NIEZWYKŁA HISTORIA WYBIEGU

Kiedy powstały pierwsze wybiegi dla modelek? Na czym polegały parady mody? Gdzie początkowo organizowano pokazy dla klientek? Oto krótka historia modelingu!
NIEZWYKŁA HISTORIA WYBIEGU
29.07.2011

Modeling jest współcześnie jednym z najbardziej prestiżowych i dochodowych zawodów na świecie. Zarobki takich supermodelek, jak Anja Rubik, Gisele Bündchen, czy Naomi Campbell oscylują obecnie wokół nieziemsko wysokich kwot. Niewielu ludzi spoza branży orientuje się jednak, jak wyglądały początki modelingu. A były one naprawdę skromne!

Pierwsze wybiegi dla modelek powstały w XIX-wiecznej Francji. W paryskich salonach couture prezentowano wówczas ówczesne trendy, a pokazy te określano powszechnie mianem „parad mody”. Mogła je przy tym podziwiać jedynie śmietanka towarzyska, czyli ludzie na znaczących stanowiskach. Fotografowie i dziennikarze nie byli zaliczani do grona osób zaproszonych - dlatego właśnie dysponujemy obecnie tak małą ilością informacji na temat modelingu w tamtym okresie.

Wiadomo jednak, że początkowo ubrania były tworzone głównie na specjalne zamówienie klientek. Dopiero z czasem pojawili się krawcy, których wizja ubioru była na tyle silna, że przestali konsultować jego krój z konsumentkami. Podczas przymiarek dopasowywali oczywiście rozmiar stroju do gabarytów kobiety, jednak nie ingerowali w jego ogólny zamysł.

wybieg

Pierwszym twórcą takich ubrań był Anglik, Charles Frederick Worth, uznawany dziś powszechnie za ojca haute couture. W połowie XIX wieku otworzył on pierwszy w historii dom mody z modelkami, pokazami mody i gotowymi kolekcjami, zmieniającymi się co sezon. Tworzył ekskluzywne stroje dla elitarnego grona konsumentek.

Worth nie tylko wyeliminował klientki z procesu twórczego, ale przede wszystkim sprawił, że twórca ubrań przestał być jedynie wykonawcą, a kimś w rodzaju artysty i wizjonera, dyktatora trendów. Za sprawą Anglika projektant stał się więc dostarczycielem idei – a nie tylko produktu.

W Ameryce z kolei pierwsze wybiegi dla modelek pojawiły się dopiero w połowie XX wieku. Były one oczywiście w ogromnym stopniu inspirowane francuskimi paradami mody, jednak głośno robiło się na ich temat głównie za sprawą ekstrawaganckiej fabuły (poświęconej np. kulturze Azji).

Kiedy modeling stał się na świecie bardziej popularny, wszystkie liczące się na rynku domy towarowe zaczęły organizować własne pokazy mody. W latach 70. XX wieku odbywały się one jednak bardzo sporadycznie i urządzane były w dość niebezpiecznych miejscach, m.in. w starych loftach. Tym, co jest charakterystyczne dla modelingu tego okresu, są również szczupłe, aczkolwiek nie wychudzone modelki. Dopiero z czasem projektanci uznali, że ich stroje prezentują się znacznie lepiej na osobach bardzo chudych, tzw. „chodzących wieszakach”. Na wybiegach zaczęły pojawiać się więc coraz młodsze dziewczyny, „nieobciążone” kobiecymi kształtami, o figurach płaskich, wręcz chłopięcych. Z kolei starsze modelki, aby utrzymać się w zawodzie, coraz powszechniej zaczęły stosować restrykcyjne diety, a nawet głodówki.

wybieg

Liderem w walce z anorektycznymi ideałami piękna na wybiegu jest obecnie Hiszpania. Oprócz przepisów, które określają minimalną wagę modelek, tamtejsze salony mody zmieniły nawet manekiny w swoich sklepach, wprowadzając nowe – o pełniejszych kształtach.

Od czasu XIX-wiecznych parad mody, wiele się zmieniło. Współcześnie choreografię pokazów przygotowują wykwalifikowani specjaliści; po wybiegu chodzą zawodowe modelki, a głównymi gośćmi, obok bogatych klientek, są gwiazdy, ich styliści, dziennikarze magazynów modowych, oraz fotoreporterzy pism plotkarskich. Dodatkowo pokazy mody bardziej niż kiedykolwiek przypominają obecnie wyrafinowany teatr, niezwykłe widowisko. Z całą pewnością nie są już tylko zwykłą paradą najnowszych trendów...

Maja Zielińska

Zobacz także:

Rekord anomalii pogodowych: ŚNIEG W AFRYCE! (Co dalej?)

U nas jesień w lipcu, a w Afryce prawdziwa zima. Czy śnieg w RPA to normalne zjawisko?

Tanatkosmetyka, czyli MAKIJAŻ DLA ZMARŁYCH: Gwarancja świetnego wyglądu po śmierci!

Innowacyjna usługa skierowana jest do wszystkich, którzy pragną wyrazić siebie również po śmierci.

Komentarze (5)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 29.07.2011 16:05
Fajny artykuł. Mogłyby być jeszcze zamieszczane artykuły o historii mody np.: co tydzień jeden artykuł opisujący jedną epokę.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.07.2011 14:26
bardzo fajny tekst
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.07.2011 11:45
ciekawy artykuł, więcej takich poprosimy :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.07.2011 10:48
ale dużo się dowiedziałam... jedna konkretna informacja w całym artykule
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.07.2011 08:34
fajny artykuł, a nie jak zwykle blebleble
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo