Przemoc domowa wśród gwiazd

Poniżanie, wyzywanie, groźby, a niekiedy także bicie – z takimi formami przemocy codziennie spotyka się wiele kobiet. Często także tych z pierwszych stron gazet.
Przemoc domowa wśród gwiazd
Fot. ONS
02.05.2016

Niedawno światowe media obiegły wstrząsające zdjęcia Kim Kardashian, Angeliny Jolie, Madonny, Miley Cyrus, Kendall Jenner, Emmy Watson, Gwyneth Paltrow i Kristen Stewart. Na twarzach gwiazd pojawiły się siniaki, zadrapania i rany.

W ten sposób celebrytki, uczestniczące w kampanii społecznej „No Women is Immune from Domestic Violence”, postanowiły zwrócić uwagę na problem przemocy domowej i zachęcić kobiety do przerwania milczenia wobec dramatów, które często są zamiatane pod dywan. Ofiary nie proszą o pomoc, z różnych przyczyn: poczucia wstydu, obawy przed rozpadem związku albo zemstą sprawcy.

Szatan w ludzkiej skórze

Domowe piekło przeżywają nie tylko anonimowe kobiety. Przemoc dotyka również gwiazd, a ich dramaty często stają się ulubionym tematem mediów, nie tylko plotkarskich. Jednym z nich był dramatyczny finał małżeństwa Katarzyny Figury, która w głośnym wywiadzie dla „Vivy” zarzuciła mężowi, że przez lata bił ją i poniżał. „To była szarpanina, plucie w twarz, bicie w głowę, w twarz, kopanie…” – wyliczała aktorka. Jakby tego było mało, Kai Schoenhals miał także używać przemocy wobec ich córek.

Aktorka założyła na policji niebieską kartę, która gwarantuje opiekę funkcjonariuszy i kuratora, a także skierowała do sądu wniosek o rozwód. Sądowa batalia wciąż trwa, a Figura otrzymała ostatnio wsparcie ze strony… teściowej. „Kai jest niebezpiecznym psychopatą i socjopatą. To istny szatan w ludzkiej skórze. Jak każdy socjopata jest osobą wyjątkowo narcystyczną i egoistyczną. Wszystko musi być tak jak on chce i kręcić się wokół niego. Podporządkowuje sobie ludzi, a kto mu nie ulega, od razu staje się jego wrogiem. Tak było z Kasią” – tłumaczy Dorothy Morton w rozmowie z tygodnikiem „Twoje Imperium”.

Dodała również, że Kai Schoenhals jest destrukcyjnym sadystą, który także jej groził śmiercią. „Jako matka kocham syna, ale nie lubię go i nie chcę mieć z nim nic wspólnego” – przekonuje.

Charlize Theron

Fot. ONS

Kilka lat temu światowe media obiegły doniesienia o bestialskim czynie, którego dopuścił się raper Chris Brown. Muzyk pobił ówczesną dziewczynę, słynną piosenkarkę Rihannę. Obrażenia były tak poważne, że wokalistka musiała odwołać prestiżowy występ podczas rozdania nagród Grammy. Browna skazano na pięć lat więzienia w zawieszeniu. Raper musiał również popracować charytatywnie oraz wziąć udział w programie przeciwdziałania przemocy domowej.

„To było takie upokarzające. Straciłam najlepszego przyjaciela. Byłam urażona, czułam się podle i miałam do Chrisa wiele żalu” – opowiadała Rihanna w programie Oprah Winfrey, chwilę później dodając, że wybaczyła już Brownowi. „Trochę mi to zajęło, przez długi czas byłam zła. Naprawdę go kocham, więc najważniejszą rzeczą dla mnie jest to, że odnalazł spokój. Nie mogę powiedzieć ludziom, co mają wobec tego czuć. Mają prawo być wściekli, bo to, co się zdarzyło, nie było niczym dobrym, ale ja mu wybaczyłam” – przekonywała piosenkarka.

