Wszystko o pierścieniu antykoncepcyjnym

30 Kwietnia 2009

NuvaRing to produkt dostępny na polskim rynku od roku. Co warto o nim wiedzieć?

Wszystko o pierścieniu antykoncepcyjnym

Częstość stosowania nowoczesnych metod planowania rodziny kształtuje się w Polsce na poziomie 19% - wynika z raportu ONZ. W krajach Unii Europejskiej wynosi: w Wielkiej Brytanii - 81%, na Węgrzech - 68,4%, a za Odrą, w Niemczech - 71,8%.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne stoi na stanowisku, że nowoczesna antykoncepcja jest jedynym skutecznym sposobem przeciwdziałania niepożądanym ciążom i ich przerywaniu. Dlatego tak ważna jest w Polsce edukacja społeczeństwa dotycząca sposobów planowania rodziny. Jednymi z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania ciąży są hormonalne metody antykoncepcyjne.

Pierścień NuvaRing

Od ponad roku na polskim rynku dostępny jest hormonalny środek antykoncepcyjny NuvaRing, stosowany dopochwowo, w sposób ciągły przez 3 tygodnie. To elastyczny, odporny na uszkodzenia mechaniczne i bezbarwny pierścień o średnicy niewiele większej niż 5 cm i przekroju 4 mm.

Jak to działa?

Kobieta sama umieszcza w pochwie pierścień w pierwszym dniu cyklu i po upływie 3 tygodni sama go także usuwa. Innowacyjność dopochwowego pierścienia antykoncepcyjnego NuvaRing (vaginal contraceptive ring – VCR) polega na tym, że po umieszczeniu w pochwie przez cały czas uwalnia on hormony: progestagen (etonogestrel) i estrogen (etynyloestradiol), które przenikają do krwioobiegu. Po 7 dniach przerwy, w czasie której następuje krwawienie, zakłada się nowy pierścień na okres kolejnych 3 tygodni, po czym znów następuje 7-dniowa przerwa. Działanie NuvaRing jest takie samo, jak w przypadku doustnych tabletek antykoncepcyjnych (DTA) - czyli popularnych pigułek - i polega na zahamowaniu owulacji.

W przeciągu 3-tygodniowego okresu, w którym pierścień powinien znajdować się w pochwie, dopuszcza się jego wyjęcie, lecz nie na dłużej niż 3 godziny.

Dla kogo?

Specjaliści zalecają NuvaRing wszystkim kobietom w wieku rozrodczym, w szczególności zaś tym, u których ryzyko przypadkowej ciąży jest wysokie. To doskonała metoda dla pań, które nie są zdyscyplinowane w codziennym przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych, a przyklejony na skórze plaster i jego eksponowanie nie jest dla nich akceptowalne.

Statystyka błędów przyjmowania tabletek

Zgodnie z Rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG), poważnym problemem w stosowaniu doustnej antykoncepcji hormonalnej (DTA), czyli popularnej pigułki, są niepowodzenia w wyniku błędów jej stosowania. Aż 47% kobiet zapomina o przyjęciu jednej lub więcej tabletek w ciągu jednego cyklu. Zaś 22% nie pamięta o przyjęciu dwóch lub więcej tabletek na cykl. PTG podaje szacunki, według których co piąta niepożądana ciąża jest wynikiem błędu w stosowaniu doustnej metody antykoncepcyjnej.

Zalety stosowania NuvaRing:

  • Metoda łączy łatwość stosowania z wysoką skutecznością – współczynnik Pearla dla NuvaRing mieści się w zakresie od 0,25 do 1,75.
  • Dzięki stosowaniu pierścienia raz w miesiącu, kobieta nie musi codziennie pamiętać o przyjmowaniu antykoncepcji, jak ma to miejsce w przypadku tabletek doustnych. Zakładanie pierścienia NuvaRing raz w miesiącu uwalnia panie od powtarzalnego, codziennego hasła: „Weź pigułkę”.
  • Zakładanie i usuwanie pierścienia jest proste i nie stanowi problemu, a precyzja położenia w pochwie nie wpływa na jego skuteczność.
  • Pierścień nie jest odczuwalny w pochwie ani przez samą kobietę, ani przez partnera, co nie zmienia odczuć seksualnych.
  • NuvaRing jest dobrze tolerowany przez kobiety.

Jaki to ma wpływ na zdrowie?

Kobieta, planując ciążę, sama może zadecydować o zaprzestaniu jego stosowania, gdyż jest to metoda w pełni odwracalna. NuvaRing jest pierwszym środkiem antykoncepcyjnym na polskim rynku, zawierającym najmniejszą ilość estrogenów (15 µg, a inne dostępne preparaty antykoncepcyjne zawierają od 20 do 50 µg). Dzięki tak małej dawce hormonów kobiety stosujące ten środek nie cierpią z powodu bólu głowy, nudności, bolesnych piersi i nie tyją, a nieprawidłowe krwawienia i plamienia są niezmiernie rzadkie.

Zobacz także:

Antykoncepcja dla mężczyzn

Nastolatki wstydzą się prosić o antykoncepcję!

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (257)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Dona
(Ocena: 5)
2016-05-30 09:54:47

Sprzedam 3 krążki

Sprzedam 3 krążki taniej niż w aptece. Niestety ze względów zdrowotnych nie mogę ich stosować. Ważne do 09.2018. Trzymane cały czas w lodówce. Możliwa wysyłka. Kontakt: darad709@wp.pl

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
anonymous
(Ocena: 4)
2015-01-21 12:29:54

re: Wszystko o pierścieniu antykoncepcyjnym

Jednak nie wszystko. Nie podano średniej ceny jaką można zapłacić za to cudo

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2013-03-23 13:40:30

re: Wszystko o pierścieniu antykoncepcyjnym

Ja używam krażka nuva ring i ą dwie strony medalu:jestem zadowolona z komfortu noszenia go ,ale ból piersi i głowy mam często.Używałam plastrów antykoncepcyjnych to jeszcze dochodziły straszne bóle nóg,dlatego przeszłam na nuva ring.Wiem ,że może ktoś napisze że jak mi nie pasuje to żebym przestała używać,ale to moja decyzja i piszę tylko jakie u mnie występują dolegliwości z używaniem nuva ring

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-08-11 19:35:44

tylko tak pieknie pisza a ja sie nie zgadzam. użwałam krazka przez pol roku z wagi 47 nagle mam 52 jestem zalamana:(

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-10-16 08:38:59

a co krążek połknęłaś i pięć kilo ważył? tyje się bo się żre.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
anka
(Ocena: 5)
2013-02-18 14:15:12

hahahaha

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-06-28 18:13:02

witam mam drugi dzien krazek i niby go nie czuje ale jak wloze palca to czuje juz go na wysokosci pierwszego zgiecia palca bo on mi sie wysuwa a jak go wloże glebiej to z powrotem sie tak jakby zsuwa i nie moge go glebiej włożyć czy możecie mi poradzic co mam zrobic??

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-06-14 14:01:41

Fajna stronka, bo akurat na WDŻ potrzebwałem

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-30 21:56:23

Dziewczyny! Mam drugi krążek. Przy pierwszym wszystko było w porządku, ale teraz krążek siedzi bardzo płytko, bywa że wystaje kilka milimetrów. Muszę go wciąż poprawiać, bo czuję dyskomfort. Jest to dla mnie dziwne, ponieważ przy pierwszym krążku to nie miało miejsca, siedział głęboko i stabilnie. Co o tym sądzicie?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2014-02-19 12:02:15

Napisz komentarz...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-06 10:57:20

a i dodam ze ja krążek używam juz od 3 miesięcy i czuje sie z nim doskonale żadnych dolegliwości itd wszystko idealnie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-06 10:55:44

hej co jeżeli wyciągnełam krażek na dwa dni bo przemywając się wieczorem wyciągnełam go i zapomniałam włożyć włozyłąm dopiero na drugi dzien rano

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-04-03 13:23:31

...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz