiem ...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-11 23:04:00

Witam. Jestem Natalia. Mam 15 lat i podobny problem do Ciebie..Nie lubię,gdy ktoś mnie dotyka-nie wspominając o jakimkolwiek przytuleniu.. Wszystkich trzymam z dala od siebie.. Niekiedy tracę przez to znajomych.. Czasem sama na siebie mam nerwy za to jaka jestem.. Nie umiem sobie z tym poradzić..To jest silniejsze ode mnie-ja po prostu tego nie lubię! Nie mam zielonego pojęcia jak inni ludzie znajdują w sobie tyle odwagi i chęci,by ktoś ich dotykał.. Gdy przechodzę przez szkolny korytarz mam ochotę krzyknąć:PRZEPRASZAM ! jednak wiem,że wydałoby się to wszystkim głupie i tego nie robię.. Podobnie jak Ty-nie brzydzę się innych ludzi ..Po prostu działa mi to na układ nerwowy i tego bardzo nie lubię! Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję,że uda Ci się uporać z tym problemem ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-06 18:20:00

porozmawiaj z psychologiem :):):):)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-05-01 00:29:00

[quote="Gosc"]pokochaj siebie :)[/quote] a co to ma do rzeczy?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-04-30 19:36:00

idz do psychologa

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz