Michael Kors: 7 ciekawostek z życia projektanta. Tych rzeczy (prawdopodobnie) o nim nie wiedzieliście!

Oto, co wiemy na temat życia tego utalentowanego projektanta.
Michael Kors: 7 ciekawostek z życia projektanta. Tych rzeczy (prawdopodobnie) o nim nie wiedzieliście!
fot. FORUM
16.01.2020

W swojej szafie masz ubrania z metką Michaela Korsa? Jesteś miłośniczką projektowanych przez niego torebek lub perfum? Sprawdź, kto stoi za produktami znanymi na całym świecie. Zmienione imię, bankructwo i występ w reklamach płatków śniadaniowych to tylko zalążek z ciekawego życia Michaela Korsa.

Nie tylko odzież – buty, torebka i zegarek Michael Kors

Po odzież zaprojektowaną przez Michaela Korsa sięgają kobiety na całym świecie. Projektant ten ubierał wiele znanych aktorek, piosenkarek czy modelek. Należą do nich m.in. Taylor Swift, Angelina Jolie, Heidi Klum, Emily Blunt czy Catherine Zeta-Jones. W 2001 r. wprowadził do swojej kolekcji linię odzieży męskiej. Ciekawostką jest, że pierwsze kreacje Kors zaprojektował w rozmiarze plus size.

W ponad 700 firmowych butikach działających na terenie całego świata można kupić także akcesoria – buty, biżuterię, torebki czy zegarki. Zegarek Michael Kors po raz pierwszy w ofercie pojawił się w 2004 r., przy okazji premiery marki MICHAEL Michael Kors. Projektant jest też ogromnym entuzjastą perfum i dlatego swoim klientkom i klientom proponuje autorskie zapachy dla kobiet i mężczyzn.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Michael Kors (@michaelkors)

W wieku 5 lat Kors przeprojektował suknię ślubną swojej matki i zmienił imię

Gdy Michael Kors miał 5 lat, jego matka ponownie wychodziła za mąż. To właśnie wówczas ujawnił się zmysł modowy przyszłego projektanta, który wystylizował suknię ślubną według własnego pomysłu. Według relacji matki Michaela, to również on zaprojektował ślub. W wieku 11 lat otworzył swój pierwszy sklep w piwnicy rodzinnego domu.

Mało kto wie, że Michael Kors urodził się jako Karl Anderson Jr. Wychodząc za mąż po raz drugi, jego matka zmieniła nazwisko również synowi. Przy okazji pozwoliła mu wybrać nowe imię, a projektant zdecydował się na Michael David Kors. Po latach w wywiadach przyznał, że wybór nie był przypadkowy – były to ulubione imiona jego matki.

Miał być aktorem, ale szybko odkrył smykałkę do projektowania odzieży

W wieku 4 lat Michael Kors po raz pierwszy stanął przed kamerą – wystąpił w reklamie płatków śniadaniowych Lucky Charms, a następnie ręczników papierowych Charmin’. Kontakt z kamerą spowodował, że zaczął on pobierać lekcje aktorstwa, ale zrezygnował z nich po jakimś czasie. Gdy miał 14 lat, ostatecznie postanowił zostać projektantem mody.

Aby rozwijać swoją pasję, Kors zapisał się do Fashion Institute of Technology w Nowym Jorku. Mimo, że szkoła była przepustką do świata mody, to projektant jej nie ukończył – zrezygnował zaledwie 9 miesięcy później, gdy otrzymał propozycję sprzedaży odzieży swojego projektu w sklepie Lothars. Ponownie przed kamerą stanął jako sędzia w reality show Project Runway.

Nie tylko sukcesy – bankructwo w latach 90.

Współcześnie Michael Kors ma ugruntowaną pozycję w branży modowej. Nie zawsze jednak tak było. W latach 90. ubiegłego wieku problemy finansowe w połączeniu z zapaścią gospodarki spowodowały, że Kors musiał ogłosić bankructwo swojej firmy. To jednak nie zraziło go ani do świata mody, ani do projektowania. Przeciwnie – upór zaowocował, bo kilka lat później ponownie stworzył markę odzieżową.

W licznych wywiadach Kors podkreśla, że projektując odzież, popełnił wiele błędów. Jak jednak twierdzi, gdyby mógł cofnąć czas, nie zmieniłby niczego. Według projektanta to właśnie dzięki pomyłkom mógł się dalej rozwijać i uczyć. Dziś chętnie też pozwala wykazać się młodym projektantom.

Jest najmłodszym laureatem nagrody CFDA

Za swoje projekty Michael Kors był wielokrotnie nagradzany. W 1999 za odzież damską, a w 2003 r. za odzież męską otrzymał nagrodę Council of Fashion Designers of America. Za całokształt twórczości zdobył FiFi Award od Fragrance Foundation. Jest najmłodszym projektantem, któremu wręczona została nagroda CFDA Geoffrey Beene Lifetime Achievement Award. Gdy odbierał ją w 2010 r., miał 51 lat.

Kors aktywnie włącza się w działalność charytatywną i edukacyjną. Znalazł się też na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie przygotowanej przez The Time.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Michael Kors (@michaelkors)

Pisze o modzie, od 30 lat fotografuje i prowadzi konto na Twitterze

W 2020 r. po raz 41 wziął udział w pokazie mody New York Fashion Week. Swoim ogromnym doświadczeniem Michael Kors dzieli się z entuzjastami mody, pisząc o niej książki. Jest też aktywny na Twiterze (@MichaelKors).

Projektant zgromadził też ogromną kolekcję zdjęć, wśród których znajduje się m.in. fotografia Elizabeth Taylor z dedykacją. W wywiadach przyznał, że na ścianach w jego domu królują właśnie fotografie, gdyż sam sięga po aparat fotograficzny od ponad 30 lat. Kors jest też miłośnikiem sztuki współczesnej i chętnie inwestuje m.in. w rzeźby.

Ma ponad 100 par okularów przeciwsłonecznych, a jego firma jest warta prawie 6 mld dolarów

Kors uwielbia okulary przeciwsłoneczne. Jego kolekcja składa się z ponad 100 par. Choć projektant przyznaje, że większość z nich wygląda podobnie, to on sam dostrzega subtelne różnice, dzięki czemu zawsze może przygotować spójną kreację. Okulary przeciwsłoneczne najczęściej nosi do ubrań w kolorze czarnym, który jest jego ulubionym.

Mimo wielu perypetii na rynku, jego firma to dziś prężnie rozwijające się przedsiębiorstwo, które oprócz marki samego Michaela Korsa, jest w posiadaniu także sklepów Jimmy Choo i holdingu Versace. Obecnie funkcjonuje pod nazwą Capri Holdings i jest notowane na nowojorskiej giełdzie.

 

Materiał promocyjny

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
Laura (Ocena: 5) 16.01.2020 14:23
Polecam jego torebki ;) Swoją drogą fajne ciekawostki
odpowiedz
Ania (Ocena: 5) 16.01.2020 13:21
Kocham jego torebeczko <3
odpowiedz

Polecane dla Ciebie