Wasze listy: "Nasze serca krwawią"

13 Kwietnia 2010

Ania od kilku lat mieszka w Moskwie, gdzie przeprowadziła się po ślubie z Rosjaninem. Z wielkim wzruszeniem opowiada o ostatnich tragicznych wydarzeniach…

Wasze listy:

Ania od kilku lat mieszka w Moskwie, gdzie przeprowadziła się po ślubie z Rosjaninem. Z wielkim wzruszeniem opowiada o ostatnich tragicznych wydarzeniach…

Drogie Czytelniczki, Szanowna Redakcjo,

Rozpoczynam uroczyście, bo wydaje mi się, że tak poważnego tematu nie można i nie wypada rozpocząć inaczej. Żegnamy właśnie największych dostojników w państwie – naszych przywódców, wysokich rangą oficerów, osoby, bez których czujemy się zagubieni i tracimy poczucie bezpieczeństwa… Mi szczególnie ciężko przeżywać tę stratę, bo jestem na obczyźnie. Tak dalekiej, a jednak tak w tym dramatycznym okresie – bliskiej. Wraz z moim mężem, z dziada pradziada Rosjaninem, mieszkam w Moskwie. Miejscu, gdzie niebo i anioły płaczą tak samo jak nad Warszawą.

W tę straszną sobotę szykowaliśmy się właśnie do wyjścia na zakupy, gdy w całym domu rozległ się dźwięk mojego telefonu. W słuchawce usłyszałam szloch matki… W pierwszej chwili pomyślałam, że coś złego stało się z moimi bliski, ale mama krzyczała, żebym włączyła telewizor. I tam zobaczyłam wrak samolotu, przerażone twarze dziennikarzy, resztki unoszącego się w powietrzu dymu… Uklękłam i zaczęłam się modlić. Gdy mąż objął mnie swoim mocnym, silnym ramieniem, pomyślałam, że żony i córki tych, którzy zginęli, już nigdy nie poczują pokrzepiającego uścisku najważniejszego mężczyzny w ich życiu…

Godzinę później staliśmy przed polską ambasadą i składaliśmy bukiet białych róż w hołdzie polskiemu prezydentowi, polskim dostojnikom, wreszcie osobom nieznanym z pierwszych stron gazet, ale tak samo kochanym przez najbliższych. Towarzyszyła nam nasza starsza córka, która mimo swoich pięciu lat zdawała się lepiej niż niejeden dorosły rozumieć ogrom tej tragedii. Z minuty na minutę wokół nas pojawiało się coraz więcej osób –  Rosjan i Polaków mieszkających w Moskwie. Wszyscy łączyliśmy się w ogromnym bólu, żalu i gorącej modlitwie. Nikt z nas nie był w stanie zrozumieć DLACZEGO?

Od soboty nie milkną telefony. Moi rosyjscy przyjaciele dzwonią do mnie z kondolencjami, nie mogąc uwierzyć w straszliwość, jaka spotkała nasz naród. Wielu z nich powiedziało mi, że obserwuje w telewizji tłumy Warszawiaków jednoczących się w obliczu tej tragedii i podziwia naszą nigdy niegasnącą solidarność. A ja wtedy pękam z dumy, że jestem Polką i pochodzę z kraju z tak głęboko zakorzenionym poczuciem patriotyzmu. Jeszcze wczoraj postanowiłam zarezerwować bilet na lot do Warszawy. Żałuję, że dopiero tak smutna okoliczność uświadomiła mi, jak bardzo tęsknię za moją ojczyzną i jak bardzo ją zaniedbuję. Codzienność nie pozwala mi na tęsknotę i częste podróże do Polski, ale w tej sytuacji nie potrafiłabym nie odwiedzić mojej stolicy i nie pożegnać mojego prezydenta.  Mojego, bo mimo lat spędzonych w jakże pięknym mieście jakim jest Moskwa, całym sercem czuję się Polką.

W środę rano wyląduję w Warszawie – cieszę się na spotkanie z Wami moje Rodaczki! Połączyła nas żałoba, ale już wiele razy udowodniłyśmy, że potrafimy walczyć. I teraz również znajdziemy pocieszenie.  Oby ta trudna lekcja nauczyła nas, że solidaryzować się i łączyć powinniśmy nie tylko w obliczu przytłaczającego cierpienia!

Na koniec chciałabym złożyć głębokie wyrazy współczucie wszystkim krewnym i bliskim ofiar! Wszyscy na całym świecie łączymy się z Wami w żałobie.

Anna 

PS. Moja siostra zadzwoniła do mnie wczoraj zapytać się, czy rzeczywiście w Moskwie zabrakło czerwonych goździków. To była nieprawda. Bo zabrakło też róż. Płacze z nami cały świat, a ten trudny czas najlepiej znosić w ojczyźnie!

Na Wasze listy czekamy pod adresem redakcja(at)papilot.pl

Zobacz także:

Maria Kaczyńska – wspomnienie Pierwszej Damy

Oto załoga prezydenckiego samolotu

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (180)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-16 23:13:34

to rosjanie wywołali tą tragedie ... po 1. dlaczego nie moga znalezc pilotów , czyzby zostali zastrzeleni ,jak pokazał to filmik amatorski na youtube ? przeciez ich kabina była najlepiej zachowana,i 4 strzały przy kabinie , a potem smiech chyba tylko 1 to oznacza , w dodatku usuwają go ze stron (cwaniaki warszaskie) po 2 .dlaczego tak rozerwało ciała , przy takiego typu katastrofach nie rozrywa ciał (podejzewam ładunki w fotelach itp) po 3.1000oC ;/ to byl pożar jakby sie smietnik zapalił kable nie pospalane , gumy ?! na oponach całe i 4, rosjanom nie wyszło .. cały swiat dowiedzial sie o katyniu ,...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-16 22:32:26

Wiecie co mnie w tym wszystkim najbardziej wku****rwia ? Na Wawelu byli chowani królowie i bohaterowie którzy zrobili naprawde wiele dla polski. A co kaczyński zrobil dla polski ? Moze coą zrobił ale nie w takim stopniu jak oni !!! A 2. to to że ta cała sprawa zastala ustalona poza plecami narodu ! jakim prawem ?! Ja osobiscie ide na wawel w niedziele ale nie płakac ! tylko żeby pokazac że nie podoba mi sie ten pomysł ! A wiecie że potwierdziło swoje przyjscie 30 TYSIECY ludzi ? i ja to widziałam juz kilka dni temu...wiec mysle że do niedzieli uzbiera sie drugie tyle. KOniec na ten temat bo podnisi mi kur w a cisnienie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-17 21:35:28

Wkurzające to jest to, że nawet po śmierci ludzie nie umieją docenić człowieka ! I odpuść sobie co ? nie rób z pogrzebu parodii ! A o Wawelu jest już zdecydowane i nikt nie będzie zmieniał , bo Tobie się to nie podoba ! Może kiedyś będziesz miała prawo decydować o takich sprawach , ale teraz nikogo zwoja opinia nie obchodzi ! Jeśli masz kogoś krytykować porządek zacznij od siebie , bo to jest najbardziej przykre !

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-15 20:52:03

W tej całej katastrofie najbardziej wqyrwia mnie to, jak ludzie mówią : Wszystkim polakom wyrwało serca... Nasze serca krwawią... itp. A dlaczego ten ktoś mówi za mnie. Nikt się mnie o zdanie nie pytał. Wcale mi serce nie krwawi i dalej jest na swoim miejscu. Chcecie przeżywać żałobe, ok macie pełne prawa ale mówcie za siebie ok.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-15 20:50:21

www.papilot.pl/poll/1952/Gdzie-powinna-byc-pochowana-para-prezydencka.html SONDA NA TEN TEMAT WYPOWIEDZ SIĘ

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-15 20:18:28

Dopiero teraz widzę, że ludzka zazdrość nie zna granic.... Czy Wy tak bardzo zazdrościcie im tego Wawelu? Uważam, że Wawel jest Polski, a Lech Kaczyński był Polskim prezydentem i jak najbardziej ma prawo aby tam spoczywać. Walczył o nasz kraj i wspólne dobro, pokazywał jak szanować ludzi, więc teraz wy pokażcie, że też potraficie szanować.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-15 23:02:46

Tak ?? To czemu tam od razu nie pochowają wszystkich byłych prezydentów ??

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-15 12:37:09

www.papilot.pl/poll/1952/Gdzie-powinna-byc-pochowana-para-prezydencka.html SONDA WYPOWIEDZCIE SIĘ

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-15 12:29:53

www.papilot.pl/poll/1952/Gdzie-powinna-byc-pochowana-para-prezydencka.html SONDA

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-14 22:42:36

skończcie już! zazdrościcie, że on będzie pochowany na Wawelu a Wy nie? sam sobie nie wybrał tego miejsca. Ludzie zrozumcie on juz nie żyje. Dajcie mu spokój chociaż teraz!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-14 21:23:03

NA WAWELU A JEZELI SIE KOMUS SIE NIE PODOBA TO WYPE*** ZA GRANICE BO WY TO POTRAFICIE!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-14 19:10:39

Wawel to najlepsze miejsce dla pary prezydenckiej. Tylko w ten sposób można podkreślić już na zawsze jak ważnymi ludźmi byli dla wszystkich Polaków. Pan Prezydent był wielkim patriotą i należy mu się to!!!!!!!!!!!A wszyscy kretyni którzy twierdzą że "ucierpi na tym krakowska tradycja" tylko hańbią i Polskę i jak śmieją nazywać się Polakami i patriotami. Wstyd!!!!!!!Ludzie opamiętajcie się!!!!!!!!!!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-14 19:45:04

całkowicie się z Tobą zgadzam,

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-15 00:17:54

naprawde jest sie o co kłócić... jemu i tak jest wszystko jedno, a wy sie podniecacie. przepraszam a królowie tam spoczywający co dla polski takiego zrobili? oooj duuuzo bardzo dużo

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-15 11:36:07

To jest przegięcie, przesada, paranoja i zaburzenie historii... Wawel to historyczne miejsce pochówku królów i przywódzców, wielkich a nie prezydentów. Piłsudski to sie tam chyba w grobie przewraca... Może jeszcze niech mu pomnik od razu postawią albo nadadzą tytuł świętego lub męczennika :/ Wszedzie powinien byc zachowany umiar. Jak tak bardzo nie chcą go chowac na Powązkach to niech go chowają w katedrze ale gdzieś w Warszawie, jak chcą to nawet w Pałacu Kultury ale nie na Wawelu na litosc Boską... Poza tym, to co teraz, każdy inny prezydent, który się rostrazska gdzies samochodem dajmy na to ma byc chowany na Wawelu, no bo przeciez wtedy też zginie tragicznie, to jak już to powinni byc konsekwentni i wtedy Kaczorowskiego też powinni chowac na Wawelu, no bo co, też prezydent i też w tej katastrofie zginął. A jakoś jego tam nie chowają, ciekawe dlaczego... :/ To co się teraz dzieje, to jest obłuda i hipokryzja w większości przypadków. Obrzucali sie błotem nawzajem w sejmie i tv, stosowali chwyty poniżej pasa a teraz co, teraz nagle się wszyscy kochają, tak? I płaczą po sobie? To jest żenujące momentami i paradoksalne, to udawanie przez niektóre osoby wielce poruszonych. My lubimy przewartościowywac pewne sprawy i sytuacje, żyjemy w chorym państwie niestety.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-15 15:14:38

"Wawel to historyczne miejsce pochówku królów i przywódzców" - Miłosz był przywódcą albo królem? Najpierw sprawdx dobrzekto tam leży, wiele osób sie wypowiada, a tak naprawdę nie wie nic w temacie :( Mi osbiście jest wszytsko jedno, gdzie kogo pochowają, niech tylko spoczywaja w spokoju.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-15 15:14:56

\"Wawel to historyczne miejsce pochówku królów i przywódzców\" - Miłosz był przywódcą albo królem? Najpierw sprawdx dobrzekto tam leży, wiele osób sie wypowiada, a tak naprawdę nie wie nic w temacie :( Mi osbiście jest wszytsko jedno, gdzie kogo pochowają, niech tylko spoczywaja w spokoju.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-15 18:38:06

Wawel to najlepsze miejsce dla pary prezydenckiej. Tylko w ten sposób można podkreślić już na zawsze jak ważnymi ludźmi byli dla wszystkich Polaków. Pan Prezydent był wielkim patriotą i należy mu się to!!!!!!!!!!!A wszyscy kretyni którzy twierdzą że "ucierpi na tym krakowska tradycja" tylko hańbią i Polskę i jak śmieją nazywać się Polakami i patriotami. Wstyd!!!!!!!Ludzie opamiętajcie się!!!!!!!!!!!!! całkowicie się z Tobą zgadzam,

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-15 18:40:04

naprawdę wam nie wstyd? naprawdę? w obliczu takiej tragedii opluwać tragicznie zmarłych. czy naprawdę ma w tej chwili znaczenie jakimi byli politykami? to byli nasi rodzacy, a przede wszystkiem ludzie. tacy jak my. proszę, zastanówcie się nim napiszecie jakiś komentarz.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-04-15 18:45:03

Wawel to najlepsze miejsce dla pary prezydenckiej. Tylko w ten sposób można podkreślić już na zawsze jak ważnymi ludźmi byli dla wszystkich Polaków. Pan Prezydent był wielkim patriotą i należy mu się to!!!!!!!!!!!A wszyscy kretyni którzy twierdzą że "ucierpi na tym krakowska tradycja" tylko hańbią i Polskę i jak śmieją nazywać się Polakami i patriotami. Wstyd!!!!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz