Dominika Gwit rozebrała się „W kobiecym interesie” – mamy zdjęcia!

Aktorka została ambasadorką II edycji kampanii „W kobiecym interesie”, aby inspirować Polki do pokonywania własnych obaw i barier psychologicznych przed wizytą u ginekologa.
Dominika Gwit rozebrała się „W kobiecym interesie” – mamy zdjęcia!
Fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/dominikagwit/)
25.06.2020

W środę Dominika Gwit-Dunaszewska napisała w tajemniczym poście, że „rozebrała się w kobiecym interesie”. Dziś do sieci trafiły zdjęcia, które pokazują, że „rozbierana” sesja to element kampanii społeczno-edukacyjnej mającej na celu zachęcenie kobiet do regularnych badań ginekologicznych. Dominika została ambasadorką II edycji kampanii „W kobiecym interesie”, aby inspirować Polki do pokonywania własnych obaw i barier psychologicznych przed wizytą u ginekologa. Dlaczego? Bo prawie 60% Polek podczas pierwszej wizyty odczuwa wstyd, co powoduje, że nie badają się regularnie.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Kochane! Mój wczorajszy wpis wywołał ogromne emocje. Cieszę się bardzo, że mogę pokazać Wam, że rozebrałam się w kobiecym interesie - zrobiłam to dla siebie i dla WAS! Jak usłyszałam, że ponad połowa dziewczyn nie bada się, bo się wstydzi rozebrać przed ginekologiem, to nie mogłam uwierzyć. Lekarza nie interesuje jak wyglądasz, on interesuje się tylko Twoim zdrowiem! Ostatnio było też trudniej dostać się do lekarza czy na badania - od czasu ogłoszenia epidemii koronawirusa ponad 80% z nas nie wykonało żadnego badania ginekologicznego. Dziewczyny! Czas to zmienić! Wstyd chowamy do kieszeni i szybko do lekarza. Dlatego muszę Wam powiedzieć o akcji „W kobiecym interesie” Gedeon Richter Polska, którą wspieram całym sercem. Możecie w trakcie jej trwania umówić się bezpłatnie na badania do ginekologa w specjalnym gabinecie mobilnym. Rozbierzcie się i zbadajcie w swoim, kobiecym interesie. Namówcie siostry, mamy, córki, żony waszych kolegów. Zróbcie USG, cytologię, test na HPV. Akcja badań w lipcu i sierpniu odbędzie się w województwach śląskim, małopolskim i świętokrzyskim, ale co roku województwa te się zmieniają, więc akcja dotrze do każdej z Was! Jak się zapisać, kiedy i gdzie będą robione badania – wszystko znajdziecie na www.wkobiecyminteresie.pl ( strona na Facebooku https://www.facebook.com/gedeonrichterpolska) #wkobiecyminteresie #rozbierzsieizbadajwkobiecyminteresie #wtrosceozdrowiekobiet #zdrowiejestnaszamisja #gedeonrichterpolska

Post udostępniony przez Dominika Gwit - Dunaszewska (@dominikagwit)

Wstyd jest jedną z największych przeszkód w umawianiu się na wizytę do ginekologa. Przyznaje tak 7,6 miliona Polek! (59% respondentek .), a blisko 50% miało nawet silne poczucie wstydu. 25% ankietowanych przyznało, że wstydzi się momentu wejścia na fotel ginekologiczny, a 21%, że także podczas samego badania.

- Wstyd to jedna z emocji najtrudniejszych w doświadczaniu. Każe nam myśleć o sobie „jestem zła/zły”, destrukcyjnie wpływa na nasze wewnętrzne przekonanie, że możemy coś zmienić i robić lepiej. Pojawia się, kiedy w naszej ocenie zrobiliśmy coś wbrew regułom życia społecznego. Aby pokonać wstyd należy przeanalizować sytuację, jaka wzbudza w nas wstyd, odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie reguły i normy złamałyśmy i czy rzeczywiście tak jest, zaakceptować własne słabości i niedoskonałości. Niezwykle często właśnie nagość traktujemy jako łamanie zasad współżycia społecznego, niepotrzebne eksponowanie własnej seksualności. Tymczasem w kontekście wizyty u lekarza nagość jest czymś naturalnym – tłumaczy dr Magdalena Nowicka, psycholog różnic indywidualnych z Uniwersytetu SWPS.

Co ciekawe, najtrudniejszy moment podczas wizyty u ginekologa to sytuacja, gdy lekarz mówi „Proszę się rozebrać” – aż 43% młodych kobiet odczuwa wtedy wstyd, w szerszej grupie wiekowej (do 65 lat) jest on relatywnie mniejszy – deklaruje go co trzecia (31%).

- Wstyd trzeba zostawić za drzwiami, a obawy rozwiać pytając lekarza. Od żadnej z nas nie oczekuje się przy pierwszej wizycie, że zgrabnie wskoczy na fotel ginekologiczny i będzie od razu super rozluźniona. Dopiero za którymś razem stanie się to bardziej naturalne, choć wielu z nas ten wstyd i dyskomfort będzie towarzyszył zawsze. Absolutnie nie znaczy to jednak, że mamy się dać mu obezwładnić i zrezygnować z regularnych badań. Wręcz przeciwnie – w dbaniu o moje zdrowie nic mnie nie powstrzyma, bo robię to nie tylko dla siebie, ale też dla mojego męża, moich bliskich. A jaka po takiej wizycie jestem z siebie zadowolona! – mówi Dominika Gwit-Dunaszewska, ambasadorka tegorocznej edycji kampanii „W kobiecym interesie”.

Jej słowa potwierdzają wspomniane badania: 51% kobiet po zakończeniu wizyty odczuwa spokój, a co trzecia (33%) – zadowolenie z siebie, więc warto!

Zobacz także: 5 rzeczy, o które kobiety wstydzą się zapytać ginekologa

II edycja kampanii i akcje pod hasłem „Rozbierz się i (z)badaj w kobiecym interesie”

Inspiracją dla kampanii „W kobiecym interesie” był raport Najwyższej Izby Kontroli pt. „Dostępność świadczeń ginekologiczno-położniczych finansowanych ze środków publicznych na terenach wiejskich. Lata 2016-2017” , który wskazał na brak równego dostępu do ambulatoryjnych świadczeń ginekologiczno-położniczych na terenach gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, m.in. województwa mazowieckiego. Inicjatorem kampanii jest Gedeon Richter Polska, firma specjalizująca się w ochronie zdrowia kobiet.

Hasłem przewodnim II edycji kampanii jest „Rozbierz się i (z)badaj w kobiecym interesie”. Jej celem pozostaje zachęcenie kobiet do regularnych wizyt u ginekologa i edukacja nt. sposobów pokonywania społecznych i psychologicznych barier w odbywaniu regularnych kontroli zdrowotnych.

Podczas tegorocznej kampanii specjalny mobilny gabinet ginekologiczny odwiedzi 10 miejscowości zlokalizowanych w województwach małopolskim, śląskim i świętokrzyskim, gdzie w weekendy przeprowadzane będą bezpłatne konsultacje lekarzy ginekologów oraz bezpłatne badania USG i cytologia wraz z testem HPV.

Mapa miejsc, które odwiedzi mobilny gabinet ginekologiczny podczas akcji „Rozbierz się i (z)badaj w kobiecym interesie” oraz kalendarium badań jest dostępne pod linkiem: www.wkobiecyminteresie.pl

1 Badanie ilościowe (na próbie Polek N=1000 w wieku 16-65), badanie boosterowe (N=400 na reprezentatywnej próbie Polek w wieku 16-24 lat) oraz badanie jakościowe (pogłębione wywiady indywidualne (IDI), próba: 8 kobiet w wieku 18-22 lat (50%) i 23-26 lat (50%); mieszkające w Warszawie (50%) i Kielcach (50%)) przeprowadził na zlecenie Gedeon Richter instytut badawczy ARC Rynek i Opinia w marcu 2020 r.
https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/wiejska-droga-do-ginekologa.html

Mat. prasowe

Polecane wideo

Symbol tęczy zalewa Instagram. #rainbowtattoo to piękny motyw i wyraz wsparcia dla osób LGBT
Symbol tęczy zalewa Instagram. #rainbowtattoo to piękny motyw i wyraz wsparcia dla osób LGBT - zdjęcie 1
Komentarze (55)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 13.10.2020 06:23
Na takim ciałku to akurat ginekolog się nie podnieci, śmiało prosiaczku możesz wskakiwać na fotel, bez obaw że mu stanie.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.08.2020 06:50
Ginekologa można porównać do piłkarza , od dziecka uwielbiał kopać w piłkę aż został zawodowym piłkarzem , połączył pasje z kasą
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.07.2020 16:31
Autorzy tekstu mają nas za totalnych przygłupów a ginekolodzy za naiwne cip. do macania
odpowiedz
monica (Ocena: 5) 03.07.2020 06:52
Wczoraj skazano ginekologa na 15 lat za gwałt na 25 kobietach na wyrok za gwałt i molestowanie oczekuje kolejnych ośmiu ginekologów a ja przed nimi mam się rozbierać do naga , jak jeszcze długo będziecie ćmić ludzi żyjemy przecież w 21 wieku
zobacz odpowiedzi (1)
piguła (Ocena: 5) 28.06.2020 02:08
Niestety pacjenci w szpitala i w gabinetach zarażają się wszędzie i wszystkim przykre ale prawdziwe
odpowiedz

Polecane dla Ciebie