J.K. Rowling zasłynęła przede wszystkim jako autorka książek o Harrym Potterze, nastoletnim czarodzieju. Seria okazała się światowym fenomenem i na stałe zapisała się w historii literatury. Sukces powieści odmienił też życie samej Rowling, która z samotnej matki zmagającej się z depresją i żyjącej z zasiłku dla bezrobotnych stała się multimilionerką i otrzymała najważniejsze brytyjskie odznaczenia państwowe.
Zobacz również: Co za niespodzianka od Netflixa! Od dziś obejrzysz wszystkie filmy o Harrym Potterze
Ostatnio o J.K. Rowling znów zrobiło się głośno - z dwóch powodów. Pierwszy to wielka niespodzianka dla wszystkich fanów jej twórczości, ponieważ pisarka poinformowała, że będzie publikować w Sieci swoją nową powieść, w dodatku zupełnie za darmo. Niestety drugi powód nie jest tak pozytywny. Rowling znalazła się w ogniu krytyki w związku ze swoimi ostatnimi wpisami na Twitterze. Internauci stwierdzili, że miały one transfobiczny charakter.
Parę dni temu Rowling, która aktywnie udziela się na Twitterze, zamieściła na swoim koncie link do artykułu na temat równego traktowania osób, które miesiączkują. To określenie widocznie nie spodobało się pisarce, która skomentowała je w taki sposób:
“Osoby, które miesiączkują”. Jestem pewna, że kiedyś istniało określenie dla takich osób. Pomóżcie mi. Wumben? Wimpund? Woomud?
‘People who menstruate.’ I’m sure there used to be a word for those people. Someone help me out. Wumben? Wimpund? Woomud?
— J.K. Rowling (@jk_rowling) June 6, 2020
Opinion: Creating a more equal post-COVID-19 world for people who menstruate https://t.co/cVpZxG7gaA
Ostatnie trzy wyrazy (pisownia oryginalna) miały najwyraźniej w zabawny (a być może złośliwy?) sposób pokazać, że Rowling szuka wyrazu “kobiety”, czyli “women”.
Te słowa oburzyły tysiące internautów. Zwrócili pisarce uwagę na fakt, że miesiączkować mogą nie tylko kobiety. Menstruacja dotyczy też osób transpłciowych czy niebinarnych. Jednocześnie zarzucili autorce transfobię.
J.K. Rowling używa swojej gigantycznej internetowej platformy do wyrzucania transfobicznych śmieci. Nie obchodzi mnie, czy lubiliście jej książki, gdy dorastaliście, ona jest nienawistną bigotką.
Jak ktoś, kto ma taką wyobraźnię, żeby napisać jedną z najlepiej sprzedających się powieści fantasy może być tak ograniczony?
Mężczyźni transpłciowi mogą miesiączkować. Osoby niebinarne mogą miesiączkować. Ja, 37-letnia kobieta z macicą, nie miesiączkowałam od dekady. Kobiety nie są definiowane przez swoje okresy.
Rowling odniosła się już do zarzutów pod swoim adresem pisząc m.in., że sama zna wiele osób transpłciowych i darzy je sympatią, ale jednocześnie broniła swojej wcześniejszej wypowiedzi.
I respect every trans person’s right to live any way that feels authentic and comfortable to them. I’d march with you if you were discriminated against on the basis of being trans. At the same time, my life has been shaped by being female. I do not believe it’s hateful to say so.
— J.K. Rowling (@jk_rowling) June 6, 2020
Znam i kocham osoby transpłciowe, ale wymazanie konceptu płci uniemożliwia rozmowę na temat życia wielu ludzi. Mówienie prawdy nie jest nienawiścią. Szanuję prawo każdej osoby transpłciowej do tego, aby żyła w sposób autentyczny i wygodny dla siebie. Maszerowałabym z wami gdybyście byli prześladowani z powodu transpłciowości. Jednocześnie moje życie zostało ukształtowane przez bycie kobietą. Nie uważam, żeby mówienie o tym było nienawistne
- odpierała ataki pod swoim adresem.
Co sądzicie o takich słowach J.K. Rowling oraz o aferze, jaką wywołała pisarka?
Zobacz również: Always usuwa symbol kobiety z opakowań podpasek. To gest w stronę osób transpłciowych