Charlize Theron

Fot. ONS

Niezbyt miłe wspomnienia z poprzednich związków ma także Halle Berry. Przed laty aktorka spotykała się z mężczyzną, który znęcał się nad nią fizycznie. Po jednej z kłótni Halle została dotkliwie pobita przez sadystę. Po ciosie w głowę straciła część słuchu w lewym uchu. Nie odzyskała go do dzisiaj. „Moja matka też była bita. Przez całe dzieciństwo patrzyłam, jak cierpi. Gdy już dorosłam i zaczęłam spotykać się z mężczyznami, wybierałam tych agresywnych, skłonnych do stosowania przemocy, bo tylko taki schemat znałam” – tłumaczyła w jednym z wywiadów.

Ofiarami przemocy domowej bywają zwykle kobiety, choć zdarzają się wyjątki od tej reguły. Martina Hingis, jedna z najlepszych tenisistek w historii, została oskarżona o brutalne pobicie… męża, Thibaulta Hutina. Byłej mistrzyni miała pomagać matka i jej przyjaciel. „Oni chcieli mnie zmasakrować. Byłem w szoku. Nigdy nie sądziłem, że sprawy zajdą tak daleko” – opowiadał Hutin dziennikarzowi gazety „Blick”. Mężczyznę mocno poturbowano, został m.in. uderzony w głowę odtwarzaczem dvd .

RAF

Charlize Theron

Fot. ONS

Jak już wspomnieliśmy ofiary często zmagają się same z problemem przemocy domowej, z różnych przyczyn nie starając się nawet o pomoc wymiaru sprawiedliwości. Jedną z nielicznych polskich gwiazd, które zdecydowały się wystąpić do sądu była aktorka Monika Kwiatkowska. Jej mąż, znany reżyser Maciej D. (twórca filmów „300 mil do nieba” czy „Bandyta”), miał przez osiem lat związku znęcać się nad partnerką psychicznie i fizycznie.

Sąd skazał go na sześć miesięcy ograniczenia wolności, ale mężczyzna odwołał się od tego wyroku. Mógł liczyć na pomoc kolegów z branży. Znajomy Macieja D. zdradził w rozmowie z „Rewią”, że na jego korzyść zeznawał m.in. Artur Żmijewski. „Mówił w sądzie, że przebywał z Dejczerami dosłownie na kilka dni przed złożeniem przez Monikę dokumentów rozwodowych. Byli na rodzinnych wczasach w górach. Panowała sielska atmosfera, a Monika na pewno nie wyglądała na osobę zastraszaną i przygnębioną” – opisywał magazyn.

Charlize Theron

Fot. ONS

„To było takie upokarzające”

Przemocy domowej doświadczają także światowe gwiazdy. Niektóre już we wczesnej młodości. Charlize Theron, zdobywczyni Oscara i jedna z najpopularniejszych współczesnych aktorek, miała 15 lat, gdy jej matka zastrzeliła ojca, który nękał i zastraszał rodzinę. „Tata groził, że nas zastrzeli. Mama bała się, że on naprawdę to zrobi. Później usłyszałam strzały. Nie wiem, ile ich było. Potem moja mama histerycznie krzyczała. Siedziała w kącie sypialni. Podbiegłam do niej pytając: „Co się stało?”. Płakała. Powiedziała: „Charlize, ja ich zastrzeliłam” (w pokoju przebywał także brat Theron – przyp. red.) – stenogram z ówczesnego przesłuchania dziewczyny ujawniły niedawno media.

Domowy koszmar przeżyła też w dzieciństwie Christina Aguilera. „W domu rodzinnym doświadczyłam mnóstwo popychania, bicia i kłótni. Gdy byłam młoda, nie czułam się bezpiecznie. Najgorsza jednak była bezsilność. To najstraszniejsze uczucie na świecie” – przekonywała gwiazda w filmie biograficznym.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie