8 dziwnych rzeczy, których nie można robić przy królowej. Współczujemy jej najbliższym

Etykieta na królewskim dworze bywa bardzo surowa.
8 dziwnych rzeczy, których nie można robić przy królowej. Współczujemy jej najbliższym
Fot. Forum/The Mega Agency
10.05.2019

Po latach skandali i zawirowań brytyjska rodzina królewska znowu jest na fali. Spory udział mają w tym synowie księżnej Diany i księcia Karola, a konkretnie - życiowe wybory Williama i Harry’ego. Poddani i obserwatorzy z całego świata pokochali Kate Middleton, Meghan Markle i ich dzieci.

Zobacz również: Księżna Meghan musi przestrzegać 12 wizerunkowych zakazów. Żadna kobieta by tego nie wytrzymała

Nie można zapomnieć oczywiście o samej królowej. Elżbieta II obchodziła niedawno 93. urodziny, a Zjednoczonym Królestwem rządzi już od 67 lat. To postać wciąż bardzo energiczna i budząca raczej pozytywne odczucia. Jednak życie z nią wcale nie jest takie proste. Jako najwyższa przedstawicielka monarchii wymaga specjalnego traktowania.

W obecności królowej wielu rzeczy zwyczajnie nie wypada, a 8 najdziwniejszych zakazów przypomina portal dziennika „Mirror”. Nawet najbliżsi muszą mieć się na baczności.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez The Royal Family (@theroyalfamily)

#1 Nie dotykaj królowej

Od wieków królowie postrzegani są przez podwładnych niemal jak bogowie, dlatego są nietykalni. Przekonała się o tym Michelle Obama, które kilka lat temu objęła Elżbietę II, co zostało jednoznacznie skrytykowane przez ekspertów zajmujących się protokołem.

#2 Nie przychodź bez upominku

Na wizytę u królowej nie przychodzi się z pustymi rękami. Monarchini ma już prawdopodobnie wszystko, o czym marzyła, ale tego wymagają dobre maniery. Najlepszy upominek to taki, który nawiązuje do lokalnej kultury gościa.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez The Royal Family (@theroyalfamily)

#3 Nie siedź, kiedy wchodzi

Władcom należy się szacunek, a tym bardziej kiedy jest to kobieta. Kiedy królowa wchodzi do pomieszczenia - wszyscy bezwzględnie muszą wstać. Dotyczy to także jej najbliższych, którzy również są w pewnym sensie podwładnymi.

#4 Nie zapomnij o ukłonie

Nigdy nie wyciągaj ręki, zanim królowa tego nie zrobi. Uściśnięcie dłoni na wyraźny znak monarchini to jednak za mało. Równocześnie należy się ukłonić. W przypadku pań gest ten nazywa się dygnięciem - to jednoczesne ugięcie kolan i skłonienie głowy.

Zobacz również: Kolejny królewski absurd. To dlatego Harry i Meghan NIE MOGĄ trzymać się za ręce

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez The Royal Family (@theroyalfamily)

#5 Nie ignoruj dress code’u

Zaproszenie na królewski dwór zawsze jest bardzo szczegółowe. Różne uroczystości i wydarzenia wymagają odmiennej oprawy. Także wizualnej. Nie wolno zignorować sugestii dotyczącej stroju. W przeciwnym razie możemy zostać zawróceni.

#6 Nie nazywaj jej po imieniu

Wszyscy wiemy, że aktualna królowa Wielkiej Brytanii to Elżbieta. Nie oznacza to jednak, że często słyszy swoje imię. Poprawny zwrot podkreślający szacunek wobec władczyni to oczywiście „Wasza Wysokość”. Niewykluczone, że nawet członkowie rodziny muszą stosować tę formę.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez The Royal Family (@theroyalfamily)

#7 Nie odzywaj się bez pytania

Królowej nie można zagadywać, bo to ona zawsze odzywa się pierwsza. Jeśli nic nie mówi albo rozmawia z kimś innym - nie mamy nawet prawa pisnąć. Monarchini musi kontrolować wymianę zdań i tylko ona zadaje pytania.

#8 Nie jedz, zanim królowa tego nie zrobi

To ona zawsze jest gospodynią, nawet jeśli we wszystkim wyręcza ją służba. Królowa pierwsza sięga po kieliszek i zaczyna jeść. Dopiero wtedy pozostali zgromadzeni mają prawo się posilić. Spożywanie posiłków i picie, kiedy monarchini tego nie robi uznawane jest za ogromny nietakt.

Myślicie, że do etykiety stosuje się także jej syn i wnuki?

Zobacz również: 7 słów, których Kate i Meghan nie mogą wypowiadać. Po tym poznaje się damę

Ludzkie oblicze brytyjskiej rodziny królewskiej. Te zdjęcia wywołały skandal
Ludzkie oblicze brytyjskiej rodziny królewskiej. Te zdjęcia wywołały skandal - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (6)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 10.05.2019 11:13
Chore to. Ona jest takim samym człowiekiem jak my. Bogu czasami nie oddajemy tyle szacunku.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.05.2019 09:45
Nie rozumiem, to sa tacy sami ludzie jak i my, jedyny szczegół to to, że kiedyś jakiś członek rodziny wybił sie z tłumu i wzięto go na przywódcę. Nie ma błękitnej krwi, czy powołania przez Boga, bardziej przypadek :)
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 10.05.2019 09:23
myślę, że członkowie rodziny zwracają się do niej mniej oficjalnie
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.05.2019 09:21
Członkowie rodziny od dziecka są tak wychowywani i dla nich to norma. Jeśli komuś zasady nie pasują z zewnątrz to do rodziny niech się nie pchają. Proste. Zasady zostały opisane na oficjalnych spotkaniach. Zapewne przy rodzinnym stole jest trochę luźniej co nie oznacza, że bez kultury.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie