Dlaczego modelki są chude i wysokie?

Kanony kobiecego piękna zmieniają się i różni w zależności od rasy, ale analiza ocen atrakcyjności, której dokonali naukowcy, nie pozostawia żadnych złudzeń...
Dlaczego modelki są chude i wysokie?
03.10.2010

Naukowcy z Australii i Hong Kongu przeprowadzili badania, które miały na celu ukazać, jak różne sposoby pomiaru ciała wpływają na ocenę kobiecej atrakcyjności. W tym celu nie wykorzystali kobiecej, kolorowej prasy, ale postanowili przeprowadzić bardziej dogłębną analizę.

Jak przedstawił autor badania Robert Brooks z Uniwersytetu w Walii - Fizyczna atrakcyjność jest ważnym determinującym czynnikiem dla ewolucyjnego, społecznego i ekonomicznego sukcesu. Rozmiar czyjegoś ciała może powiedzieć obserwatorom, czy ta osoba jest odpowiednia, jako potencjalny partner, do stałego związku lub czy może stanowi zagrożenie, jako seksualny konkurent.

Analiza została oparta o teorię Darwina, według której człowiek zawsze wybierze partnera najbardziej bliskiego ideałowi. W badaniach brano pod uwagę pomiar tułowia, talii, biustu i bioder. Eksperyment został przeprowadzony w Chinach na grupie 96 wolontariuszek w wieku od 20 do 49 lat.

Następnie poszczególne nagrania obejrzało 92 dorosłych Australijczyków, zarówno kobiet i mężczyzn, w wieku od 18 do 58 lat.  Podobnie było w Hong Kongu. Wszystkie oceny zostały porównane przez naukowców, aby uniknąć jakiejkolwiek stronniczości.

Skala ocen była 7–punktowa. Czas jaki przypadał na przyjrzenie się każdej modelce to ok. 5,35 sekundy. Na podstawie ocen naukowcy określili wiek, wagę oraz wzrost i wymiary.

Wyniki były dość zaskakujące. Większość ankietowanych odpowiedziała, że młode, wyższe i jaśniejsze kobiety są bardziej atrakcyjne. Dużą rolę odegrała także wąska talia.

Respondenci zwrócili również uwagę na kobiety, które miały dłuższe ramiona, przy czym rozmiar stopy nie miał większego znaczenia.

Wyniki naszych badań pokazują spójną ocenę atrakcyjności przyznaną zarówno przez mężczyzn i kobiety, jak i przez Australijczyków i Chińczyków, co sugeruje znaczną międzykulturową zgodność. Po części może to być spowodowane wspólnymi doświadczeniami medialnymi. Pomimo to, kiedy modelki są pozbawione większości widocznych cech rasowych i kulturowych, to cechy czyniące ciało atrakcyjnym wydają się być wspólne dla mężczyzn i kobiet ponad kulturowymi podziałam – skomentował Brooks.

Już rozumiemy, dlaczego modelki na całym świecie są coraz młodsze, coraz chudsze i coraz bledsze. To się nam podoba, nawet jeśli zaprzeczamy.

Kinga Walczak

Zobacz także:

Która kandydatka na modelkę jest najładniejsza?

Zobacz, jak wyglądają polskie kandydatki na modelki. Czy któraś z nich ma szansę na międzynarodową karierę!

Bodymodifcations – modyfikacje ciała  - zobacz zdjęcia!

Zobacz, jak ludzie modyfikują swoje ciała! Implanty imitujące rogi, gorset z kolczyków, tatuaże, tunele, piercing języka i szpiczaste uszy elfa. Co jeszcze? 

Polecane wideo

Komentarze (76)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 12.07.2023 22:11
Koli się napije gorąca
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.07.2023 22:11
Zjem i dalej będę robić
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.10.2010 22:45
bledsze to tylko w chinach i Japonii Byłam w chinach i jak oglądałam telewizje widziałam same blade modelki ,które reklamowały kosmetyki które wybielają cerę ..mają obsesje głównie Chińczycy i Japończycy
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.10.2010 21:45
SCHOWAJCIE WY SIĘ ZE SWOIM MARNYM 170 CM. Ja mam 190...
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 04.10.2010 07:57
ja nie jestem wysoka i moje piersi nie sa male :) duuuzo dziewczym mi zazdrosci....
odpowiedz

Polecane dla Ciebie