J.K. Rowling zaliczyła poważną wpadkę. Internauci zarzucają jej transfobię

Pisarka wyśmiała określenie „osoby, które miesiączkują”.
J.K. Rowling zaliczyła poważną wpadkę. Internauci zarzucają jej transfobię
Fot. Unsplash
08.06.2020

J.K. Rowling zasłynęła przede wszystkim jako autorka książek o Harrym Potterze, nastoletnim czarodzieju. Seria okazała się światowym fenomenem i na stałe zapisała się w historii literatury. Sukces powieści odmienił też życie samej Rowling, która z samotnej matki zmagającej się z depresją i żyjącej z zasiłku dla bezrobotnych stała się multimilionerką i otrzymała najważniejsze brytyjskie odznaczenia państwowe. 

Zobacz również: Co za niespodzianka od Netflixa! Od dziś obejrzysz wszystkie filmy o Harrym Potterze

Ostatnio o J.K. Rowling znów zrobiło się głośno - z dwóch powodów. Pierwszy to wielka niespodzianka dla wszystkich fanów jej twórczości, ponieważ pisarka poinformowała, że będzie publikować w Sieci swoją nową powieść, w dodatku zupełnie za darmo. Niestety drugi powód nie jest tak pozytywny. Rowling znalazła się w ogniu krytyki w związku ze swoimi ostatnimi wpisami na Twitterze. Internauci stwierdzili, że miały one transfobiczny charakter. 

J.K. Rowling krytykowana za transfobiczne wpisy 

Parę dni temu Rowling, która aktywnie udziela się na Twitterze, zamieściła na swoim koncie link do artykułu na temat równego traktowania osób, które miesiączkują. To określenie widocznie nie spodobało się pisarce, która skomentowała je w taki sposób: 

“Osoby, które miesiączkują”. Jestem pewna, że kiedyś istniało określenie dla takich osób. Pomóżcie mi. Wumben? Wimpund? Woomud? 

Ostatnie trzy wyrazy (pisownia oryginalna) miały najwyraźniej w zabawny (a być może złośliwy?) sposób pokazać, że Rowling szuka wyrazu kobiety, czyli “women”.  

Te słowa oburzyły tysiące internautów. Zwrócili pisarce uwagę na fakt, że miesiączkować mogą nie tylko kobiety. Menstruacja dotyczy też osób transpłciowych czy niebinarnych. Jednocześnie zarzucili autorce transfobię. 

J.K. Rowling używa swojej gigantycznej internetowej platformy do wyrzucania transfobicznych śmieci. Nie obchodzi mnie, czy lubiliście jej książki, gdy dorastaliście, ona jest nienawistną bigotką. 

Jak ktoś, kto ma taką wyobraźnię, żeby napisać jedną z najlepiej sprzedających się powieści fantasy może być tak ograniczony?  

Mężczyźni transpłciowi mogą miesiączkować. Osoby niebinarne mogą miesiączkować. Ja, 37-letnia kobieta z macicą, nie miesiączkowałam od dekady. Kobiety nie są definiowane przez swoje okresy. 

Rowling odniosła się już do zarzutów pod swoim adresem pisząc m.in., że sama zna wiele osób transpłciowych i darzy je sympatią, ale jednocześnie broniła swojej wcześniejszej wypowiedzi. 

Znam i kocham osoby transpłciowe, ale wymazanie konceptu płci uniemożliwia rozmowę na temat życia wielu ludzi. Mówienie prawdy nie jest nienawiścią. Szanuję prawo każdej osoby transpłciowej do tego, aby żyła w sposób autentyczny i wygodny dla siebie. Maszerowałabym z wami gdybyście byli prześladowani z powodu transpłciowości. Jednocześnie moje życie zostało ukształtowane przez bycie kobietą. Nie uważam, żeby mówienie o tym było nienawistne 

- odpierała ataki pod swoim adresem. 

Co sądzicie o takich słowach J.K. Rowling oraz o aferze, jaką wywołała pisarka? 

Zobacz również: Always usuwa symbol kobiety z opakowań podpasek. To gest w stronę osób transpłciowych

Polecane wideo

Koronawirus nie powstrzymał nas przed protestowaniem. Tak wyglądał Strajk Kobiet przeciwko ustawie antyaborcyjnej
Koronawirus nie powstrzymał nas przed protestowaniem. Tak wyglądał Strajk Kobiet przeciwko ustawie antyaborcyjnej - zdjęcie 1
Komentarze (26)
Ocena: 4.62 / 5
gość (Ocena: 5) 09.06.2020 00:43
Że co k..rwa ?! Czy wy wogóle siebie słyszycie ? Ona napisała samą prawdę, bo miesiączkują tylko KOBIETY, a nie jakieś ,,to coś,, ch*j wie co. Ja jestem osobą transfobiczną i się tego nie wstydzę.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 08.06.2020 20:12
czyli jeżeli powiem, że jestem kobietą - to będzie transfobia??
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 08.06.2020 16:30
Miesiączkują genetyczne kobiety. A czy ktoś się wstydzi bycia kobietą, czy maskuje to operacjami, to nic nie zmieni.
zobacz odpowiedzi (1)
Aga (Ocena: 3) 08.06.2020 15:16
Mimo iż nie każda kobieta miesiączkuje, to każdy kto miesiączkuje jest kobietą. Proste.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.06.2020 14:19
A wystarczyło, by osoby do których się odniosła napisały: kobiety i osoby, które miesiączkują! I byłoby po temacie... Jeśli więc mam się kogoś czepiać, to autorów artykułu!
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie