Rozwód, udar mózgu, koniec kariery! KLĄTWA OSCARA, czyli czym grozi otrzymanie statuetki?

Zdobycie Oscara to dla niejednego aktora największe marzenie życia. Coraz częściej mówi się jednak o tym, że statuetka przynosi pecha jej właścicielowi.
Rozwód, udar mózgu, koniec kariery! KLĄTWA OSCARA,  czyli czym grozi otrzymanie statuetki?
01.03.2011

Od wielu lat ceremonia rozdania Oscarów jest z pewnością najważniejszym filmowym wydarzeniem roku. O zdobyciu statuetki marzy każdy aktor, aktorka, reżyser czy scenarzysta, jednak coraz częściej mówi się o przekleństwie, które Oscar sprowadza na swojego właściciela. - Wszyscy znają klątwę Oscara, ona istnieje naprawdę. Największe marzenie aktora może stać się jego największym koszmarem - mówi w rozmowie z agencją Reuters znawca filmów Tom O'Neil, a historyk kina Leonard Maltin dodaje: - Czasem ludzie zdobywają Oscara, ponieważ sprzyjają im gwiazdy, a do tego znajdują idealną rolę w idealnym czasie, ale to nie daje dożywotniej gwarancji na udaną karierę.

Powszechnie uważa się, że pierwszą ofiarą oscarowej klątwy padł Orson Welles. Sukces jego filmu „Obywatel Kane” doprowadził reżysera do upadku. Złoto Akademii przyniosło też pecha Louise Fletcher, która po genialnej kreacji w „Locie nad kukułczym gniazdem” zaczęła grać w serialach i filmach klasy B. Przykłady można mnożyć.

Oscarowa klątwa dotyka jednak - poza karierą - również innych sfer życia. „Rzeczpospolita” donosi, że spośród 409 osób nominowanych do Amerykańskiej Nagrody Filmowej w latach 1927-2009 aż 39 miało zawał serca (9,5%), a 29 udar mózgu (7,3%), w tym u 6 z nich skończył się on tragicznie. Oznacza to więc, że co szósty aktor lub aktorka, którzy byli nominowani do Oscara, zapadło na groźne schorzenia. - Udar mózgu mieli zarówno aktorzy starszego pokolenia, jak Mary Pickford, Bette Davis czy Gladys George, jak również Kirk Douglas, Richard Burton, Grace Kelly, Elizabeth Taylor, Patricia Neal, Liza Minnelli, Dudley Moore, James Garner i Sharon Stone – wylicza gazeta.

Poza kłopotami zawodowymi i zdrowotnymi, otrzymanie statuetki wiąże się także podobno z… rychłym rozwodem. Doświadczyły tego m.in. Joan Crawford, Bette Davis, Halle Berry, Kate Winslet czy Sandra Bullock. Co ciekawe, pech ten dotyczy wyłącznie aktorek. – W społeczeństwie wyższy status został historycznie przyznany mężczyźnie, a niższy kobiecie. Badania demonstrują, że naruszenie tych norm w małżeństwie, na przykład poprzez wyższe zarobki kobiety, może mieć negatywny wpływ na relacje – wyjaśnia ten fenomen Tiziana Casciaro, autorka badań nad relacjami damsko-męskimi.

Jak myślicie, czy tegoroczni laureaci także będą musieli zmierzyć się z klątwą Oscara?

Maja Zielińska

Zobacz także:

OSCARY 2011 JUŻ TEJ NOCY: Zobacz kto (i za co) jest nominowany!

Kto z nich opuści galę ze statuetką w dłoni?

Ślub Księcia Williama i Kate Middleton: Ile Wielka Brytania na nim straci, a ile zarobi?

Szacuje się, że ceremonię zaślubin może oglądać co najmniej 3 miliardy ludzi na całym świecie!

Komentarze (16)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 01.03.2011 18:35
Nie wierze w takie rzeczy. Papilot mógłyby się zajmowac czyms normalnym w końcu i ciekawym, a nie kupą bzdur.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.03.2011 18:31
no włanie co ma piernik do wiatraka, szczerze mówiąc to dlatego sie o tym mówi bo są sławni
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.03.2011 17:55
co ma piernik do wiatraka?
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 01.03.2011 16:06
Weźmy całkiem inna grupę ludzi i sprawdźmy ilu zachorowało ilu się rozwiodło ect. pewnie wyszły by nam podobne wyniki. Nie wierzę w to.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.03.2011 15:53
jasne, jasnee... nie macie już o czy mpisać? szukacie nieszczęść tam, gdzie ich nie ma
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo