Popularna blogerka obnaża swoją chorobę psychiczną: „Nigdy nie wiemy, co się kryje pod czyimiś długimi rękawami lub uśmiechem”

„Gdy miałam 18 lat zaczęłam płakać i nie przestałam przez kolejne dwa lata” - zwierza się autorka Janina Daily.
Popularna blogerka obnaża swoją chorobę psychiczną: „Nigdy nie wiemy, co się kryje pod czyimiś długimi rękawami lub uśmiechem”
fot. Instagram (instagram.com/janina.daily)
07.05.2021
Zuzanna Niedzielska

Kolejna gwiazda postanowiła powiedzieć na głos o tym, jak istotne jest przełamywanie tabu dotyczącego chorób psychicznych. Blogerka twierdzi, że hasło "choroba" obok jej nazwiska było najczęściej wyszukiwanym w Google. W końcu postanowiła uświadomić czytelników, co dokładnie jej dolega.

Zobacz również: Julia Wróblewska stanęła w obronie Esmeraldy: „Jest chora i potrzebuje pomocy, nie hejtu”

Choć szczery i intymny wywiad spotkał się z pozytywnym odbiorem oraz pochwałami i podziwem za odwagę, to niestety pojawiło się również sporo przykrych komentarzy. Ona jednak ma do tego dystans. 

Janina Daily o chorobie afektywnej dwubiegunowej 

Wywiad blogerki dla Wysokich Obcasów rozpoczyna się szokująco. Autorka strony Janina Daily publicznie przyznaje, że posiada 58 blizn po samookaleczeniach. Pisarka postanowiła szerzej opowiedzieć czytelnikom o tym, co dokładnie jej dolega i że od lat zmaga się z chorobą afektywną dwubiegunową, która w Polsce nadal traktowana jest jako tabu.

Janina Bąk twierdzi, że farmakoterapia i leczenie psychiatryczne nie powinny być żadnym powodem do wstydu. Sama jest w tym procesie już od 15 lat. To wymagało czasu, aby pogodzić się z diagnozą i powiedzieć o tym na głos. 

Moja rzeczywistość była dobra, pozbawiona traum. A mimo to pewnego dnia zaczęłam płakać i nie przestałam przez kolejne dwa lata

- opowiada w rozmowie z Wysokimi Obcasami Janina.

Jako najpopularniejsza osobowość internetowa w kraju, aktywnie działająca w mediach społecznościowych, chciała w ten sposób trafić nie tylko do osób cierpiących na zaburzenia psychiczne oraz ich bliskich, ale też do tych, dla których temat jest zupełnie obcy. Wszyscy bowiem powinniśmy nauczyć się większej tolerancji i wrażliwości na innych.

Trzy najczęstsze frazy wyszukiwane o mnie w Google: „Janina Bąk romans”, „Janina Bąk schudła”, „Janina Bąk na co jest chora”. I wiem, że to ostatnie dotyczy mojej utraty wagi, niemniej ja postanowiłam potraktować je trochę inaczej. Publicznie przyznać się, na co jestem chora

- tłumaczy w wywiadzie.

Niestety, po opublikowaniu rozmowy Janina nie dostała wyłącznie ciepłych słów pochwały za swoją odwagę. Pojawiła się krytyka osób o osobowości borderline, głosy, że „każdy ma przecież jakieś problemy” i czy mając taką pozycję w show-biznesie nadal można chorować. Blogerka jednak uznała, że to ważne, ponieważ pokazuje, jak wiele jest jeszcze do zrobienia w tym temacie. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Janina Daily (@janina.daily)

Na czym polega ChAD?

Choroba afektywna dwubiegunowa przypomina emocjonalną huśtawkę, która charakteryzuje się naprzemiennymi epizodami obniżonego nastroju, niskiej samooceny i depresji oraz stanu silnego pobudzenia i poczucia, że "mogę wszystko" (czyli manii). Po tym okresie jednak organizm staje się wykończony i znów wpada w "dołek". Koło się zamyka. Dlatego tak ważna jest współpraca z psychiatrą i stabilizowanie nastroju odpowiednimi lekami

Niestety destrukcyjną chorobę psychiczną w Polsce nadal się stygmatyzuje, choć powstaje coraz więcej fundacji, jak np. Można Zwariować założoną przez modelkę Cleo Ćwiek, które uświadamiają społeczeństwo i mówią o tym głośno. Do inicjatywy dołącza coraz więcej znanych osób. 

Bądźmy dla siebie wzajemnie delikatni – wielu z nas ma blizny, dosłowne lub metaforyczne. Nigdy nie wiemy, co się kryje pod czyimiś długimi rękawami lub uśmiechem

- przestrzega Janina Bąk.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Janina Daily (@janina.daily)

Zobacz również: Kasia Cichopek padła ofiarą body shamingu. „Normalne ciało kobiety w obcisłym stroju do ćwiczeń, ile wy macie lat?”

Polecane wideo

Blogerka sprawdziła, jak przekłamują lustra w popularnych sieciówkach. Będziesz w ciężkim szoku
Blogerka sprawdziła, jak przekłamują lustra w popularnych sieciówkach. Będziesz w ciężkim szoku - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
Amelia (Ocena: 5) 25.05.2021 12:08
Świadomość społeczeństwa i dostęp do opieki psychologów i terapeutów oczywiście muszą być rozwijane - tak w zakresie borderline, CHAD, jak i wielu chorób fizycznych. Mam wrażenie, że obwiniamy świat dookoła za własne problemy. Rozumiem - z problemami psychicznymi jest ciężko, bo sama osoba, która cierpi może mieć problem ze zrozumieniem, co się z nią dzieje, może czuć się zagubiona, ale prawda jest taka, że decyzja o leczeniu zależny od niej. Z moimi atakami paniki sama zgłosiłam się do terapeuty (chodzę na terapię do Psychologgii i gorąco polecam osobom mieszkającym w Warszawie). Tak samo z bólem fizycznym sama poszłabym do lekarza po pomoc. Rzadko spotykam się z stwierdzeniami, że osoby z zaburzeniami czy problemami emocjonalnymi to "wariaci". Świadomość ludzi dookoła nas naprawdę się zmieniła.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.05.2021 17:04
Otóż to !! Choroby psychiczne w Polsce powinny przestać być tematem tabu do cholery !! Cierpię na nerwicę lękową i mam dość ukrywania swoich emocji, odczuć, problemów itp. nawet przed pracodawcą, bo pomyśli że jestem wariatką ! ... Przez chorobę mam problemy z koncentracją co też powoduje u mnie wolniejsze działanie i skupianie się na jakimś zadaniu, drżą mi nieraz ręce, kołata serce,mam duszności, mam nieraz problemy z asertywnością i wysławianiem się. To naprawdę nie jest przyjemne i takie coś powinno być nagłaśniane w mediach i powinno się edukować ludzi czym są choroby psychiczne, jak się objawiają i że cierpią na nie NORMALNI ludzie, a nie obłąkane wariaty...
odpowiedz
psychologpisze (Ocena: 5) 07.05.2021 19:32
Co ma do tego osobowość borderline? To jest coś zupełnie innego niż CHAD
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie