Martha Stewart – najsłynniejsza gospodyni domowa Ameryki

Zbudowała medialne imperium, jest uznawana za jedną z najbardziej wpływowych kobiet w Stanach Zjednoczonych i nauczyła Amerykanów, jak przyrządzać polskie pierogi z kapustą.
Martha Stewart – najsłynniejsza gospodyni domowa Ameryki
Fot. ONS
26.05.2016

Jeszcze całkiem niedawno wartość jej medialnego imperium, noszącego nazwę Martha Stewart Living Omnimedia, szacowano na ponad miliard dolarów. Jednak w ostatnich latach wpływy Marthy Stewart trochę osłabły, co odbiło się na wycenie firmy, którą najsłynniejsza gospodyni domowa Ameryki postanowiła w ubiegłym roku sprzedać. Za 353 mln dolarów kupił ją koncern Sequential Brands Group. Produkty sygnowane przez 75-letnią Marthę Stewart uzupełniły portfolio innych marek, należących do młodszego już pokolenia celebrytów, takich jak Jessica Simpson czy Justin Timberlake.

Jednak ta transakcja nie oznacza, że Amerykanka o polskich korzeniach wycofała się z biznesu. Pozostała bowiem kluczowym udziałowcem połączonych spółek i liczy nawet na ekspansję nowej firmy. Martha Stewart przez całe życie walczyła z przeciwnościami losu. I zazwyczaj z nimi wygrywała.

Janis Joplin – buntowniczka, w której kochali się Morrison i Cohen

Etyka pracy

Urodziła się 3 sierpnia 1941 r. w Jersey pod Nowym Jorkiem, jako drugie z sześciorga dzieci Edwarda i Marthy Kostyrów. Jej dziadkowie, zarówno od strony matki, jak i ojca, pochodzili z Polski. Wyemigrowali do Ameryki przed I wojną światową, znakomicie odnajdując się w odmiennej rzeczywistości, np. Franciszek Józef Kostyra zaczynał jako kelner, a pod koniec życia był już właścicielem restauracji.

Ojciec Marthy, nauczyciel wychowania fizycznego, dorabiający też jako przedstawiciel handlowy w firmach farmaceutycznych, poznał przyszłą żoną, również nauczycielkę, na kursie języka polskiego. Doczekali się sześciorga dzieci. Martha wyniosła z domu przywiązanie do rodzinnych wartości oraz etykę ciężkiej pracy. Wakacje spędzała zwykle u mieszkającej w Buffalo babci Heleny, która uczyła dziewczynkę pieczenia ciast i przygotowywania przetworów. Dzięki niej Martha poznała także wiele przepisów na pochodzące z Polski potrawy, m.in. pierogi z kapustą czy zupę grzybową, które po latach rozpropagowała wśród Amerykanów.

Studiując historię sztuki na Barnard College w Nowym Jorku, Martha sama zarabiała na czesne – prowadziła dom dwóm zamożnym starym pannom przy ekskluzywnej Piątej Alei. Z braku funduszy szyła też sobie ubrania, co wychodziło jej bardzo dobrze, skoro magazyn „Glamour” uznał Marthę za jedną z najlepiej ubranych studentek. Urodziwa dziewczyna dorabiała też jako modelka.

Martha Stewart

Fot. ONS

Miała 20 lat, gdy poznała Andy`ego Stewarta, studenta prawa pochodzącego ze znanej rodziny nowojorskich finansistów. W 1961 r. wzięli ślub. Kilka lat później Martha postanowiła zostać maklerem giełdowym na Wall Street, stając się jedną z pierwszych kobiet w tym zawodzie. Choć radziła sobie znakomicie, obrót akcjami nie okazał się jej powołaniem, dlatego razem z przyjaciółką założyła firmę kateringową.

Imprezy dla sąsiadów

Rodzina Stewartów zamieszkała w piękniej wiejskiej posiadłości w Westport, a jej sąsiadami byli m.in. Paul Newman, Joanne Woodward, Robert Redford i Ralph Lauren. Martha szybko zasłynęła przyjęciami organizowanymi dla okolicznych notabli. Na jednym z nich pojawił się Alan Mirken, dyrektor domu wydawniczego Crown Publishing. Mężczyzna był pod takim wrażeniem potraw serwowanych przez panią domu, że zgodził się opublikować jej książkę zatytułowaną „Entertaining”(„Sztuka przyjmowania gości”), która ukazała się w 1982 r. i okazała się najpopularniejszym tego typu poradnikiem od czasu kultowego dzieła Julii Child „Tajniki kuchni francuskiej”.

Martha Stewart

Fot. ONS

Martha Stewart zaproponowała Amerykanom wyszukaną, ale zarazem lekką kuchnię opartą na świeżych produktach. W książce znalazły się podrasowane przepisy na tradycyjne potrawy z różnych stron świata, nie zabrakło także polskiej zupy grzybowej czy pierogów ze słodką kapustą i kremowym serem.

Tak zaczęła się jej wielka kariera. W 1987 r. Martha była główną bohaterką wielkiej kampanii reklamowej sieci domów towarowych K-mart, gdzie do dziś można kupić mnóstwo produktów sygnowanych przez Stewart – od sprzętu gospodarstwa domowego po meble ogrodowe, gotowe dania, wino czy… karmę dla psów.

W 1990 r. ukazał się pierwszy numer poradnikowego magazynu „Martha Stewart Living”, który okazał się gigantycznym sukcesem wydawniczym. Niedługo później wyemitowano pilotażowy odcinek jej telewizyjnego show – program o gotowaniu, uprawianiu ogrodu i odnawianiu domu szybko stał się jednym z największych przebojów amerykańskiej telewizji.

Gwiazdy, które przyznały się do aborcji

Martha Stewart

Fot. ONS

Gwiazda w więzieniu

W 1997 r. Martha Stewart wykupiła od Time Warner swój magazyn i zarejestrowała firmę medialną Martha Stewart Living Omnimedia, którą dwa lata później wprowadziła na giełdę. Stała się wówczas drugą w historii Stanów Zjednoczonych miliarderką, która doszła do majątku niemal od zera.

Jednak sukces przysporzył jej także wrogów. W mediach wyśmiewano brak poczucia humoru gwiazdy, dystansu do samej siebie, a także nieludzki perfekcjonizm i pracoholizm. „Stewart zapędziła kobiety z powrotem do kuchni i zamieniła je w żony ze Stepford” – drwiła Maureen Dowd, liberalna felietonistka „New York Timesa”. Twórcy dwóch nieautoryzowanych biografii pisali, że Martha jest chłodna wobec córki, chciwa i arogancka, a przyłapana na błędzie nie przyznaje się do winy.

Wydawało się, że kresem jej kariery stanie sią afera z 2002 r. Stewart zarzucono wówczas transakcję papierami wartościowymi z wykorzystaniem poufnych informacji niedostępnych zwykłym inwestorom, kiedy rok wcześniej sprzedała swoje akcje firmy farmaceutycznej ImClone na dzień przed ich gwałtownym spadkiem.

Martha Stewart

Fot. ONS

Władze odstąpiły jednak od tego zarzutu z braku dowodów, ale oskarżyły ją o utrudnianie śledztwa w sprawie tej transakcji. Gwiazda na pięć miesięcy trafiła do więzienia dla kobiet w miejscowości Alderson w Zachodniej Wirginii.

Zza krat przeciekały historie o Stewart zbierającej liście mleczy i dzikie jabłka, które następnie lądowały w tartach i sałatkach. Współwięźniarki uczyła jogi i tego, jak stawiać pierwsze kroki w biznesie, a także za 12 centów za godzinę sprzątała pomieszczenia administracyjne (w tym toalety).

Po wyjściu z więzienia powróciła triumfalnie na srebrny ekran z nowym programem telewizyjnym „Martha”. Jak donosiły życzliwe jej media, Stewart zmieniła się, „poznając prawdziwe życie” zwykłych ludzi z ich nieszczęściami, czym skorygowała swój wizerunek kobiety aroganckiej, wyniosłej i bezwzględnej dla podwładnych.

Nowa dziewczyna Leonardo DiCaprio jest Polką!

RAF

Polecane wideo

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie