Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy

18 Października 2009

Wiek średni to czas wielkiego przełomu, który nieuchronnie spotyka każdego…

Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy
>

Wiek średni to czas wielkiego przełomu. Zmiany dokonują się na wszystkich możliwych płaszczyznach – fizycznej, psychicznej oraz społecznej, a menopauza andropauza to nieodłączne części tych przemian. Naturalny proces biologiczny nieuchronnie dotknie każdego – zarówno kobiety, jak i mężczyzn. A skoro nie można zmienić tego, co nieuniknione, trzeba to zaakceptować, by nadal czuć się dobrze i żyć pełnią życia. 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Międzynarodowe Towarzystwo Menopauzy (IMS) ustanowiły 18 października Światowym Dniem Menopauzy i Andropauzy. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problemy oraz sposoby walki z objawami i następstwami zmian zachodzących w organizmie około 50. roku życia. Dzięki osiągnięciom współczesnej medycyny można łatwo złagodzić dolegliwości związane ze starzeniem się organizmu, a część z nich nawet całkowicie wyeliminować. Należy podkreślać, jak ważne dla zachowania dobrego Zdrowia i samopoczucia są regularne badania, prawidłowa dieta oraz aktywny tryb życia. Wskazanie właściwej drogi radzenia sobie z problemem starzenia jest szczególnie istotne ze względu na liczbę osób, których dotyczy. Mianowicie, w Polsce, blisko 6 milionów kobiet i 5 milionów mężczyzn to osoby po 50. roku życia. Według WHO, do 2030 r. na świecie będzie 1,2 miliarda kobiet i 1 miliard mężczyzn po 50-ce. Każdego roku przybywa ich około 100 tys. (dla porównania - dzieci i młodzieży w wieku szkolnym jest 6 mln).

Właśnie w tym okresie życia człowieka mamy do czynienia z zahamowaniem czynności gonad. O ile menopauza dotyczy niemal wszystkich kobiet, to andropauzie ulega ok. 10% mężczyzn. W miarę starzenia się panów, ten wskaźnik wzrasta. Niemniej trudno mówić o podobieństwach między menopauzą a andropauzą. Wielu mężczyzn może zachować do późnej starości czynności hormonalne i rozrodcze gonad.  

Kobiece sprawy

Menopauza z medycznego punktu widzenia oznacza dysfunkcję jajników związaną z wiekiem i zmniejszenie wydzielania przez nie estrogenów – hormonów odpowiadających za blisko 400 przemian metabolicznych w organizmie kobiet. Ten naturalny proces przygotowuje kobietę do wejścia w okres poprodukcyjny, bowiem wygasają jej czynności rozrodcze. Obniża się też poziom libido, choć menopauza nie oznacza końca aktywności seksualnej, jak się potocznie uważa. Osłabieniu ulega węzeł sercowo-naczyniowy, co zwiększa statystycznie ryzyko zawałów serca - jedną z częstszych chorób kobiet w okresie menopauzalnym, wiotczeje skóra i słabnie siła mięśni. Dodatkowo, pojawia się suchość pochwy wzmagająca dyskomfort przy współżyciu. Okres menopauzalny jest również często przyczyną rozwoju groźnych schorzeń: nadciśnienia i miażdżycy, osteoporozy, cukrzycy typu II, nowotworów, czy otyłości. Menopauzie przypisuje się również obniżenie jakości życia kobiet i zwiększenie podatność na wahania nastrojów, co jest efektem spadku stężenia hormonów (estrogenu i progesteronu). Do pozostałych fizycznych objawów należą: uderzenia gorąca, nocne poty, bezsenność, trudności w koncentracji, depresja, bolesność podczas stosunku oraz częste infekcje w układzie moczowo-płciowym.  

Szczególną rolę  w redukcji wszystkich tych objawów odgrywa edukacja dotycząca prozdrowotnego trybu życia oraz stosowanie bezpiecznej diety oraz profilaktyki w postaci suplementacji fitohormanami (w przeciwieństwie do hormonalnej terapii zastępczej jest to nieinwazyjny sposób pomagający w łagodzeniu objawów menopauzy naturalnymi składnikami pochodzącym z roślin).

Aby pomóc kobietom w ciężkim okresie menopauzy został opracowany dwufazowy preparat Climagyn, który w bezpieczny sposób łagodzi dolegliwości w dzień i w nocy. Jego wyróżnikiem jest oddziaływanie zarówno na sferę psychiczną jak i fizyczną Zdrowia kobiety. W dzień uzupełnia dietę w pochodzące z soi izoflawony. Dodatkowo fitoestrogeny korzystnie wpływają na poziom cholesterolu oraz funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Witaminy B6 i B12 oraz kwas foliowy (folacyna) również wspomagają funkcjonowanie układu krążenia. Dawkę preparatu przeznaczoną na noc, wzbogacono  wyciągiem z melisy i szyszek chmielu, a także uzupełniono o magnez i witaminę B6. Melisa i chmiel działają uspokajająco i pomagają w zasypianiu. Magnez wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, uspokaja i tonizuje, a witamina B6 zwiększa jego przyswajalność.  

Męskie sprawy

Główną przyczyną andropauzy jest spadek stężenia androgenów, a szczególnie testosteronu. Wynika to z osłabienia funkcji hormonalnych jąder po 50. roku życia, co przekłada się na rozwój chorób wieku starszego (miażdżycy tętnic, nowotworów), a także w znaczny sposób przyspiesza proces starzenia się organizmu. Możliwość wystąpienia andropauzy w większym stopniu zależy od stanu Zdrowia niż od wieku. Większym ryzykiem są obarczeni mężczyźni ze złymi nawykami żywieniowymi, palący tytoń, nadużywający alkohol, cierpiący na choroby - nadciśnienie, cukrzycę, chorobę wieńcową, podwyższony poziom cholesterolu, przerost gruczołu krokowego, czy też predysponowani genetycznie do przedwczesnego starzenia się.

W odróżnieniu od menopauzy, andropauza nie jest poprzedzona wystąpieniem jednego charakterystycznego objawu. Można tu raczej mówić o zespole czynników ujawniających się w różnym stopniu. Do takich typowych czynników zaliczamy: stan wzmożonego napięcia, zmienność nastroju, uderzenia gorąca, kłopoty ze snem, trudności w zapamiętywaniu, zmęczenie, bóle kostno-stawowe, problemy z erekcją, spadek pożądania seksualnego i zmniejszona satysfakcja z życia seksualnego – typowe sygnały świadczące o andropauzie. Mężczyźni często je ignorują, nie konsultując ich z lekarzem. Tymczasem zaleca się, by mężczyźni po przekroczeniu 50. roku życia kontrolowali stan Zdrowia u lekarza specjalisty - endokrynologa, urologa, androloga.  

Nowoczesna medycyna znalazła jednak na to sposób. Stosując bezpieczną i nieinwazyjną profilaktykę można długo cieszyć się dojrzałością. Unikalną kompozycją starannie dobranych ekstraktów roślinnych, opartą o dane farmakologiczne i badania naukowe jest Sterister. Zawiera jedynie naturalne ekstrakty: z palmy sabal, pokrzywy, śliwy afrykańskiej i lnu. Pomaga regulować prace mięśni gładkich pęcherza i cewki moczowej oraz regeneruje komórki nabłonkowe prostaty. Korzystnie wpływa na ciśnienie krwi, odbudowuje nadwerężone ścianki naczyń krwionośnych, uelastyczniając je i obniżając ryzyko miażdżycy.  

Światowy Dzień Menopauzy i Andropauzy w Polsce powinien przede wszystkim uświadamiać, że menopauza i andropauza to nie choroba, że dokuczliwe objawy można łagodzić, że wchodzenie w ten etap życia to nie powód do wstydu i załamania. Najważniejsze to mieć świadomość zachodzących zmian i regularnie kontrolować stan swojego Zdrowia. Oprócz regularnych badań kontrolnych, stosowania diety oraz aktywności fizycznej warto również zaopatrzyć się w preparat, który nie tylko złagodzi objawy menopauzy i andropauzy, ale również korzystnie wpłynie na samopoczucie. 

Punktem wyjścia do przeciwstawienia się konsekwencjom starzenia się jest akceptacja zachodzących zmian i odpowiednia profilaktyka. Przecież życie podsuwa wiele radości,  wystarczy śmiało po nie sięgnąć! 

Materiały prasowe 

Zobacz także:

Jak odeprzeć hormonalne uderzenia gorąca?

Menopauza to jeden z ważniejszych etapów w życiu kobiety, ponieważ wiąże się z rewolucyjnymi zmianami w organizmie. Jedną z jej najdokuczliwszych dolegliwości są uderzenia gorąca… 

Jak się odżywiać w trakcie menopauzy?

Jeśli zaobserwowałaś pierwsze oznaki klimakterium, powinnaś pomyśleć o zmianie diety na lżejszą i zawierającą najwyżej 1200 kcal dziennie.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (14)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-10 20:44:41

ZDROWIE ORAZ DOBRE SAMOPOCZUCIE MUSZĄ BYĆ WYNIKIEM JEDZENIA, CZYSTEGO ORAZ ENERGETYCZNEGO POŻYWIENIA: Głównie bez toksyn i oczywiście nie powodującego; OTYŁOŚCI czy też CUKRZYCY typu 2. Zdecydowanie uważam, że konsumowanie różnych produktów spożywczych w oparciu o tabele tzw. INDEKS ŻYWIENIOWY, tj. IŻ produktu; wystarcza aby ANDROPAUZĘ lub nawet przejściowe osłabienia przechodzić sprawnym żwawym krokiem.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-18 21:27:40

witam dobrym sposobem może nie na zarobienie pieniędzy ale na zgarnięcie ciekawych nagród jest strona Lockerz.com zdobywamy na niej punkty, które później można wymienić na gadzety np. iPody, torebki Jacobsa, okulary Ray Ban, Suszarki, kosmetyki i biżuterię, konsole PS3, Xbox 360 czy gry, a na wytrwałych zbieraczy punktów czekaja skutery czy telewizory. Dla przykładu: PenDrive 2 GB w formacie opaski na rękę dostaniemy juz za 40 Pkt, torebki 400 pkt, okulary 335 pkt, kosmetyki i biżuterię koło 80pkt, konsole do gier Playstation 3 Slim za 625 Pkt, kończąc na skuterze Piaggio Fly 150 za 7500 Pkt. Jak zbierać pkt? 1. Codziennie za samo zalogowanie (2 pkt) 2. Za zaproszenie kogoś (2 pkt) 3. Za grę ( Czasem nawet 40 pkt) 4. Za odpowiadanie [byle jak] na codzienne pytania [zakładka dailes] (od 2 do 10 pkt) Bez zaproszenia nie ma mozliwosci zarejestrowania sie na Lockerzie! Jezeli chcesz zaproszenie, napisz na nr GG 12161578 i podaj swojego emaila, a natychmiast wyśle zaproszenie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-18 14:55:38

hahahhaahhaha, jaki temat....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-18 14:25:55

witam dobrym sposobem może nie na zarobienie pieniędzy ale na zgarnięcie ciekawych nagród jest strona Lockerz.com zdobywamy na niej punkty, które później można wymienić na gadzety np. iPody, torebki Jacobsa, okulary Ray Ban, Suszarki, kosmetyki i biżuterię, konsole PS3, Xbox 360 czy gry, a na wytrwałych zbieraczy punktów czekaja skutery czy telewizory. Dla przykładu: PenDrive 2 GB w formacie opaski na rękę dostaniemy juz za 40 Pkt, torebki 400 pkt, okulary 335 pkt, kosmetyki i biżuterię koło 80pkt, konsole do gier Playstation 3 Slim za 625 Pkt, kończąc na skuterze Piaggio Fly 150 za 7500 Pkt. Jak zbierać pkt? 1. Codziennie za samo zalogowanie (2 pkt) 2. Za zaproszenie kogoś (2 pkt) 3. Za grę ( Czasem nawet 40 pkt) 4. Za odpowiadanie [byle jak] na codzienne pytania [zakładka dailes] (od 2 do 10 pkt) Bez zaproszenia nie ma mozliwosci zarejestrowania sie na Lockerzie! Jezeli chcesz zaproszenie, napisz na nr GG 1253417 i podaj swojego emaila, a natychmiast wyśle zaproszenie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-18 12:54:25

nudne tematy- nudne artykuły!!!!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-18 12:16:43

http://www.allegro.pl/item785594993_miss_selina_rewelacyjna_dziewczeca_bluza_rozm_s_m.html

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-18 12:15:56

czy takie "procesy" zaczynają sie tylko po 50 ?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-18 10:53:22

http://www.allegro.pl/item767715793_jedwab_burberry_uk_vintage_jak_atmoshpere.html

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-18 09:54:04

Dobrze, że ktoś porusza tematy menopauzy i andropauzy. Problem ten prędzej czy później będzie dotyczył każdego z nas a jednak bardzo mało o tym wiemy. Potrzebne są takie akcje uświadamiające.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-18 00:46:41

witam dobrym sposobem może nie na zarobienie pieniędzy ale na zgarnięcie ciekawych nagród jest strona Lockerz.com zdobywamy na niej punkty, które później można wymienić na gadzety np. iPody, torebki Jacobsa, okulary Ray Ban, Suszarki, kosmetyki i biżuterię, konsole PS3, Xbox 360 czy gry, a na wytrwałych zbieraczy punktów czekaja skutery czy telewizory. Dla przykładu: PenDrive 2 GB w formacie opaski na rękę dostaniemy juz za 40 Pkt, torebki 400 pkt, okulary 335 pkt, kosmetyki i biżuterię koło 80pkt, konsole do gier Playstation 3 Slim za 625 Pkt, kończąc na skuterze Piaggio Fly 150 za 7500 Pkt. Jak zbierać pkt? 1. Codziennie za samo zalogowanie (2 pkt) 2. Za zaproszenie kogoś (2 pkt) 3. Za grę ( Czasem nawet 40 pkt) 4. Za odpowiadanie [byle jak] na codzienne pytania [zakładka dailes] (od 2 do 10 pkt) Bez zaproszenia nie ma mozliwosci zarejestrowania sie na Lockerzie! Jezeli chcesz zaproszenie, napisz na nr GG 4205129 i podaj swojego emaila, a natychmiast wyśle zaproszenie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz