Polskie gwiazdy, którym nie udała się kariera zagraniczna

Buńczucznie zapowiadają, że zamierzają rzucić świat na kolana, ale często okazują się tylko gwiazdami własnego podwórka…
Polskie gwiazdy, którym nie udała się kariera zagraniczna
https://www.instagram.com/girlytatoos/
23.08.2016

Dla wielu polskich gwiazd prawdziwą „ziemią obiecaną” są Stany Zjednoczone. Nic dziwnego, że wiele z nich lubi chwalić się zawodowymi wizytami za oceanem, które mają być początkiem wielkiej kariery zagranicznej. Jednak zwykle te zapowiedzi okazują się klasyczną burzą w szklance wody.

Najlepszym przykładem są amerykańskie przygody Dody. Kilka miesięcy temu piosenkarka dzieliła się na portalach społecznościowych wrażeniami z trasy koncertowej po USA. W Las Vegas gwiazda spotkała się nawet z legendarnym gitarzystą zespołu Guns N` Roses, Slashem, którego przedstawiała jako dobrego znajomego. Na koncertach Doda pojawiała się w krótkich i seksownych strojach, jak zawsze podkreślających jej największe atuty. Nie wspominała jednak, że były to występy dla polonijnej publiczności, ponieważ przeciętny mieszkaniec Stanów Zjednoczonych wciąż nie ma pojęcia, kim jest Doda.

Musi być to przykre dla piosenkarki, która od dawna zapowiada, że zamierza zaszokować świat swoim talentem. „Poważnie myślimy o Stanach Zjednoczonych. To najważniejszy światowy rynek. Najpierw musimy jednak nagrać świetną płytę” – mówił kilka lat temu menadżer Dody, współpracującej rzekomo z najlepszymi amerykańskimi producentami muzycznymi.

ZANIM STAŁA SIĘ SŁAWNA: Zdjęcia, o których Kylie Jenner bardzo chciałaby zapomnieć

Kolejne albumy gwiazdy przechodzą jednak bez większego echa, zarówno w Polsce, jak i USA. Jedną z przyczyn nieudanej kariery zagranicznej Dody może być kiepska znajomość języka angielskiego. Już kilka lat temu jej znajoma zdradzała w magazynie „Takie jest życie”: „Górniak mówi po angielsku perfect, a Dorota ma straszny kompleks na tym punkcie. Planuje jechać jesienią do Anglii na kurs języka”. Chyba jednak niewiele z tego wyszło, skoro kilkanaście miesięcy później ówczesna menadżerka Dody, Małgorzata Leitner, zamierzała wysłać podopieczną na kurs językowy. Gwiazda podobno nie chciała o tym słyszeć.

Ameryki nie zawojował również aktor Tomasz Karolak, który kilka lat temu chętnie chwalił się pracą na planie hollywoodzkiego dramatu „Get Low”. „Poznałem i długo rozmawiałem z Billem Murrayem. Robert Duvall zapraszał mnie do swojego busa w przerwach kręcenia filmu, bym opowiadał mu o Polsce” – wspominał polski gwiazdor.

zagraniczna kariera polskich gwiazd

Fot. Thinkstock

Jednak po premierze okazało się, że wszystkie sceny z Karolakiem zostały… wycięte. „Hollywood nie podbiłem. Moim zdaniem, żaden polski aktor z mojego pokolenia tego nie zrobi” – stwierdził samokrytycznie aktor w rozmowie z „Echem Dnia”. „My wszyscy, nawet jak ktoś świetnie zna język, to mówimy z zagranicznym akcentem. Żeby odnieść tam wielki sukces, trzeba tam żyć od dziecka” – tłumaczył Tomasz Karolak.

Ambitne plany amerykańskiej kariery miała również Iwona Węgrowska, która nawiązała podobno kontakty m.in. z dawnymi współpracownikami Whitney Houston. „Mówili: Iwona, ty masz taki power w tym wokalu, że głowę urywa. Ja też wierzę w swój talent” – przekonywała piosenkarka.

W innym wywiadzie opowiadała, że w czasie podróży do Stanów Zjednoczonych miała okazję zaprezentować swoje możliwości wokalne decydentom z wytwórni Universal. „Udało mi się zrobić dobre wrażenie, dzięki czemu propozycja współpracy wyszła z ich strony. Zaskoczeni?” – pytała na łamach „Życia na gorąco”. Jednak utwór „Las Vegas, przy którym Węgrowska współpracowała z legendarnym Dr. Dre nie wstrząsnął amerykańskim rynkiem muzycznym.

zagraniczna kariera polskich gwiazd

Fot. Thinkstock

Świata nie podbiła też Tatiana Okupnik. Po odejściu z zespołu Blue Cafe piosenkarka wyjechała do Londynu, który miał stać się odskoczoną do globalnej kariery piosenkarki. Jednak wydana w Wielkiej Brytanii płyta „Spider Web” przeszła niemal niezauważona, choć Polka współpracowała ze znanymi muzykami, m.in. Wyclef Jean`em czy Fabolousem.

Okupnik przyznała w „Maglu towarzyskim”, że jej zagraniczne koncerty nie przyciągały tłumów fanów. „Wszystkie koncerty, które zagrałam w Wielkiej Brytanii, w Szwecji czy Estonii to były koncerty w zamkniętych klubach. Jedne były wielkie, ale były i takie, gdzie na początku nikt mnie nie znał i nie wiedział kto to jest i po co ja tu przyjeżdżam, to były koncerty, gdzie ja dla dziewięciu osób grałam” – opowiadała piosenkarka.

Nieudana kariera zagraniczna Okupnik nie zdziwiła Roberta Kozyry, byłego szefa Radia Zet i jurora w programie „Mam talent!”. „Wokalistką jest przeciętną. Nie za bardzo wierzę też w jej karierę za granicą. „X Factor” to najlepsza rzecz, która jej się do tej pory udała” – stwierdził ironicznie w jednym z wywiadów.

Ile waży Kylie Jenner?

zagraniczna kariera polskich gwiazd

Fot. Thinkstock

Z przymrużeniem oka traktuje się także plany podboju muzycznego świata przez Marinę Łuczenko, która już kilka lat temu zapowiadała: „Marzy mi się zrobić coś więcej. Moja muzyka nie gwarantuje sukcesu w Polsce, ale na pewno świetnie sprawdziłaby się za granicą”. Jednak rzeczywistość brutalnie zweryfikowała te plany.

Ostatnio piosenkarka najlepiej sprawdza się w roli WAG, czyli żony bramkarza reprezentacji Polski, Wojciecha Szczęsnego, który podobno postanowił wesprzeć ukochaną w jej karierze. Marina wydaje płytę i zdaniem mediów, to właśnie piłkarz ma za nią zapłacić. „Wojtek wie, jak ważny jest dla niej powrót do muzyki. Krążek powstaje w Londynie, gdzie Marina pracuje z najlepszymi nazwiskami w branży” – tłumaczy w rozmowie z „Faktem” znajoma pary. Czy tym razem Marina zawojuje rynek? Zobaczymy…

zagraniczna kariera polskich gwiazd

Fot. Thinkstock

Jedną z nielicznych polskich piosenkarek, która mogła naprawdę zrobić międzynarodową karierę, była Edyta Górniak. W 1994 r., po sukcesie na Eurowizji, gdzie zajęła 2. miejsce, określono ją „najpiękniejszym młodym głosem w Europie”.

Wokalistka nie stała się jednak światową gwiazdą, choć wydawała płyty ukazujące się na trzech kontynentach. „Zaważyły moje zasady, które po prostu miałam i mam. W dłuższej perspektywie nie znalazłam porozumienia z wydawcą. Nie godziłam się na kompromisy. Promowanie płyty moją nagością. Zobaczyłam z bliska brud światowego show-biznesu. Powiem oględnie – to jest konkurs w kategorii: „która szybciej pokaże więcej, która odważniej się obnaży”. Wiele kobiet się w tym odnajduje, ale to nie dla mnie. Nie ta konstrukcja psychiczna – tłumaczyła Edyta Górniak w rozmowie z „Twoim Stylem”.

Inne wytłumaczenie porażek piosenkarki ma Elżbieta Zapendowska. „Wydaje mi się, że jej sukces bardzo zaszkodził, bo ona zaczęła odsuwać się od ludzi, którzy byli jej życzliwi, ale krytyczni. Poszła w tę swoją ścieżkę samouwielbienia, a to jest zawsze początek końca. Mimo tego, że jest wybitnie zdolna” – stwierdziła jurorka programów „Idol” i „Must be the music” w talk-show Wojtka Jagielskiego.

Ile czasu zajmuje Kylie Jenner jej manicure?

RAF

Komentarze (1)

Ocena: 1 / 5
normxcoreq (Ocena: 1) 23.08.2016 11:25
Drogie re*aktorki, nauczcie się, kiedy używamy apostrofów, bo chyba pominęłtyście tę lekcję.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo