Ewolucja pojęcia supermodelki: 7 największych piękności na przestrzeni dekad

W galerii znajdziesz wiele znajomych twarzy!
Ewolucja pojęcia supermodelki: 7 największych piękności na przestrzeni dekad
19.07.2015

Co tak naprawdę oznacza bycie supermodelką? Definicja tego pojęcia przeszła niemałą ewolucję z biegiem lat. Odkryj niesamowitą historię pierwszoplanowych gwiazd mody i zobacz, jak wielkie zmiany zaszły od lat czterdziestych XX wieku aż do dziś. W galerii znajdziesz wiele znajomych twarzy, między innymi Kate Moss, Twiggy, Karlie Kloss, Gisele Bundchen i wiele innych!

Wczesne początki: lata 40-50 XX wieku

Pojęcie supermodelki zaczęło mieć zastosowanie w latach czterdziestych dzięki Bettinie Grazini, która była znana jako Bettina. Pracowała z wpływowymi projektantami w tym z Diorem i Hubertem de Givenchy. Jej wąska talia pomogła stworzyć modę "New Look" u Diora. Bettina podobno żądała 1300$ za godzinę swojej pracy.

 

fashion

Lata 60: Twiggy i inne

W latach sześćdziesiątych Twiggy spopularyzowała nowy wygląd. Być może związane było to ze spadkiem popularności gorsetu, jej szokująco szczupłą sylwetką, dużymi oczami i odważnym cięciem, nie mniej jednak przyczyniła się do ukształtowania w modzie kierunku "mod". Jean Shrimptom również reprezentowała tą erę, a Naomi Sims zajęła miejsce pierwszej czarnoskórej modelki w tamtych czasach. Jako pierwsza Afroamerykanka ukazała się na okładce "Ladies Home Journal" i "Life Magazine".

Lauren Hutton

Lata 70: Lauren Hutton i inne

Lata 70 przyniosły masę nowych twarzy. Lauren Hutton, znana ze swojej charakterystycznej przerwy między zębami, jako jedyna modelka znalazła się na okładce amerykańskiej edycji magazynu Vogue aż 26 razy. W 1974 roku Beverley Johnson jako czarnoskóra znalazła się na okładce tego magazynu, przez co otworzyła innym etnicznym supermodelkom drogę do kariery. 

sports illustrated

1980: Początki nowoczesnej supermodelki

Dopiero w latach 80, wizerunek supermodelki zaczynał przypominać ten dzisiejszy. Te kobiety były nie tylko rozpoznawalne, ale brały także udział w projektach wykraczających poza rynek mody. Podejmowały współpracę z takimi markami jak Pepsi czy Ford Trucks. Elle Macpherson znana także jako "Ciało", zdobyła sławę zajmując pięć okładek Sports Illustrateds Swimsuit Issue. Modelki takie jak Cheryl Tiegs i Christie Brinkley zdobyły sławę jako dziewczyny z sąsiedztwa. 

vogue

Lata 90: Wierzchołek kariery supermodelki

Mają w tym swoją zasługę między innymi aktorki, które w tamtym okresie ustąpiły miejsca supermodelkom na okładkach magazynów, ale lata dziewięćdziesiąte to okres sławy Naomi Campbell, Cindy Crawford, Christy Turlington, Lindy Evangelista czy Tatjany Patitz. Te piękności znane były ze swoich nieprzeciętnych osobowości, jak również ze swojego życia prywatnego i licznych związków z gwiazdami rocka i aktorami. Evangelista znana jest z powiedzenia, że za mniej niż 10,000$ nie wstanie z łóżka. W połowie lat 90 sławę zdobyła drobna Kate Moss i spopularyzowała styl "heroin chic".

Gisele Bundchen

2000: Modelki jako kobiety sukcesu

Mimo tego, że na okładki czasopism zaczęły wracać twarze celebrytek, pojawiły się nowe modelki, które zrobiły karierę w zawrotnym tempie. Dzięki marce Victoria`s Secret i ich kontraktom z Aniołkami, poznaliśmy między innymi Gisele Bundchen, Tyrę Banks i Heidi Klum. Co różniło tą dekadę od poprzednich, te supermodelki wzięły karierę w swoje ręce i otworzyły się na nowe wyzwania biznesowe. Klum zasłynęła prowadząc program "Project Runway", Banks stworzyła "Americas Next Top Model", a Bundchen zaczęła projektować sandały i odzież dla marki w Brazylii, dzięki czemu swoje pierwsze miejsce na liście Najlepiej Zarabiających Modelek magazynu Forbes utrzymała przez wiele lat.

Cara Delevingne

2010 do dziś: Czas na społecznościowe supermodelki. 

Od 2010 roku możemy zaobserwować zjawisko pojawiania się modelek i wzrostu ich kariery dzięki kanałom social media. W jednym z numerów magazynu Adweek z 2015 roku, agent modelek ujawnił, że wielkie domy mody nie zatrudnią modelki, jeśli nie ma dużego powodzenia na Instagramie (500,000 obserwatorów to zazwyczaj minimum). To otworzyło drzwi do kariery takim dziewczynom jak Gigi Hadid, Kendall Jenner, Cara Delevingne i Karlie Kloss. Internet znacząco wpłynął na całą branżę modową i chyba nie ma już od tego odwrotu. 

K.D.

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo