Gwiazdy, które zginęły w katastrofach lotniczych

Samolot uchodzi za najbezpieczniejszy środek transportu, jednak także on bywa zawodny, o czym tragicznie przekonały się niektóre gwiazdy muzyki czy filmu.
Gwiazdy, które zginęły w katastrofach lotniczych
Fot. iStock
10.12.2016

Anna Jantar

Wieczorem, 13 marca 1980 r. jedna z najpopularniejszych gwiazd polskiej muzyki lat 70. wsiadła na pokład samolotu z Nowego Jorku do Warszawy. Pracownicy wieży kontroli z Okęcia nawiązali łączność z załogą 14 marca o godz. 10.58. Niedługo później pilot zgłosił, że nie zaświeciła się kontrolka sygnalizująca wysunięcie podwozia. Postanowił podnieść maszynę na wyższy pułap, ale zwiększenie ciągu w silnikach spowodowało eksplozję jednego z nich. Rozlatujące się części turbiny uszkodziły dwa inne silniki oraz układ sterowania.

Samolot z ogromną prędkością zaczął spadać, a pilotowi w ostatniej chwili udało się wykonać manewr i ominąć budynek, w którym mieścił się zakład poprawczy. Po chwili maszyna uderzyła skrzydłem w drzewa, a później roztrzaskała się o zamarzniętą fosę fortu Okęcie. Nikt nie miał szans, by przeżyć katastrofę.

Po kilku godzinach cała Polska dowiedziała się, że jedną z ofiar jest Anna Jantar. „Śmierć zastała ją w momencie, gdy znów była nastolatką, tyle że uwięzioną w ciele dojrzałej gwiazdy. Chciała wyrwać się ze skorupy, w której zastygła. Czy zrobiłaby to? Tego nie wiem” – mówi w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” Marcin Wilk, autor biografii artystki zatytułowanej „Tyle słońca”.

Gwiazdy, które obnoszą się ze swoją religijnością

Aaliyah

Była wschodzącą gwiazdą muzyki R&B, której płyty, zwłaszcza „One in a Million” nagrana we współpracy z początkującymi wówczas Timbalandem i Missy Elliot, sprzedawały się w wielomilionowych nakładach, a śpiewany przez piosenkarkę utwór „Journey to the Past” z filmu animowanego „Anastazja” był nominowany do Oscara. Aaliyah uchodziła również za zdolną aktorkę, zachwyciła widzów kreacjami w „Romeo musi umrzeć” i „Królowej potępionych”.

Latem 2001 r. ukazała się trzecia płyta wokalistki zatytułowana po prostu „Aaliyah”. Teledysk do jednej z piosenek z tego albumu, „Rock the Boat” kręcono na karaibskiej wyspie Abaco. Po zakończeniu zdjęć, 25 sierpnia 2001 r., artystka wsiadła do małej awionetki, którą miała dolecieć do Miami. Jednak samolot z dziewięcioma osobami na pokładzie rozbił się tuż po starcie. Aaliyah zginęła na miejscu.

„Była jedną z najsłodszych dziewczyn na świecie. Kochałem i szanowałem ją. Myślałem o niej jak o jednej z moich córek” – skomentował słynny producent muzyczny Quincy Jones. Śledztwo wykazało, że pilot samolotu znajdował się pod wpływem środków psychotropowych.

katastrofa lotnicza

Fot. iStock

Jenni Rivera

Była gwiazdą latynoskiej muzyki, w Meksyku i Stanach Zjednoczonych. sprzedała ponad 15 milionów płyt  i czterokrotnie nominowano ją do nagrody Grammy. Popularność piosenkarki nazywanej „Diva de la Banda” zwiększył jeszcze udział w popularnym reality show „Jenni Rivera Presents: Chiquis & Raq-C”.

9 grudnia 2012 r. 43-letnia piosenkarka leciała z meksykańskiego miasta Monterrey, gdzie poprzedniego dnia dała koncert, do Toluki, gdzie miała wziąć udział w programie telewizyjnym. W pewnym momencie samolot zniknął jednak z radarów. Kilka godzin później odnaleziono szczątki maszyny. W katastrofie zginęło dziewięć osób znajdujących się na pokładzie, w tym dwóch pilotów.

katastrofa lotnicza

Fot. iStock

James Horner

Jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej, zdobywca dwóch Oscarów i twórca ścieżki dźwiękowej m.in. „Titanica”, „Apollo 13”, „Braveheart”, „Pięknego umysłu” czy „Avatara” zginął w katastrofie pilotowanego przez siebie samolotu 23 czerwca 2015 r.

Maszyna z nieznanych do dziś przyczyn rozbiła się niedaleko miejscowości Cuyama, około 100 kilometrów na północ od Los Angeles. Samolot rozpadł się na wiele fragmentów i stanął w ogniu. James Horner zginął na miejscu. „Straciliśmy niesamowitą osobę z ogromnym sercem i niewiarygodnym talentem. Zmarł, robiąc to, co kochał. Dziękuję Ci za całe Twoje wsparcie” – napisała na Facebooku asystentka kompozytora, Sylvia Patrycja.

Polskie gwiazdy, którym nie udała się kariera zagraniczna

katastrofa lotnicza

Fot. iStock

Ritchie Valens i Buddy Holly

3 lutego 1959 r. bywa często nazywany „dniem, w którym umarła muzyka” . W amerykańskim miasteczku Mason City na pokład małego samolotu wsiadło wówczas trzech muzyków: wschodząca gwiazda rock’n’rolla 22-letni Buddy Holly (twórca przebojów „Peggy Sue” czy „Oh Boy”), 17-letni Ritchie Valens, którego „La Bambę” nucił cały świat oraz J.P. „The Big Bopper” Richardson. Holly odbywał wówczas trasę koncertową „Winter Dance Party Tour”, ale miał już dość podróżowania nieogrzewanym autobusem. Dlatego postanowił, że kolejny etap wyprawy pokona samolotem.

Maszyna rozbiła się tuż po starcie, na miejscu zginął pilot i wszyscy trzej pasażerowie. Przyczyną katastrofy były fatalne warunki atmosferyczne. Gdy na miejsce zdarzenia przybyły służby ratownicze wrak samolotu przykrywała gruba warstwa śniegu.

katastrofa lotnicza

Fot. iStock

Vic Morrow

Amerykański aktor zginął na planie zdjęciowym do filmu „Strefa mroku”. 23 lipca1982 r., w kalifornijskim mieście Santa Clarita kręcono sceny z udziałem śmigłowca, który był ostrzeliwany przez techników ładunkami wybuchowymi. Jeden z nich eksplodował jednak zbyt blisko maszyny, w wyniku czego helikopter spadł na ziemię, miażdżąc wirnikami Vica Morrowa oraz dwójkę towarzyszących mu dziecięcych aktorów. Wszyscy zginęli na miejscu.

Kilka miesięcy później córki tragicznie zmarłego artysty, Carrie Morrow i Jennifer Jason Leigh (znana później aktorka), złożyły pozew przeciw Stevenowi Spielbergowi, producentowi filmu. Sprawy zakończyła się ugodą pozasądową, której warunków nigdy nie ujawniono.

Ile czasu zajmuje Kylie Jenner jej manicure?

RAF

Komentarze (4)

Ocena: 3.75 / 5
gość (Ocena: 1) 12.12.2016 23:51
a gdzie Roonie Van Zant z Lynyrd Skynyrd?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.12.2016 22:00
Aaliyah, uwielbiam! Nie byla wschodzaca gwiazda, miala juz wydane trzy plyty i istniala na rynku muzycznym od 1994 roku :) ale fajnie ze o niej napisaliscie, byla jedyna w swoim rodzaju!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.12.2016 21:59
Aaliyah
odpowiedz
gość (Ocena: 4) 10.12.2016 22:01
Liczyłam na to, że pojawi się tu wspomnienie Melanie Thornton...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo