Zapalenie pęcherza - choroba aktywnych seksualnie kobiet (Czynniki ryzyka, objawy, leczenie)

18 Października 2011

Jesienią nietrudno o zapalenie pęcherza moczowego. Sprawdź, co możesz zrobić, by uporać się z tą nieprzyjemną dolegliwością.

zapalenie pęcherza

Zazwyczaj zaczyna się dość niepozornie – częściej chodzimy do toalety, czujemy w okolicach cewki moczowej ból i pieczenie, a do tego dochodzi złe samopoczucie. Mimo to warto reagować już na pierwsze symptomy infekcji dróg moczowych. Nieleczone zapalenie pęcherza może bowiem prowadzić do zapalenia nerek, a nawet do niepłodności.

Winę za częste infekcje układu moczowego ponosi nasza anatomia. Krótka, bo zaledwie 5-centymetrowa cewka sąsiaduje bezpośrednio z ujściem pochwy i odbytem - największym siedliskiem drobnoustrojów. W swoim naturalnym środowisku są one nieszkodliwe, jednak przeniesione na cewkę moczową, a potem także na pęcherz i nerki, z łatwością mogą wywołać stan zapalny. Ryzyko choroby zwiększa się u kobiet aktywnych seksualnie, ponieważ otarcia, które powstają podczas stosunku, ułatwiają drobnoustrojom wniknięcie do organizmu. Do tego dochodzi również zimna, jesienna aura za oknem, która wyjątkowo sprzyja takim infekcjom.

Co można zatem zrobić, aby uchronić się przed zapaleniem pęcherza moczowego?

Przede wszystkim, należy pić dużo płynów - intensywne oczyszczanie dróg moczowych wypłukuje z organizmu bakterie. Szczególnie często sięgaj po sok żurawinowy, który redukuje liczebność i aktywność mikrobów w pęcherzu. Staraj się też nigdy nie zwlekać z opróżnianiem pęcherza, ponieważ bakterie mają wtedy więcej czasu na nadmierne rozmnażanie się. Przed infekcjami dróg moczowych chronią również specjalne ziołowe preparaty z apteki (np. Urosept).

Pamiętaj, że ryzyko tego typu zapaleń wzrasta, gdy nie przestrzega się podstawowych zasad higieny. Podmywaj się więc rano, wieczorem oraz po każdym stosunku z partnerem, używając łagodnych żeli w płynie o kwaśnym ph. Zrezygnuj też ze zbyt długich kąpieli w basenie, z noszenia bielizny wykonanej ze sztucznych materiałów oraz z krótkich spódniczek i spodni z obniżonym stanem – nic tak nie sprzyja zapaleniom, jak wychłodzenie organizmu.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (72)
ocena
4.9/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Patrycja366
(Ocena: 5)
2018-05-29 00:34:31

Przez kilka lat walczyłem z zapaleniem pęcherza i przez ten czas próbowałem różnych metod oraz środków. Za każdym razem zapalenie wracało. W końcu jeden z lekarzy polecił mi Ginjal urit i od tego czasu mam spokój. Po kilku dniach problemy zniknęły i mogę cieszyć się życiem.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
marrika
(Ocena: 5)
2017-11-06 10:53:46

Moja mama jest świeżo, jeśli mogę tak powiedzieć, po menopauzie i ciągle narzeka na zapalenie pęcherza. Od wczoraj zaczęła kurację urofuraginum max i na razie objawy są łagodniejsze. Mam nadzieję, że to jej pomoże na dłużej.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
sabina
(Ocena: 5)
2017-10-20 11:25:57

Pieczenie i konieczność częstego chodzenia do łazienki to zmora! Szczególnie w pracy mnie to męczy, a jest też wstydliwe, bo koleżanki pytają czy nic mi nie jest i takie tam. Chyba myślały, że jestem w ciąży. Łykam urofuraginum max. W drugim dniu pieczenie i częstomocz ustały. Teraz już tylko biorę tabletki, żeby całkowicie pozbyć się bakterii wywołujących to zapalenie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
julija
(Ocena: 5)
2016-12-14 13:59:31

U mnie też daje radę. Jak zaczynam często biegać do toalety to wiem, że infekcja mi się zaczyna. Na szczęście urofuraginum jest bez recepty, bo żeby do lekarza się dostać czasami to trzeba mieć duużo szczęścia

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Martyna
(Ocena: 5)
2016-11-27 02:02:20

U mnie w rodzinie to od pokoleń stosujemy urofuraginum, kiedyś było na receptę ale teraz na szczęście jest bez. Bardzo pomaga. Tylko ważne żeby nie przerywać kuracji, tylko zrobić całą przez pełne 7 dni bo jak się przerwie to infekcje chętnie nawracają. Ja zawsze się stosuję do zaleceń i nie mam problemów.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Marta
(Ocena: 5)
2016-08-31 13:22:47

Ja zawsze w torebce obowiązkowo mam żurascin uro i jak tylko zaczynają się pierwsze objawy od razu stosuję jeszcze nigdy nie nie zawiódł.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
pamella39
(Ocena: 4)
2016-07-04 18:58:35

prawda taka, że każdemu się zdarza i mnie też, więc nauczyłam się, że bez urofuraginum ani rusz i zawsze mam przy sobie na w razie czego.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Marta
(Ocena: 5)
2016-06-17 11:40:30

re: Zapalenie pęcherza - choroba aktywnych seksualnie kobiet (Czynniki ryzyka, objawy, leczenie)

Również polecam Acidorine, mi pomógł uporać się z dokuczliwymi problemami. Kupowałam w sklepie www.zdrowi24.pl który również polecam za fachową obsługę

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Marzena
(Ocena: 5)
2016-03-10 10:52:49

re: Zapalenie pęcherza - choroba aktywnych seksualnie kobiet (Czynniki ryzyka, objawy, leczenie)

Polecam Acidorine, odkąd biorę profilaktycznie, bardzo się poprawiło, nie mam jak na razie zapaleń.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-01-28 08:40:29

re: Zapalenie pęcherza - choroba aktywnych seksualnie kobiet (Czynniki ryzyka, objawy, leczenie)

Ja z swojego doświadczenia mogę Wam polecic Żurascin Uro.Bardzo fajnie działa w czasie przeziębienia pęcharza. Teraz już to biorę profilaktycznie :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz