Ile powinna ważyć modelka?

„Modelki są chude‚ bo mają drobne kości. Nie są anorektyczkami. To prasa robi sensację”. Co na to politycy?
Ile powinna ważyć modelka?
01.03.2010

Najpierw anoreksja na dobre opanowała pokazy mody. Potem zjawisko określono problemem. Kiedy, niemal na wybiegu, umarła kolejna modelka, kwestię zaniżonych standardów wagowych nazwano kłopotem. W końcu zainteresowano się nim na poważnie. Sprawę zaczęli rozważać kreatorzy mody. Niektórzy z nich byli za zmianą modowych trendów. Zdecydowana większość twierdzi, że nikt nie ma prawa ingerować w ich wizję piękna. Odmiennego zdania są władze, wprowadzające realne sankcje, regulujące to, ile mają ważyć modelki. Kto w tym sporze okaże się zwycięzcą i jakim kosztem? I, co najważniejsze, jakie konsekwencje modowych gierek poniosą masy?  

Walka o kilogramy, wojna o pieniądze

Prekursorem walki polityków z chorobliwą chudością jest Hiszpania. W roku 2007 zabroniono wypuszczania na wybieg modelek, których indeks BMI był niższy niż przyjmowana norma (od 19 do 25). Prawdziwym przełomem miała być ustawa francuskiej minister zdrowia – Roselyne Bachelot, która optowała za zakazaniem propagowania niezdrowych trendów w świecie mody. Ustawa została przyjęta przez francuski parlament, a z nowym, powszechnym zakazem musiały liczyć nie tylko magazyny mody, ale i agencje reklamowe oraz media. W świecie mody, polityki i biznesu zawrzało – zaroiło się od zwolenników i przeciwników. Rozwiązaniem miały być kolejne sankcje.

Regulacje, wyznaczone przez Amerykańską  Radę mody CFDA, mające na uwadze dobro modelek takie jak: zakaz przeprowadzania przymiarek nocą i dbanie o dietę dziewczyn, włącznie z ze zwróceniem uwagi na ilość wypalonych papierosów i leki, jakie przyjmują, nie zmieniły faktu, że anoreksja to nie tylko problem świata modellingu. Szczupła figura z wybiegów, trafiła do magazynów kobiecych, przemysłu filmowego i muzycznego – stał się niepokojącym zjawiskiem nadmiernej dbałości o wygląd i „właściwą” sylwetkę.

Prawdziwa skala problemu i straty nie tylko w ludziach…

Na 100 000 osób, rocznie na świecie na anoreksję zapada od 8 do 13 przypadków. Choruje na nią od 5 do 15 procent dziewcząt do 20. roku życia. Nie ma wątpliwości, że te dane, to wynik presji, jaką moda i biznes karmi nas wszystkich. Być może, to dlatego ważąca zaledwie 35 kg (przy wzroście 162 cm) Francuzka Isabelle Caro, w ramach kampanii firmy Nolita, zdecydowała się pokazać światu obraz swojego wychudłego ciała. Autorem zdjęć, wyświetlanych na pokazie mody w Mediolanie był słynny twórca kampanii reklamowych Benettona – Oliviera Toscani.

Choć kontrowersyjne, podobne społeczne kampanie reklamowe nie przełożyły się na zmianę  stanu rzeczy. Dlatego politycy ponownie wzięli sprawy w swoje ręce. Po przyjęciu najnowszej ustawy, Hiszpanie nie zobaczą już  telewizyjnych reklam operacji plastycznych i środków odchudzających po godzinie 22:00. Według hiszpańskich firm badawczych dla przemysłu reklamowego oznacza to straty rzędu… 708 mln euro! Dlatego coraz więcej jest opinii, według których większy nacisk powinno się kłaść na profilaktykę.    

Rozejm i jego plony

Pierwsze efekty już są  widoczne. Magazyny wprawdzie nie zarzuciły retuszowania okładek i sylwetek, pojawiających się na nich gwiazd, ale graficy coraz częściej zamiast odejmować kolejne kilogramy, dodają modelkom zaokrągleń. Sklepy Zara i Mango, na skutek presji rządu wycofały z wystaw zbyt smukłe manekiny. Reklamodawcy nadal przekonują nas, że dzięki urodzie, będziemy szczęśliwe. Kiedy przestaniemy to wierzyć?

Wbrew pozorom, w tym całym konflikcie nie chodzi jedynie o kilogramy. Stawka toczy się o coś o wiele cenniejszego – o wielką pieniężną machinę, jaką świat mody nieustannie nakręca, afektując kolejne gałęzie biznesu. Czy ingerencja w postaci zakazów i nakazów odbije się bez echa? Jedno jest pewne, tam gdzie w grę wchodzą interesy, musi pojawić się polityka. Miejmy jednak nadzieję, że propozycje ustaw to nie jedynie strategiczne gierki, ale troska o ludzkie dobro – zdrowie modelek i milionów kobiet, które wbrew wszystkiemu, co na ten temat się mówi, nigdy nie będą w stanie być obojętne na modę, dyktującą nie tylko to, w co mają się ubrać, ale i to, jakie mają mieć ciało.

Alicja Milewska

Zobacz także:

Jak rozpoznać anorektyczkę?

Na nadgarstku noszą czerwoną  nitkę, wzajemnie zahartowują się do codziennej walki o idealnie chude ciało, a ich motto brzmi: „Co mnie żywi, niszczy mnie”.

Thinspirations – chude „wzory do naśladowania”

Mówi się o nich od niedawna, ale są już bardzo kontrowersyjne – to chude, często za chude, wzory dla przebywających na diecie dziewczyn. Czy to rzeczywiście ideały, czy może niebezpieczeństwo dla goniących za modą osób?

Polecane wideo

Komentarze (242)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 25.08.2010 17:34
Cześć, mam na imię Paula i mam 184 cm wzrostu, a ważę gdzieś 64 kg wyglądam bardzo ładnie i myślę że nadaję się na modelkę. Zapomniałam jeszcze dodać, że mam 15 lat ;p. Czy moja waga pasuje do wzrostu, aby zostać modelką ;]?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.08.2010 20:13
ja mam 155 wzrostu i ile powinnam wazyć??
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.07.2010 16:47
To też nie do końca sprawiedliwe. Właśnie rozpoczęłam karierę modelki i mam 179cm wzrostu przy 43kg. Nie mogę przytyć. To niemożliwe nawet robiłam badania na tasiemca. Jak mi się udaje w ciągu roku przytyć kilogram to jestem dumna! Jem jakieś 3.5 tys kcal. I co nie wyjdę na wybieg, bo nie mogę przytyć?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.07.2010 09:05
waga nie zawsze oddaje figurę !! ja mam zaledwie 154cm i ważę 38 kilo, ale mam krągłości - aż za dużo :P
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.07.2010 09:04
tak oczywiście - bądź z siebie dumna... atrakcyjna to ty z pewnością nie jesteś bo chudośc chudością ale wystająca miednica raczej podniecająca nie jest, ale to już swoją drogą. anoreksja to chorowaba śmiertelna, więc jej tutaj nie promuj, a tak na marginesie, już ci uwierzę, że jesteś anorektyczką -.-
odpowiedz

Polecane dla Ciebie