Festiwal Filmowy w Cannes 2024, czyli największe świeto europejskiego kina tylko w CANAL+ PREMIUM i CANAL+ online

To już 77. edycja największego wydarzenia w europejskiej kinematografii!
Festiwal Filmowy w Cannes 2024, czyli największe świeto europejskiego kina tylko w CANAL+ PREMIUM i CANAL+ online
Fot.materiałpartnera
03.06.2024

Serce filmowego świata bije teraz na Festiwalu w Cannes. Już wkrótce przekonamy się, czy największą uwagę widzów zdobędą awangardowe filmy nowych twórców, czy dzieła filmowców o ugruntowanej pozycji. Tytuły w reżyserii Francisa Forda Coppoli, Paula Schradera, Davida Cronenberga, Andrei Arnold, Yorgosa Lanthimosa, Kiryla Srebrennikowa, a może nowe nieznane nazwiska? Czy jury na Croisette zwróci uwagę na filmy z polskim udziałem: "Dziewczynę z igłą" Magnusa Von Horna czy "Limonowa" według scenariusza Pawła Pawlikowskiego?

To już 77. edycja największego wydarzenia w europejskiej kinematografii. Swoją uroczystą premierę mają tam najgłośniejsze produkcje danego roku, ze szczególnym wskazaniem na kino artystyczne. Główna nagroda festiwalu, Złota Palma, to obok Oscara najważniejsze wyróżnienie w świecie filmu. O tym, który film otrzyma to prestiżowe wyróżnienie zdecyduje jury konkursowe pod przewodnictwem amerykańskiej reżyserki i aktorki Greta Gerwig (odpowiedzialnej m.in. za największy hit kin 2023 – “Barbie”), a ceremonię otwarcia i zamknięcia poprowadzi francuska aktorka Camille Cottin: https://pl.canalplus.com/blog/artykuly/filmy-i-seriale/festiwal-w-cannes-2024-w-canal-online

W tym roku o nagrodę będą ubiegać się zarówno młodzi, jak i doświadczeni twórcy. Francis Ford Coppola zaprezentuje widzom długooczekiwany, monumentalny film „Megalopolis”, stanowiący owoc wieloletniej pracy. Paolo Sorrentino pokaże swój nowy film “Parthenope”, a David Cronenberg, nazywany "krwawym baronem” pokaże festiwalowej publiczności film “The Shrouds”. Młodsze pokolenie będą reprezentować m.in. Coralie Fargeat, Sean Baker i Ali Abbasi. Nie zabraknie też polskiego akcentu – Magnus von Horn, szwedzki filmowiec działający w Polsce (“Sweat”), pokaże „Dziewczynę z igłą”, zrealizowaną w polsko-szwedzko-duńskiej koprodukcji.

Jury wyłoni laureata Złotej Palmy spośród następujących filmów:

„L’Amour Ouf” Gilles Lellouche

„All We Imagine As Light” Payal Kapadia

„Anora” Sean Baker

„The Apprentice” Ali Abbasi

„Bird” Andrea Arnold

„Caught By The Tides” Jia Zhangke

„Emilia Perez” Jacques Audiard

„Dziewczyna z igłą” Magnus von Horn

„Grand Tour” Miguel Gomes

„Limonov: The Ballad” Kirill Serebrennikov

„Marcello Mio” Christophe Honoré

„Megalopolis” Francis Ford Coppola

„Motel Destino” Karim Ainouz

„Oh Canada” Paul Schrader

„Rodzaje życzliwości” Yórgos Lánthimos

Poza konkursem odbywa się wiele premier i pokazów specjalnych. Najbardziej wyczekiwanym z nich będzie bez wątpienia „Furiosa: Saga Mad Max”, najnowsza odsłona postapokaliptycznej serii George’a Millera. W rolę Furiosy tym razem wcieli się Anya Taylor-Joy, a w roli Dementusa zobaczymy Chrisa Hemswortha.

Fesitwal Filmowy w Cannes – gdzie obejrzeć?

Transmisję z Festiwalu Filmowego w Cannes można obejrzeć w CANAL+ PREMIUM i CANAL+ online: https://www.canalplus.com/pl/ W sobotę, 25.05 o godz. 19:00 transmisja na żywo z zakończenia festiwalu. 

Dodatkowo w CANAL+ online można znaleźć wiele hitów zeszłorocznych edycji – m.in. “W trójkącie”, “Titane”, “Zbrodnie przyszłości”, “Holy Spider” czy “Podejrzaną”.

 

Artykuł sponsorowany

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie