Hanna Lis apeluje do lekarzy. „Jest tylko jedna klauzula sumienia”

Dołączyła do grona gwiazd, które zdecydowały się opowiedzieć swoją historię.
Hanna Lis apeluje do lekarzy. „Jest tylko jedna klauzula sumienia”
Fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/hanna_lis/)
16.06.2023
Sylwia Kropiewnicka

Tragiczne wydarzenia, do których doszło w Nowym Targu, sprawiły, że w Polsce na nowo rozgorzała dyskusja na temat życia i zdrowia ciężarnych kobiet. Przypomnijmy, że 33-letnia Dorota z Bochni zmarła po tym, jak lekarze chcieli za wszelką cenę ratować jej dziecko, którego szanse na przeżycie były znikome. Swoją historię zdecydowała się opowiedzieć Martyna Wojciechowska czy Joanna Racewicz. Teraz do grona gwiazd, które zabrały głos, dołączyła Hanna Lis. Dodała emocjonalny wpis. Zwróciła się do lekarzy.

Zobacz także: Martyna Wojciechowska wspomina pierwszą ciążę. „Decyzja ginekologa uratowała mi życie”

Hanna Lis w obszernym poście apeluje do lekarzy

Hanna Lis w ostrych słowach skrytykowała postawę lekarzy, którzy odmawiają ratowania życia ciężarnych kobiet, powołując się na klauzulę sumienia. Dziennikarka swój wpis zaczęła od słów:

Jest tylko jedna klauzula sumienia w medycynie. Jest nią PRZYSIĘGA HIPOKRATESA. Dedykuję te słowa wszystkim urzędującym i aspirującym lekarzom, którzy chcą dzielić się z nami, pacjentami, swoim POWOŁANIEM. Bo lekarz to nie zawód, a POWOŁANIE właśnie.

Następnie zwróciła się do środowiska lekarskiego i nawiązała do skandalicznego komunikatu lekarzy z Nowego Targu, którzy dopuścili do śmierci 33-latki:

Prośba zatem dziś do Was, drodzy lekarze, abyście oburzyli się (kolejnym) oświadczeniem medyków ze szpitala Nowym Targu. Tych którzy „opiekowali” się Dorotą. (…) Dorota leżała w szpitalu 4 dni z absolutnym bezwodziem! Dziecko nie miało ŻADNEJ szansy na przeżycie! Żadnej! Dorota tę szansę miała. Gdyby tylko zapadła decyzja o zaindukowaniu porodu płodu (skazanego tak czy inaczej na śmierć), żeby matka miała szanse przeżyć.

Na koniec Hanna Lis zdecydowała się opowiedzieć o własnych doświadczeniach. Przyznała szczerze, że nie wie, czy w obecnych czasach zdecydowałaby się na dziecko:

Byłam w dwóch bardzo trudnych, zagrożonych ciążach. Zagrożona byłam tak ja, jak i moje dzieci. Ale ufałam lekarzom w każdej sekundzie tych 18 (trudnych) miesięcy. Dziś miałabym z tym poważny kłopot.

Zobacz także: Joanna Racewicz dwa razy poroniła. Wraca wspomnieniami do trudnych chwil

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Hanna Lis (@hanna_lis)

Polecane wideo

Znalazła idealnego faceta. Jej mąż to bot stworzony przez sztuczną inteligencję
Znalazła idealnego faceta. Jej mąż to bot stworzony przez sztuczną inteligencję - zdjęcie 1
Komentarze (3)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 21.06.2023 20:08
w przysiędze Hipokratesa jest właśnie napisane, że się ciąży nie przerwie, nie ma jak powoływać się na coś, czego się nawet nie przeczytało xD
odpowiedz
WW (Ocena: 5) 19.06.2023 09:50
Tu raczej chodzi o klauzulę białą K
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie