Wasze listy: „Mąż ukrył przede mną chorobę psychiczną!"

27 Stycznia 2009

Gosia po roku małżeństwa dowiedziała się, że dziwne zachowania partnera były objawami choroby psychicznej, którą przed nią ukrył. Teraz nie wie, jak postąpić - wspierać go czy odejść?

Wasze listy: „Mąż ukrył przede mną chorobę psychiczną!

Gosia, autorka poniższego listu, po roku małżeństwa dowiedziała się, że dziwne zachowania jej męża są objawami choroby psychicznej, którą przed nią ukrył. Teraz nie wie, jak postąpić - wspierać go, pomóc w leczeniu czy odejść? Potrzebuje porady.

„Drogie Czytelniczki,

Jestem załamana, zdruzgotana, nie wiem, co mam robić, jak postąpić. Przed kilkoma dniami dowiedziałam się, że mój mąż jest chory psychicznie. Biorąc z nim ślub o niczym nie wiedziałam- w przeciwieństwie do niego i jego rodziny, która mnie oszukała i wmanewrowała w małżeństwo bez przyszłości!

Poznałam go dwa lata temu i zaczęliśmy się ze sobą spotykać. Niestety nie dość często, żebym mogła zauważyć jakieś niepokojące sygnały. Po roku znajomości z A. pobraliśmy się- byłam w ciąży i moi rodzice nalegali. Oczywiście kochałam go, choć teraz wiem, że nie tak jak powinno się kochać przyszłego męża. Jego rodzice także nie mieli nic przeciwko temu, szkoda tylko, że nie raczyli poinformować mnie o chorobie A.

Moja czujność została pobudzona jakiś czas temu. Podam przykład: A. zaczyna na mnie krzyczeć, mówi, że ma już dość moich kaprysów, że chyba musimy się rozwieść. Ja oczywiście zaczynam płakać, idę do sypialni. Po godzinie on przychodzi, uśmiechnięty, zadowolony, pyta „Kochanie, co się stało?" Ja patrzę na niego „Jak to co? Chcesz rozwodu!", a on patrzy na mnie jak na wariatkę i mówi, że zmyślam. I takich sytuacji jak ta opisana mogłabym przytaczać tysiące!

Jakieś pojedyncze puzzle z przeszłości wreszcie stworzyły układankę. Nie będę wdawała się w szczegóły moich rozmów z jego rodzicami. Powiem tylko, że okazało się że mój mąż cierpi na zaburzenie zwane osobowością wieloraką, że w jego umyśle są dwie osoby- jedna miła, kochana, a druga krzykliwa, kłótliwa, nieznośna. Najgorsze jest to, że one sterują jego zachowaniem na zmianę, a on nie pamięta co robił gdy był osobowością X, a co gdy był Y!

Nie wiem co robić. Gdy wychodziłam za mąż nie wiedziałam o tej chorobie, a to chyba wystarczający powód żeby unieważnić małżeństwo. Ale czy etycznie będzie to w porządku? Boję się jednak, że jego osobowości mogą zaszkodzić naszej rocznej córeczce. Teraz jest jeszcze mała, ale później…? Jestem też wściekła na jego matkę- jak mogła mnie oszukać?!

Bardzo liczę na Waszą pomoc, na porady. Może któraś z Was miała podobny problem? Czy powinnam zostawić mężczyznę, który tak podle mnie oszukał czy raczej pozostać przy mężczyźnie, któremu ślubowałam miłość i wierność „w zdrowiu i w chorobie"?

Gosia"

Jeśli chcesz podzielić się z Czytelniczkami Papilota swoją historią albo potrzebujesz porady, napisz na adres: redakcja(at)papilot.pl. Gwarantujemy anonimowość.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (2081)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-11-17 19:35:46

re: Wasze listy: „Mąż ukrył przede mną chorobę psychiczną!

Cały czas chodziłam przygnębiona, wszystko mnie denerwowało. Nie potrafiłam się kompletnie odnaleźć na świecie. Moje życie było zwykłą egzystencją, czasem nie chciało mi się nawet wstawać z łóżka. Szukałam dla siebie pomocy, ale nie chciałam faszerowac się lekami. Zamówiłam oczyszczanie energetyczne na stronie moc-energii.pl - i naprawdę mi to pomogło. Teraz przez większość dnia mam całkiem dobry humor, umiem docenić to co mam, a obowiązki przestały mnie przerastać. Czuję się jakbym wstała z kolan.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
harnaś
(Ocena: 5)
2015-02-18 13:35:20

re: Wasze listy: „Mąż ukrył przede mną chorobę psychiczną!

kochanie co się stało? jak to co chcesz rozwodu skarbie żartujesz sobie nigdy w życiu :) haha

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-02-08 11:26:20

re: Wasze listy: „Mąż ukrył przede mną chorobę psychiczną!

Ukryta choroba psychiczna jest podstawą do unieważnienia małżeństwa na podstawie art. 12 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Przed sądem należy dowieść, że Pani mąż jest chory psychiczne i na chorobę tę zapadł przed zawarciem małżeństwa, a także, że ta choroba zagraża małżeństwu i rodzinie. Małżeństwo zostanie unieważnione tak jakby go nigdy nie był.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-12-10 14:41:37

Ja miałem identyczną sytuację. Niestety, musisz się liczyć, że to ty zostaniesz uznana przez Sąd za wyłącznie winna rozpadu z powodu braku twojej lojalnosci. Jezeli twój były mąż się leczył i nadal leczy to sąd obie strony uzna za winne, a jesli przestał sie leczyć - to tylko ty bedziesz winna rozwodowi. Taki wyrok zapadł w 2004 roku sprawa XII RC 1928/01 Sąd Okręgowe w Łodzi.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-06-20 23:39:29

ja jestem z osobą chora na depresje afektywną i mam dość uciekaj Polska to kraj w którym nie pomaga sie takim rodzinom nie daj sie mnie tez oszukano nie powiedziano że ojciec meza ma schizofrenie - moje dziecko tez może miec a mąz ma depresje. Ja mam inny dylemat czy odejsc mamy zobowiązania do spłaty a mąz nie pracuje i tylko to mnie trzyma tym co sa za tym by została życze wiele dobrego ale łatwo sie mówi jak sie w takim związku nie jest

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-06 18:07:51

weź,może cie zgwałcić a potem nic nie będzie pamiętał a do sądu nie podasz bo jest hcory psychicznie !!!ROZWIEDŹ SIĘ,Z KIM PRZYSTAJESZ TAKIM SIĘ STAJESZ!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-11-16 20:42:54

uciekaj ile sił dziewczyno , to Cie wykończy, uwierz mi , wiem co mowię

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-10-14 15:22:59

Ja uważam ze powinnaś z nim zostać nie rozbijać małżeństwa... Bo przysięgałaś mu miłość w zdrowiu i chorobie przed Bogiem... Jak go kochasz to go takiego zaakceptujesz..i będziesz się starała o to zęby było dobrze zacznij chodzić z nim po lekarzach są na pewno jakieś środki na zaburzenia psychiczne...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-06-16 06:27:50

Skąd od razu wiesz że przed Bogiem? Mi wydaje się że obecnie większość lidzi nie bierze kościelnego może w małych miejscowościach lub tradycyjnych rodzinach ale na około 20-30 znajomych rodzin połowa nie ma ślubu kościelnego czysty przypadek ?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-10-13 07:29:39

ja irena i ja ;]

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-10-12 23:18:38

jak można, do cholery, nie zauważyć choroby psychicznej!? widzieliście się dwa razy? przecież to ABSURD!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-10-13 15:12:36

Dokładnie, widać, że artykuł pisany na siłę :/ Papilocie, jesteś żałosny!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz