Patricia Kazadi o walce z chorobą. „Czuję w sobie tę moc”

Patricia Kazadi zmaga się z endometriozą.
Patricia Kazadi o walce z chorobą. „Czuję w sobie tę moc”
Fot. AKPA (Podlewski)
20.10.2022

Patricia Kazadi w ostatnim czasie ograniczyła swoją aktorską działalność na rzecz… Instagrama. Jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych, a na jej profilu można znaleźć dużo różnego typu treści. Jak wiadomo, gwiazda zmaga się z ciężką chorobą. Dla portalu WP Kobieta opowiedziała, jak wygląda jej życie i walka z endometriozą.

Zobacz także: Poszerzona diagnostyka piersi – wskazana, choć nadużywana

Patricia Kazadi szczerze o walce z endometriozą

Jakiś czas temu Patricia Kazadi zdecydowała się powiedzieć prawdę o swojej chorobie. Endometrioza to podstępne schorzenie, które trudno zdiagnozować. Kiedy już się to uda, chorą czeka długi proces leczenia. Aktorka w rozmowie z dziennikarką WP Kobieta opowiedziała, jak u niej wyglądało stawianie diagnozy:

Ten proces był trudny i skomplikowany. Notorycznie słyszałam, że taka moja uroda i to nawet, gdy byłam jeszcze nastolatką. Miałam bolesne miesiączki, pojawiał się okropny, promieniujący ból w krzyżu. To są ewidentne objawy endometriozy, które były przez lekarzy lekceważone, zrzucane na karb genetyki. To nieprawda. Żadna kobieta nie powinna cierpieć podczas miesiączki do tego stopnia, że uniemożliwia jej to normalne funkcjonowanie. Na anomalie należy reagować. Szczerze mówiąc po tylu latach cierpienia odczuwam ogromny żal. Czy wiesz, że kobiety w Polsce czekają średnio na odpowiednią diagnozę 7-12 lat? To jest dramat.

Aktorka zapytana przez dziennikarkę czy dziś, kiedy już zna diagnozę, czuje się lepiej, powiedziała:

Czuję w sobie tę moc. Czuję też ogromne wsparcie od kobiet, które mam w swoim otoczeniu lub od tych, które przechodzą przez to, co ja. Kiedy powiedziałam, że choruję na endometriozę, zwróciło się do mnie mnóstwo endopolek z propozycjami wsparcia, rozmowy, pomocy. Czasami ciężko przejść przez to wszystko samemu, a jeszcze ciężej rozmawia się z ludźmi, którzy nie doświadczyli tego, co ty. Endometrioza jest bardzo niesprawiedliwa i nierówna. Są dni, kiedy czujesz się dobrze i zapominasz, że chorujesz, a są takie, kiedy nie jesteś w stanie normalnie funkcjonować.

Jak się okazuje, leczenie tego schorzenia to ogromny wydatek, na który niewiele kobiet może sobie pozwolić. Patricia Kazadi skomentowała to słowami:

Powiedziałabym, że nawet większość kobiet nie może sobie na to pozwolić. Jestem ogromnie wdzięczna, że miałam ten przywilej, tę możliwość zrobić dwa lata przerwy na prywatne leczenie, prywatną operację, masę niezbędnych badań takich jak rezonanse, USG, a wcześniej na odbijanie się od lekarza do lekarza, gdzie każda prywatna konsultacja to przecież minimum 300 a nawet 600 zł.

Aktorka zdradziła także, że za sumę, którą wydała na leczenie choroby, z łatwością mogłaby kupić… mieszkanie. Dodała:

I to też nie było tak, że dla mnie to była kaszka z mleczkiem. Brak możliwości pracy przez dwa lata i rosnące koszta walki o swoje zdrowie były odczuwalne. Dlatego czuję się w obowiązku o tym mówić.

Zobacz także: Joga śmiechu. Jeśli codziennie poświęcisz na nią kwadrans, będziesz zdrowsza i szczęśliwsza

Źródło: kobieta.wp.pl 

 

Polecane wideo

To najbardziej viralowe ubrania tej jesieni. Gwarantują efekt wow!
To najbardziej viralowe ubrania tej jesieni. Gwarantują efekt wow! - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
lauraa (Ocena: 5) 13.11.2022 15:52
współczuję, endometrioza to bardzo poważna choroba i w przypadku kiedy podejrzewamy u siebie tą chorobę trzeba szybko się zgłosić na diagnostykę do szpitala medicover żeby zatrzymać rozwój choroby na wczesnym etapie
odpowiedz

Polecane dla Ciebie