Radzimir Dębski - doceniany za granicą, ignorowany w Polsce

Swoją muzyką podbił serca zagranicznych artystów, a Polacy zastanawiają się, czy powinien być w Wikipedii.
Radzimir Dębski - doceniany za granicą, ignorowany w Polsce
Fot. ONS
06.07.2015

Niewiele jest osób, które ucięły sobie pogawędkę na Skypie z najpopularniejszą piosenkarką na świecie, jaką bez wątpienia jest Beyoncé. A spotkało to Polaka. Był rok 2012, kiedy muzyk posługujący się pseudonimem Jimek wystartował w konkursie na remiks piosenki Beyoncé „End of time”. I wygrał, pokonując ponad 3 tys. osób z 25 krajów. A artystka pogratulowała mu osobiście. Remiks trafił na płytę Beyoncé „4:The Remix”.

Gdy gruchnęła wiadomość, że Jimek to Polak, media w całym kraju zaczęły na potęgę rozpisywać się o utalentowanym muzyku. Jimek to Radzimir Dębski, urodzony w 1987 roku kompozytor, dyrygent i producent muzyczny. Muzykę ma we krwi – jest synem kompozytora Krzesimira Dębskiego oraz aktorki i piosenkarki Anny Jurksztowicz. Krzesimir Dębski to utytułowany kompozytor o niezwykle bogatym dorobku. Stworzył muzykę do wielu filmów, seriali i spektakli teatralnych. Trudno się więc dziwić, że Radzimir odziedziczył po ojcu nie tylko pasję, ale przede wszystkim talent.

Radzimir to wykształcony muzyk. Ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie i Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles. Jest współautorem muzyki do seriali „Ranczo” i „Tancerze” oraz autorem bądź współautorem muzyki do kilku filmów, m.in. „Orkiestra niewidzialnych instrumentów”, „Ranczo Wilkowyje”, „Apartament”. Jego utwory trafiły też do filmów „Miasto 44” i „1920 Bitwa warszawska”. W 2014 nagrał nową czołówkę dla „Wiadomości” (autorem poprzedniej był Piotr Rubik).

Radzimir Dębski

Fot. ONS

Dziennikarka Karolina Korwin Piotrowska w felietonie dla Onetu nie bała się napisać, że polskie media o Dębskim się ostatnio zanadto nie zająknęły. „Na razie o Dębskim piszą głównie internetowe serwisy muzyczne. W plotkarskich pojawia się wyłącznie jako ładny chłopak ze swoją równie ładną dziewczyna, do tego modelką. A że para rzadko się pojawia publicznie, newsów w plotkarskich mediach drastycznie mało. Czyli Dębski dla nich nie istnieje. Zero skandali, pracowity, skromny i robi swoje. Masakra. Nie ma za co się zaczepić” – napisała dziennikarka.

Karolina Korwin Piotrowska na pewno nie poddałaby w wątpliwość zasadności umieszczania biografii Radzimira Dębskiego w Wikipedii, bo – jak napisała – „takiego sukcesu polskiej muzyki, mówiąc szczerze, ostatnio ze świecą szukać. Idąc tropem gwiazd szołbizu, Dębski, z aparycją modela albo filmowego amanta, mógłby całe życie nie schodzić ze ścianek, z kanap gościnnych telewizji śniadaniowych, udzielać dobrych rad innym, jak zrobić karierę. Ale on poszedł własną drogą, czyli wziął się do roboty. To rzadkość w Polsce, nie osiąść na laurach po pierwszym, sporym sukcesie”.

Radzimir Dębski

Fot. ONS

Ashton Kutcher: to geniusz!

Jednak prawdziwą eksplozję popularności przyniosły Dębskiemu ostatnie dni. Niedawno do sprzedaży trafił album muzyka „2015” Miuosh x Jimek x NOSPR opisywany jako „pierwszy na świecie koncert łączący muzykę symfoniczną z rapem”. W projekt, oprócz Radzimira Dębskiego, zaangażował się Miuosh, polski raper i producent muzyczny, a także Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. To zapis koncertu nagranego w połowie marca w siedzibie NOSPR.

W trakcie tego samego koncertu Dębski zagrał również składankę przebojów hip-hopowych. Utwór „Hip-Hop History Orchestrated by JIMEK” ma na YouTubie ponad 2 mln wyświetleń. To aranżacje 30 legendarnych utworów, które wykreowali m.in. Jay-Z, 2Pac, Wiz Khalifa, 50 Cent, Xzibit, Nas, Missy Elliott, Snoop Dogg, Wu-Tang Clan, Dr. Dre, Kanye West i Beastie Boys. Nagranie zostało docenione za granicą, a Radzimir Dębski jest na ustach ludzi z całego świata. Aktor Ashton Kutcher nazwał Polaka geniuszem. Piosenkarka i raperka Nicki Minaj uznała pracę Jimka za „niesamowitą”, do angielskiego słówka „amazing” dodając kilka wykrzykników.

Radzimir Dębski

Fot. ONS

Czaruje i wzrusza

Być może Polakom nie odpowiada styl bycia Dębskiego. Nie lansuje się w mediach, rzadko bywa w telewizjach śniadaniowych. Gdy Beyoncé wybrała jego remiks, powiedział: „Jest mnie wszędzie za dużo. Kupiłem bilet i zmykam i znikam. Rzeczywiście zawodowo zdaję sobie sprawę, że będzie mi łatwiej załatwić pewne sprawy. Starałem się przez ostatnie kilka lat wydać płytę swoją własną, która komercyjnie może nie była tak atrakcyjna. Nie jest to łatwe, co wie każdy młody artysta”.

Na szczęście jest grupa ludzi, którzy doceniają muzykę Dębskiego. „Połączenie hip-hopu i orkiestry czaruje! Przenosi w magiczny świat! Piąta strona świata w aranżacji Jimka przenosi ten utwór w inny wymiar, ponadczasowy, łączy fanów hip-hopu, melomanów i miłośników bluesa, a przede wszystkim WZRUSZA! Muzyka łączy pokolenia!” – to recenzja ze strony Empiku. A niektórzy internauci piszą: „Naprawdę można tak pięknie? Można…”. I: „Mega talent”. Trzymajmy kciuki za Jimka, bo to obecnie jeden z naszych najlepszych towarów eksportowych.

Ewa Podsiadły-Natorska

Radzimir Dębski

Fot. ONS

Pracę Dębskiego pochwalili również Mobb Deep – duet raperów, który tworzą Kejuan „Havoc” Muchita i Albert „Prodigy” Johnson, a także zespół M.O.P. (amerykańska grupa hip-hopowa.

Nie zasłużył na Wikipedię?

Radzimir Dębski staje się muzykiem międzynarodowej sławy, ale polskie media wydają się tego nie dostrzegać. Przemilczały premierę płyty „2015”, o projekcie Miuosh x Jimek x NOSPR, pomijając media branżowe, praktycznie nie wspominając.

Ale dla Polaków to najwyraźniej niedostateczne dokonania, skoro toczą dyskusję, czy Dębski w ogóle zasługuje… na wpis w Wikipedii. „Byłbym ostrożny z uencyklopedycznianiem takich osób. Brak jakichkolwiek nagród/nominacji czy wylansowanych przebojów/ścieżek raczej wskazuje na solidne wykonywanie pracy zawodowej. Do tego brak muzyki filmowej”; „Poza byciem synem znanego kompozytora i znanej piosenkarki, niczym się nie wyróżnia. Własnych osiągnięć (zwłaszcza na miarę ency, ale na dobrą sprawę jakichkolwiek) brak”; „Młody zdolny muzyk, kompozytor. Perspektywy są, ale w chwili obecnej uważam, że jeszcze trochę za wcześnie na biogram w encyklopedii. Jak będą niepodważalne osiągnięcia niekoniecznie z najwyższej półki, ale takie, które będą uznawane za istotny wkład w rodzaj muzyki przezeń tworzonej, to na pewno miejsce dla niego się znajdzie” – to przykładowe opinie.

Polecane wideo

Komentarze (7)
Ocena: 4.86 / 5
jaaa (Ocena: 5) 06.07.2015 21:43
Jak dla mnie Radzimir jest GENIALNY!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.07.2015 14:08
Nie jest ignorowany w Polsce, tylko nie robi kariery w Polsce. To jednak jest drobna różnica ;/ Ale to naturalne, robienie z Polski cebulolandu i najbardziej nieprzyjaznego miejsca na świecie. Polecam zobaczyć kawałek świata ( ale prawdziwego a nie z kurortów wakacyjnych) to będziecie wracać do Polski aż będzie się kurzyło.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.07.2015 13:54
Nie słyszałam wcześniej o tym panu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.07.2015 12:56
Co to za pieprzenie? Jest przecież o nim napisane na wikipedii. Radzę najpierw się doinformować, a potem pisać artykuły. Pozdrawiam
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 4) 06.07.2015 01:22
Naprawdę? Artykuł w Wikipedii ma już nawet polska gwiazda porno mieszkająca w USA, Natalia Starr, a Dębskiemu takowego skąpią? Cebulandia. Na marginesie - nie poddać w wątpliwość, a podać :)
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie