Kuba Szmajkowski wydał oświadczenie po burzy, którą rozpętał jego występ w „TTBZ”

Najpierw opublikował na TikToku nagranie, którym tylko dolał oliwy do ognia. Później się tłumaczył.
Kuba Szmajkowski wydał oświadczenie po burzy, którą rozpętał jego występ w „TTBZ”
Fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/kubaszmajkowsky/)
15.09.2023
Sylwia Kropiewnicka

O występie Kuby Szmajkowskiego w programie „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” głośno jest nie tylko w Polsce, lecz także poza jej granicami. Zagraniczne media nie zostawiły suchej nitki na młodym wokaliście, zarzucając mu tzw. „blackface”. Szmajkowski najpierw opublikował TikToka, który wzbudził skrajne emocje wśród zarówno jego fanów, jak i mediów. Potem wydał na Instagramie oświadczenie, w którym się wytłumaczył.

Zobacz także: Zagraniczne media ostro o polskiej wersji „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. Występ Kuby Szmajkowskiego rozpętał burzę

Szmajkowski tłumaczy się z występu w „TTBZ”. Wydał oświadczenie

Kuba Szmajkowski oraz osoby odpowiadające za produkcję polskiej wersji programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” z pewnością nie takiego odbioru występu tego młodego wokalisty oczekiwali. Szmajkowski wcielił się w ciemnoskórego rapera, Kendricka Lamara. Tekstu piosenki nie ocenzurowano, jednak nie to rozpętało prawdziwą medialną burzę. Zagraniczne media zarzuciły wykonawcy tzw. „blackface”, czyli makijaż, który odwołuje się do stereotypowych wyobrażeń na temat osób ciemnoskórych.

Szmajkowski początkowo nie zdawał sobie sprawy ze skali problemu i opublikował filmik na TikToku, który mocno podzielił Internautów. „Ja po podjęciu kolejnej złej decyzji, ale się tym nie przejmuję, bo przecież to dla dobra fabuły” – napisał wówczas na krótkim nagraniu. Później jednak opublikował w mediach społecznościowych oświadczenie, które miało już inną narrację. Szmajkowski tłumaczył się następująco:

Konwencja programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” polega niezmiennie od dziewiętnastu edycji na wcielaniu się w konkretne postaci, które przypadają nam w drodze losowania. (...) Śpiewamy oryginalne teksty z ich utworów, odwzorowujemy oryginalne zachowanie, ruchy i gesty, a stylizacja, makijaż czy fryzura mają upodobnić nas do naśladowanych artystów, gdyż właśnie na tym polega ten program.

Następnie wyjaśnił, jak cała sytuacja wygląda z jego punktu widzenia:

Wcielenie się w postać Kendricka Lamara poprzez założenie maski przypominającej jego wizerunek oraz zabiegi charakteryzacyjne nie jest blackfacingiem i nie ma nic wspólnego z jakimkolwiek rasizmem! Nie służy powielaniu negatywnych stereotypów, nie ma charakteru prześmiewczego.

Na koniec podkreślił, że wszelkie formy rasizmu są mu obce.

Zobacz także: „Żony Warszawy” są wobec siebie złośliwe i plują jadem. Internauci: „Program o niczym”

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez KUBA SZMAJKOWSKI (@kubaszmajkowsky)

Polecane wideo

Znaki zodiaku, które brzydzą się plotkami. Twoje sekrety zachowają dla siebie
Znaki zodiaku, które brzydzą się plotkami. Twoje sekrety zachowają dla siebie - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie