LIST: „Nie zdasz matury? Zwróć do budżetu pieniądze, które zainwestowano w twoją edukację!”

06 Maja 2018

Według Justyny państwo nie powinno wyrzucać pieniędzy w błoto.

nie zdałam matury

Zacznę od tego, że nie jestem jakąś starą zrzędą, która twierdzi, że w jej czasach było lepiej i czerpie satysfakcję z narzekania na młodych ludzi. Jestem jedną z was. Szkołę średnią skończyłam zaledwie kilka lat temu i teraz powoli kończę studia. Maturę pamiętam, jakby była wczoraj. Doskonale wiem, jakie emocje jej towarzyszą, ale na pewno nie popieram histerii na tym punkcie. To tylko egzamin i na dodatek wcale nie aż taki trudny.

Zobacz również: LIST: „Moja 25-letnia córka to chodząca porażka. Mieszka ze mną, zarabia grosze, nie dała mi wnuka...”

Uważam, że każdy średnio rozgarnięty człowiek jest w stanie nie tylko ją zdać, ale uzyskać też bardzo dobry wynik, który będzie przepustką na studia. Wystarczyło chodzić do szkoły, od czasu do czasu czegoś się pouczyć, a przede wszystkim - logicznie myśleć. Wbrew temu, co się mówi, egzamin dojrzałości to wcale nie czarna magia. Zadania nigdy nie wykraczają poza ramy programowe.

Osoba kończąca szkołę średnią powinna sobie z tym poradzić bez żadnego problemu. A zamiast tego ciągle słyszę, jaki system jest zły, a pytania oderwane od rzeczywistości.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (20)
ocena
4.8/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-09 16:32:04

Chciałam zauważyć, że państwo narzuca obowiązek szkolny, więc jak może potem żądać zwrotu kosztów które samo sobie narzuciło. Uczeń chodził do szkoły? Więc ok, wypełnił obowiązek szkolny. W dodatku matura nie jest obowiązkowa. Można skończyć szkołę i do matury w ogóle nie podejść. Nie ma przymusu, to wybór ucznia. W dodatku ten uczeń ma w 99,99 ukończone 18 lat, jest pełnoletni i nie musi się dalej uczyć. Cały ten artykuł to wypociny o niczym. Chyba, że jakaś paniusia chciała się pochwalić, że zdała maturę.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-08 21:53:16

Jestem z rocznika 91 i uważam, ze matura jest bardzo łatwa do zdania. Z matematyki każdy na do dyspozycji tablice matematyczne gdzie podany jest nawet wzór na pole kwadratu ... W liceum wszyscy nauczyciele obstawiali że nie zdam matury bo nie uczyłam się i miałam słabe oceny ale jakoś egzamin dojrzałości zdałam lepiej niż nie jedna osoba która miała na świadectwie czerwony pasek. Wystarczyło trochę samemu pomyśleć (co jest trudnego w czytaniu ze zrozumieniem z polskiego?). A przy dłuższej wypowiedzi pisemnej zawsze są dwa tematy do wyboru, jak nie zna się lektury do której odnosi się temat wypracowania to zawsze można wybrać analizę wiersza.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-07 13:33:28

Przede wszystkim za edukacje nie płaci państwo,a podatnicy,którymi sa miedzy innymi rodzice maturzystów. Jeśli nie wykorzystują szansy jaka dostali to ich sprawa. Studia nie sa dla każdego :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-06 21:51:56

Moim zdaniem dobrych uczniów powinno się nagradzać np. pieniędzmi z TWOICH PODATKÓW XD żeby ich zmotywować, bo jak się ma naście lat to na ogół się myśli w stylu 'matematyka mi sie do niczego nie przyda'... a po latach widzi się, że się przydaje (może nie wszystkim ale jednak). A tak zupełnie poważnie, mam alergię na idio.tów którzy na pieniądze publiczne mówią 'moje podatki'. Nie wiem skąd ostatnio wysyp tych przedsiebiorców, co to by niby wiedzieli lepiej jak 'ich podatki' powinny być rozporządzane. Szkolnictwo powinno być bezpłatne i powszechne! A jak ci się nie podoba to załóż sobie własna autonomię i nazwij ją Deb.lolandia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-06 18:25:22

W takim razie niech państwo zwróci mi pieniądze za wszystkie korepetycje które brałam aby zdać mature gdyż takie mamy szkolnictwo w Polsce. Średnio 300 zł/msc :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-06 18:28:04

To prawda, jeśli ktoś myśli np. o zdaniu na wysokim poziomie matury z biologii to nauczyciele nie potrafią nauczyć klucza. Są bezużyteczni.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-06 17:11:57

Mojemu rocznikowi (94) wystarczyło -uwaga- pięćdziesiąt parę procent z rozszerzonego polskiego żeby dostać się na filologię polską na.. UW. Dziennie. Wiadomo dostanie, a utrzymanie się na studiach to przepaść ale, no k*rwa, bez przesady. Matura to banał. Mnie co roku straszyli warunkiem z matematyki i jakoś ją zdałam na 68. Z matmy zawsze byłam młotem, ale znajomość przedmiotu, a umiejętność rozwiązywania matury to zupełnie inna bajka. Trzeba mieć naprawdę w nosie szkołę trzy lata żeby się aż tak postarać i tego nie zdać.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-06 18:30:48

Akurat rocznik 94 miał wyjątkowo banalną maturę z matematyki, więc nie masz się czym chwalić.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-06 13:58:19

Ale pewnie 500+ popierasz idiotko nie?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-06 13:24:48

W takim razie zacznijmy czepiać się wszystkiego na co idą nasze podatki. Na polityków, więzienia, meneli z pod sklepow, służbę zdrowia, patologiczne rodziny które pobierają zasiłki. Wg mnie nasze podatki są wykorzystywane w dużo gorszy sposób niż szkoła i matura.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-06 13:21:58

Możesz zapłacić te pieniądze za wszystkich którzy w tym roku nie zdali. Mniej sie będziesz denerwować, że państwo traci i moze zaczniesz wiecej pracować zeby nie miec czasu na zmartwianie sie pierdolami. Pozdrawiam.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-06 12:16:17

Ustalmy jedno system szkolnictwa a ja jestem rocznik 90 jest beznadziejny. Jesli trafisz na nauczyciela ktory cenil sobie poza programowe myslenie to fajnie. Co do samej matury mam to juz duzo lat za soba i szczerze to kazdy egzamin na studiach to taka mala matura byla. Wiec zgodze sie z tym ze jeski ktos jest pozbawiony inteligencji to nic z tym sie nie da zrobic ale nalezy rowniez wziac pod uwage ze np nie kazdy z matematyki jest orlem i nie kazdy da rade to zdac. Jestem prawnikiem juz na chwile obecna a dalej matematyka jest czarna magia i cale szczescie ze moj rocznik ominela. Przy toku myslenia autorki nigdy bym nie miala wyższego wykształcenia wlasnie przez matematyke.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2018-05-06 15:16:22

Język polski też Cię ominął ? :D

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz