Taylor Swift - od konkursów wokalnych do miliona dolarów dziennie

Choć w tym roku skończy dopiero 27 lat, jest jedną z najpopularniejszych i najlepiej zarabiających piosenkarek świata. Jak do tego doszła?
Taylor Swift - od konkursów wokalnych do miliona dolarów dziennie
https://www.instagram.com/taylorswift/
06.03.2016

„Jako pierwsza kobieta, która dwukrotnie wygrała Grammy w kategorii Album Roku, chcę powiedzieć wszystkim młodym kobietom, że na waszej drodze będą ludzie, którzy spróbują podkopać wasz sukces albo przypisać sobie wasze osiągnięcia bądź waszą sławę. Ale jeśli skupicie się na pracy i nie pozwolicie im się rozpraszać, pewnego dnia, gdy dotrzecie tam, gdzie zmierzacie, rozejrzycie się i będziecie wiedzieć, że to tylko wasza zasługa oraz ludzi, którzy was kochają. I to będzie najwspanialsze uczucie na świecie” – oto słowa, jakie padły z ust Taylor Swift w lutym tego roku ze sceny rozdania nagród Grammy. Wokalistce trudno odmówić talentu, determinacji i uporu, które uczyniły z młodej Amerykanki ikonę popkultury.

Najbogatsi Polacy - kim są i na czym się dorobili?

Pięciolatka pisze piosenki

Taylor Swift przyszła na świat 13 grudnia 1989 roku w liczącej ok. 80 tys. mieszkańców miejscowości Reading (stan Pensylwania). Rodzice nadali jej imię na cześć piosenkarza James Taylora, znanego w Stanach Zjednoczonych twórcy muzyki country, pop i rock. O tym, że chce śpiewać, mała Taylor wiedziała od dziecka. Podobno już jako pięciolatka pisała piosenki. Słabość do muzyki odziedziczyła w genach – jej babcia była śpiewaczką operową, choć rodzice widzieli dla niej zgoła inną przyszłość: marzyli, że córka przejmie po nich rodzinną firmę The Swift Group zajmującą się doradztwem inwestycyjnym.

Taylor miała dziewięć lat, gdy przeniosła się z rodziną do Wyomissing. Zaczęła brać udział w konkursach wokalnych, śpiewała na festynach i podczas lokalnych imprez. Występowała również w teatrze dla dzieci. Jeździła z matką do Nowego Jorku na lekcje śpiewu i aktorstwa. Wcześnie nauczyła się grać na gitarze. Brała udział w przesłuchaniach, jednak bez powodzenia. W wieku jedenastu lat wygrała nawet miejscowy konkurs talentów. Gdy obejrzała film dokumentalny o Faith Hill, amerykańskiej piosenkarce country, namówiła mamę, aby ta zabrała ją do Nashville, stolicę tego gatunku.

Pomimo olbrzymiej determinacji jak na swój wiek, wyprawa do Nashville zakończyła się fiaskiem – choć Taylor odwiedziła wszystkie wytwórnie, by wręczyć producentom swoje demo, nikt nie zdecydował się na współpracę z młodą wokalistką. Mimo to Swift zwróciła na siebie uwagę – dostała propozycję zaśpiewania hymnu narodowego przed prestiżowym turniejem tenisowym US Open, nawiązała również współpracę z menedżerem Danem Dmytrowem.

Taylor Swift

https://www.instagram.com/taylorswift/

Kariera Taylor nabrała rozpędu. Nastolatka rozpoczęła pracę z doświadczonymi tekściarzami. Ceniona autorka tekstów Liz Rose była oczarowana współpracą ze Swift. Zwracała uwagę na niezwykłą pracowitość, ambicję i determinację przyszłej gwiazdy. Taylor pisała bowiem piosenki na kanwie swoich młodzieńczych doświadczeń; Liz Rose zdradziła, że Swift przychodziła z gotowymi piosenkami, a ona właściwie tylko nieznacznie je redagowała.

Współpraca z Big Machine Records zakończyła się jednak dość szybko: Taylor odeszła, bo nie chciała się zgodzić na wykonywanie cudzych piosenek napisanych przez innych tekściarzy – chciała śpiewać wyłącznie swoje teksty (wytwórnia naciskała, żeby wykonywała nie swoje utwory do 18. roku życia). Rozstała się również z menedżerem Danem Dmytrowem.

Taylor Swift

https://www.instagram.com/taylorswift/

Miejsce w historii

Kolejne płyty Taylor Swift ukazywały się co dwa lata: w 2008 na rynek trafił krążek „Fearless” (najlepiej sprzedający się album roku 2009 w Stanach Zjednoczonych, nagrodzony Grammy), w 2010 – „Speak now”, w 2012 „Red” i w 2014 – „1989”. Młoda piosenkarka stała się globalną gwiazdą. Do dziś sprzedała ponad 40 mln kopii swoich krążków i ok. 130 mln kopii singli. Znajduje się w czołówce piosenkarek, które sprzedały najwięcej albumów w historii. Pod koniec ubiegłego roku okrzyknięto ją najlepiej zarabiającą wokalistką świata – na jej konto wpływał… milion dolarów dziennie (tylko w 2015 roku Swift zarobiła ponad 300 mln dolarów).

Tak wygląda wart 20 milionów dolarów penthouse Taylor Swift. Robi wrażenie?

Taylor Swift gra w filmach, ma również talent literacki – w szkole podstawowej jej opowiadanie wygrało krajowy konkurs. Media chętnie piszą o jej związkach; spotykała się m.in. z Joe Jonasem, Taylorem Lautnerem, Jakem Gyllenhaalem, Harrym Stylesem. Obecnie jest w związku z Calvinem Harrisem. Jest filantropką (działa na rzecz m.in. przeciwdziałania internetowej pedofilii i cyfrowej przestępczości seksualnej). Ma naturalny talent do tworzenia hitów. I choć raper Kanye West z wielkim uporem próbuje wbić jej szpilkę, Taylor podchodzi do tego z dystansem. Bo wie, czego chce. O sobie mówi: „Musicie wiedzieć, że sami decydujecie o tym, kim chcecie być, a to, co mówi się za waszymi plecami, nie ma znaczenia. To od was zależy, za co was zapamiętają”.

RAF

Taylor Swift

https://www.instagram.com/taylorswift/

Odkryta w klubie karaoke

W dzieciństwie często się przeprowadzała – miała 14 lat, gdy jej rodzina znowu zmieniła miejsce zamieszkania. Tym razem padło na Hendersonville (stan Tennessee). W jednym z wywiadów przyznała, że przez liczne przeprowadzki czuła się wyobcowana i uczucia, jakie jej wtedy towarzyszyły, stały się podwaliną do stworzenia wielu sentymentalnych piosenek. Taylor często zmieniała szkoły, jednak ostatecznie ukończyła edukację domową.

Z Hendersonville Taylor miała blisko do Nashville, gdzie zaczęła pojawiać się regularnie. A sukcesów na jej koncie powoli przybywało. Podczas występu w klubie karaoke dostrzegł ją Scott Borchetta, założyciel wytwórni Big Machine Records. Spotkanie zaowocowało rozpoczęciem współpracy – w ten oto sposób młoda dziewczyna z ogromnymi ambicjami została najmłodszą autorką tekstów zatrudnioną przez Sony/ATV Music Publishing i podpisała kontrakt z Big Machine Records. Jej rodzice zdecydowali o kolejnej przeprowadzce – tym razem do Nashville.

Zobacz także: Ile waży Shakira?

Taylor Swift

https://www.instagram.com/taylorswift/

Swiftomania

Debiutancka płyta młodej wokalistki – nazwana po prostu „Taylor Swift” – trafiła na rynek w 2006 roku – Taylor miała wtedy 17 lat i większość piosenek poświęciła miłości. Krążek zwrócił uwagę krytyków; chwalono m.in. talent młodej dziewczyny. Odniósł również komercyjny sukces, zajmując piąte miejsce w prestiżowym notowaniu „Billboard 200”. Trafił też na listę „Top Country Albums”, gdzie pozostał przez kilkadziesiąt kolejnych tygodni. Pięciokrotnie pokrył się platyną.

To utorowało Taylor drogę na szczyt. Zaczęła hurtowo zgarniać nagrody – w 2007 roku otrzymała wyróżnienie dla najlepszej wokalistki/autorki tekstów przyznawane przez Nashville Songwriters Association International, stając się tym samym najmłodszą wokalistką w historii, która zdobyła tę statuetkę. Jej kolejne single trafiały na listy przebojów i zaczęły sprzedawać się w milionach egzemplarzy. Pierwszą nominację do nagrody Grammy Taylor Swift otrzymała w 2008 roku w kategorii „najlepszy nowy artysta”, ale statuetka przypadła Amy Winehouse.

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie