Rady na nieregularne miesiączki

10 Marca 2016

Wiele kobiet w młodym wieku ma nieregularne cykle. Jakie są tego przyczyny i gdzie szukać rozwiązania?

nieregularne miesiączki

U zdrowej kobiety w wieku rozrodczym cykl menstruacyjny trwa zwykle ok. 28 dni, choć długość ta może się wahać od 24 do 30 dni – i jest to jak najbardziej w porządku. Niektóre kobiety mają cykle jeszcze krótsze (np. dwudziestodniowe), a inne znacznie dłuższe, dochodzące do 40 dni. To też nie powinno niepokoić, dopóki taka częstotliwość krwawień pozostaje w miarę stała (tzn. ma miejsce powtarzalność cykli). Pamiętajmy, że długość cyklu miesięcznego liczy się od pierwszego dnia miesiączki do ostatniego dnia poprzedzającego wystąpienie następnego krwawienia. Wyróżniamy trzy fazy cyklu: folikularną, lutealną i menstruacyjną.

Cykl miesięczny reguluje grupa różnych hormonów – każdy czynnik, który może zaburzyć ich wytwarzanie, zaburza również cykl. Oto czynniki mogące go rozregulować:

- Zmiana diety i masy ciała – nagłe zmiany wagi i duże modyfikacje w jadłospisie zakłócają równowagę hormonalną, co może rozregulować cykle. Szczególnie kobiety stosujące niskokaloryczną dietę odchudzającą narażone są na zatrzymanie cyklu miesięcznego.

- Stres – uważa się go za najczęstszą przyczynę nieregularnych miesiączek u zdrowych kobiet. Współczesne kobiety są na niego szczególnie narażone, stąd tak częste problemy z menstruacją.

- Nadmierny wysiłek fizyczny – kobiety, które zbyt intensywnie uprawiają sport, narażone są na wahania w stosunku tkanki tłuszczowej do mięśniowej, co może zaburzyć cykl menstruacyjny. Ryzyko zaburzeń wzrasta, jeśli nadmierny wysiłek połączony jest z nieracjonalną dietą.

- Depresja – choroba cywilizacyjna, z którą zmaga się kilka milionów Polaków (a na świecie kilkaset milinów), może doprowadzić do zaburzeń w cyklu miesięcznym. W ogóle nadmierne emocje są jednym z czynników upośledzających cykl.

- Nowotwory układu płciowego albo narządów wytwarzających hormony – chodzi m.in. o  łagodne i złośliwe nowotwory trzonu i szyjki macicy, jajników oraz tarczycy i przysadki.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (7)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

polita
(Ocena: 5)
2016-07-25 15:56:11

Miałam nieregularne i bardzo obfite miesiączki. Ginekolog zaproponował mi hormonalną terapię zastępczą. Osłonowo do tabletek hormonalnych dostałam harmonellę, kapsułki chroniące serce i wątrobę. Odkąd je zażywam pajączki na udach są zdecydowanie mniej widoczne, a ja mam więcej energii.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
kamillla
(Ocena: 5)
2016-04-29 17:50:40

re: Rady na nieregularne miesiączki

Spróbuj pobrać jakiś czas Miositogyn bo mi bardzo pomógł przy PCOS, a miałam podobne objawy. Regularnie brałam przez kilkanaście tygodni.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
kallinka2
(Ocena: 5)
2016-04-29 22:39:54

I to jest to na co sama moge postawić. W sumie szukałam już różnych sposobów, na problemy z nieregularnymi miesiączkami. I być moze to będzie ten własciwy i pomocny srodek.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-03-24 20:36:30

re: Rady na nieregularne miesiączki

jezeli macie zespol policystycznych jajanikow i okres co 3- 4 miesacie tak jak ja mialam , nadmierne owlosienie. Moja rada sprawdzona na mnie , w koncu doszlam jaka jest przyczyna , lekarze oczywiscie nie wiedzieli, od kilku miesiecy nie jem drobiu nic a nic wszystko sie wyregulowalo , nadmierne owlowsienie staje sie coraz slabsze. Nie faszerujcie sie tabletkami bo to likwiduje skutki a nie przyczyne.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-03-24 20:32:29

re: Rady na nieregularne miesiączki

jezeli macie zespol policystycznycj jajnikow i okres tak jak ja mialam co 3-4 miesiace to zrezygnujcie calkowicie z drobiu, mieso to jest faszerowane hormonami strerydami i antybiotakami i to wszystko zakluca nasz uklad hormonalny. Ja mialam z polipami problem kilka lat tabltetko kompletnie nie rozwiazuja problemu, pomagaja jak sie non stop je. Ja po zrezygnowaniu z drobiu po miesiacu mialam juz wyregulowany okres od kilku nie jem miesa drobiowego i okkres jest regularny. Trzeba usunac przyczyne a nie jesc tabletki jednoczesnie jesch chemie w miesie.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-03-18 12:39:30

re: Rady na nieregularne miesiączki

U mnie na nieregularne miesiączki pomogły tabletki antykoncepcyjne. Osłonowo do nich zażywam harmonellę. Kapsułki które wzmacniają układ krążenia i wspomagają procę wątroby, chronią tym samym przed skutkami ubocznymi terapii hormonalnej. Stosuje je od kilku miesięcy, w tym czasie kondycja moich włosów bardzo się poprawiła, mniej mi wypadają i są lśniące.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-03-10 20:14:28

re: Rady na nieregularne miesiączki

Otwieram szampana. Na papi.locie pojawił się artykuł który może coś wnieść do życia...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1