Wasze listy: „Byłam świadkiem maltretowania koni!”

31 Lipca 2009

Jedna z was opisała nam swoje dramatyczne doświadczenia sprzed dwóch lat, gdy była naocznym świadkiem maltretowania koni pod Zakopanem.

Wasze listy: „Byłam świadkiem maltretowania koni!”

„Droga Redakcjo,

bardzo dotknął mnie Wasz news w sprawie wyzysku koni w Zakopanem http://www.papilot.pl/article/5482/Wyzysk-koni-w-Zakopanem.html. Sama byłam świadkiem tego bestialskiego zachowania 2 lata temu w wakacje. Wjazd z woźnicą na górę kosztował 40 zł od osoby, przy czym do wozu wchodziło koło 15 osób i trwał mniej więcej godzinę. Łatwo możemy policzyć, że koń w ciągu dnia mógł zarobić nawet do 5000 tysięcy złotych przy 8 godzinach pracy! Interes złoty, ale co z tego mają zwierzęta?!?!?

Mimo małych dzieci wchodziliśmy na górę całą rodziną na piechotę, kiedy inni dorośli, a nawet mężczyźni, woleli wjechać na górę… Zapewne z lenistwa... Konie przez całą drogę były popędzane biczem i nie miały chwili wytchnienia! Kiedy zaczął padać deszcz, a temperatura powietrza znacznie opadła, z koni zaczęło po prostu parować, a pot zamieniał się w pianę!!! Serce mi się krajało za każdym razem, kiedy mijała mnie taka bryczka z końmi, ktore już ledwo dyszały!!!

Przez 5 godzin drogi na górę minęło nas około 20 - 30 takich powozów z umęczonymi zwierzętami! Tak nie może być!!! To nie jest zachowanie godne człowieka! Te zwierzęta są maltretowane! Przez 9 km drogi jedyne, co dostają, to trochę owsa.

Jeżeli ludzie, którzy mają jeszcze Serce, zaczną działać w tym kierunku, na pewno do czegoś dojdziemy i coś zdziałamy. Przed wyjazdem bryczki powinna ona być starannie sprawdzana przez kogoś do tego upoważnionego (stan techniczy pojazdu często pozostawia wiele do życzenia - niedziałające sprawnie koła są dodatkowym obciążeniem dla zwierzęcia). Ponadto powinno się zwiekszyć liczbę koni przy takiej bryczce, a jeżeli wlaściciela nie stać na więcej koni, niech zabiera mniejszą liczbę ludzi!

Wiem, że zlikwidowanie takiego biznesu jest niemożliwe, ale proszę - postarajmy się wspólnymi siłami pomóc tym koniom, aby żaden inny nie konał z wycieńczenia! Biję się teraz w pierś za wlasną znieczulicę i glupotę!!! Czemu nie zareagowałam wcześniej?? Czy naprawdę musi dochodzić do tragedii, aby ludzie byli w stanie coś zmienić? M.”

Na Wasze listy czekamy pod adresem: redakcja(at)papilot.pl.

Zobacz także:

Masowo mordują i torturują psy!

Jak wynika ze statystyk, około 6000 restauracji w Korei Południowej podaje psie mięso. Wprawdzie rząd tego kraju zaakceptował Prawa Ochrony Zwierząt, delegalizujące torturowanie m.in. psów, ale nie są one respektowane.

Futra na czerwonym dywanie, czyli moda kontra PETA 

Chyba nie było w tym sezonie pokazu, na którym nie pojawiłby się choć jeden futrzany element – szal, etola czy nakrycie głowy.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (256)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2010-05-04 19:24:20

Wiesz co ci powiem? Że to o czym napisałaś to pestka. Wyobraź sobie dajmy na to dwudniową drogę konia (bez jedzenia i picia) z Polski do włoskiej rzeźni ciężarówką (do 30 koni na jedną przeciętnych rozmiarów) z dziurawą podłogą i odstającymi ze ścian ostrymi elementami, gdzie przy załadunku konie są bite, rarzone prądem, a zdarza się też, że wydłubią kturemuś oko śrubokrętem, a żywa na miejsce (przy szczęściu) dojeżdza połowa. A jak nie wierzysz to sobie pooglądaj na youtube wystarczy wpisać wywóz koni na rzeź

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-12 22:30:11

zanim zaczniecie gadać głupoty dowiedzcie się czegoś o chorobach koni itp... BO to jest żenujące - wasza niewiedza. Jest różnica między paszami objętościowymi a treściwymi. pierwsze to np siano a drugie to owies. Troche owsa to dużo. bo koń pewnie dostaje rano i wieczorem bele siana.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-12 01:01:59

ja nie raz widziałam jak męczą się te konie ... Nigdy nie jechałam ta bryczką i nie mam zamiaru !

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-05 22:41:04

Kotek no bez przesad XD Jak to czytałam to bez obrazy ale troszeczkę mi się śmiać chciało. XD Koń może unieść 3/5 swojego ciężaru Piana wytwarza się z potu po przez pocieranie części ciała i szorów w czasie ruchu Stęp nawet z dużą liczbą pasażerów na wozie nie jest jakoś tragicznie męczący dla konia zresztą długi dyszel odciąża konia. Moim zdaniem interpretujesz całą sytuację zbyt na gorąco. To nie jest maltretowanie tylko poprostu praca Jak chcesz poaptrzeć na maltretowanie popatrz na zdjęcia z rzeźni Jak cg

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-01-04 22:06:53

„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-01-26 17:09:20

„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-04 00:14:14

Do adresatki listu :) Droga M. jak to zobaczyłam zupelnie pomyslam jak ty:) ale pozniej dowiedzialam sie ze one wcale nie sa popedzane wrecz przeciwnie! Góral hamuje je co chwile, żeby nie przyspieszały az tak bardzo bo wiedza, że na górze czeka je jedzenie i picie dlatego gonią czym prędzej! a u góry mają odpoczynek :) Gryby ich nie hamowali to by padły im z wycienczenia.. oni wiedzą ile dokładnie taki koń może zrobic dziennie km trasy i ile musi miec przerw i ile musi zjesc :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-03 19:56:54

Boże ludzie trochę się pohamujcie. na pewno taki góral nie każe pracować swojemu środkowi utrzymania po tyle godzin. A nawet jeżeli jezżdzą po te 8 godzin to nie jest dużo. a do stadniny byście poszły?? tam tak samo konie pracują cały dzień, A góral na pewno dba o swojego konia , mogę się założyć że w ciągu dnia ma co najmniej 3 przerwy a po powrocie dostaje solidną porcje owsa. A koni które w polu pracują??? też pracują po pare godzin ale ich nikomu nie jest żal więc skończcie z tym współczucciem i zastanówcie się trochę. Za równo koń jak i człowiek musi zapracować na utrzymanie. i Już tak jest od setek lat koń pracuje człowiek zarabia koniec kropka.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-03 17:04:17

Tutaj wpisz treść komentarza...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-03 13:44:10

Za jaja bym powiesiła takiego morderce koni! ;/// Jak można się tak znęcać nad zwierzętami! Niektórzy ludzie naprawdę mają serce z kamienia!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-02 22:40:53

a żeby kiedyś wszystko obróciło się przeciwko tyn ludziom..

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-08-02 22:40:46

Powinno się włąściciela konia też kilka razy dziennie przeciągnbąć już nawet bez obciążenia taką trasą to by się nauczył. Brak tym ludziom odrobiny serca i wyobrażni:((

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz