Za co kochamy programy talent show?

„Boom” na talent show zaczął się przed kilku laty i choć wiele razy wieszczono koniec tej formy rozrywki, ich popularność praktycznie nie spada. Co sprawia, że tak chętnie oglądamy tego typu programy?
Za co kochamy programy talent show?
13.04.2017

Jednym z pierwszych talent show w naszym kraju była „Szansa na sukces”. Później popularność zaczęły osiągać programy stanowiące z reguły odbicie zagranicznych produkcji, w toku których obserwujemy przez kilka programów tych samych uczestników (co pozwala lepiej ich poznać i wytypować swoich faworytów). Talent show podzielić można na kilka podkategorii – programy z udziałem celebrytów (w Polsce jednym z pierwszych był „Taniec z Gwiazdami”), taneczne (np. „You can Dance”), muzyczne („Idol”, „X Factor”, „Must be the Music”, „The Voice of Poland”), pozwalające na rozwój w określonej dziedzinie („Top model”, „MasterChef”) czy też audycje z udziałem dzieci.

Niezwykła popularność

Programy talent show biją rekordy popularności na całym świecie. Wiele programów powraca w kolejnych sezonach (edycji „Tańca z Gwiazdami” mieliśmy w Polsce w sumie dwadzieścia), ich uczestnicy robią oszałamiające kariery, a same emisje biją rekordy popularności. W Polsce w zeszłorocznej ramówce pośród programów talent show królowały „The Voice of Poland” (przeciętnie każdy odcinek oglądały dwa miliony widzów) oraz „Mam talent” (widownia wynosiła średnio ponad dwa miliony osiemdziesiąt osób). Jak wynika z danych Nielsen Audience Measurment „Mam talent” zapewniał TVN pozycję lidera oglądalności w sobotnie wieczory, z kolei „The Voice of Poland” pozwolił TVP uplasować się na drugim miejscu.

Dziecięce talent show

Za pierwszy program tego typu w Polsce uznać można emitowane przed wielu laty „Od przedszkola do Opola”. Junior talent show w swojej obecnej formie zagościły w kraju stosunkowo niedawno i przyciągają przed ekrany tysiące widzów. MasterChef Junior w wiosennej ramówce 2016 roku był jedną z dwóch nowości, które znalazły się na liście najpopularniejszych programów – zdobywając 18,8% widowni w swoim czasie antenowym. Zwolennicy tej produkcji twierdzą, że może zachęcać do wspólnego gotowania z dzieckiem, wprowadzania go od najmłodszych lat w świat kulinarny przez zabawę oraz poznawania potraw z różnych krajów. Dla wielbicieli MasterChef Junior chcących poznawać sekrety zagranicznej kuchni przygotowano również specjalną promocję w Netto – robiąc zakupy w sklepie, można kolekcjonować karty do gry „Moja restauracja” oraz naklejki, a także kupić specjalny album „Bądź jak MasterChef Junior” zawierający między innymi przepisy i quizy.

Z czego wynika popularność talent show?

Powodów zainteresowania tego typu formą rozrywki jest wiele. Rozważał je między innymi Instytut Monitorowania Mediów, zwracając uwagę na to, że talent show to programy mocno angażujące odbiorców, a w dodatku wykraczające poza ramy ekranu TV. Oprócz śledzenia zmagań w telewizji fani mogli sięgać po zapowiedzi czy materiały ze stron internetowych i social mediów, korzystać ze specjalnych aplikacji, śledzić powtórki na kanałach internetowych. Możliwość głosowania na faworytów daje poczucie osobistego wpływu na ich losy. Sympatia czy niechęć do poszczególnych uczestników mocno angażują widzów – jak pokazują badania, w internecie pojawiają się tysiące wzmianek o programach, a najwięcej w czasie emisji poszczególnych odcinków, gdy widzowie na żywo ekscytują się kolejnymi występami.

Dodatkowo konkretne talent show często oglądają osoby interesujące się wybranym tematem (modelingiem, tańcem bądź gotowaniem). Uczestnicy „z ulicy” są też bardziej autentyczni – przeciętnemu widzowi łatwiej ich polubić bądź się z nimi utożsamić niż z nieistniejącą postacią odgrywaną przez aktora. Twórcy z kolei dbają o to, by programy były chwytliwe – miały atrakcyjną dla telewidzów oprawę, przekazywały prawdziwe emocje.

Polecane wideo

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie