Porada ginekologiczna: O jakich chorobach świadczą upławy? (4 rodzaje)

Sprawdź, jak na podstawie upławów rozpoznać, czy z Twoim organizmem dzieje się coś złego.
Porada ginekologiczna: O jakich chorobach świadczą upławy? (4 rodzaje)
16.08.2011

Upławy są kłopotliwą dolegliwością, na którą cierpi wiele kobiet. Podczas gdy normalna wydzielina z pochwy jest biała i bezzapachowa, upławy mają przykrą woń oraz żółtą, szarą lub zielonkawą barwę. W zależności od tego, jak wyglądają i jaką mają konsystencję, wskazują na określone choroby.

Rodzaje upławów

Żółto-zielonkawa, pienista wydzielina o intensywnym, nieprzyjemnym zapachu – jednoznacznie wskazuje na rzęsistkowicę. Chorobę wywołuje jednokomórkowy pasożyt Trichomonas vaginalis, który umiejscawia się w przedsionku pochwy, kanale szyjki macicy i pęcherzu moczowym kobiet. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj przez stosunek seksualny, ale możliwa jest również droga pośrednia, np. gdy używamy tych samych, co osoby chore, ręczników, gąbek, bielizny pościelowej lub gdy kąpiemy się w zanieczyszczonym basenie.

Okres wylęgania rzęsistka wynosi od 1 do 3 tygodni. Poza upławami, objawem rzęsistkowicy jest również pieczenie pochwy, bolesne parcie na mocz, a niekiedy bóle w okolicy podbrzusza.

Szaro-biała, obfita wydzielina o rzadkiej konsystencji i charakterystycznym, rybim zapachu jest objawem waginozy bakteryjnej. Choroba, potocznie nazywana bakteryjnym zakażeniem pochwy (BV), jest stanem, w którym dochodzi do zaburzenia równowagi ekosystemu pochwy. U ponad połowy kobiet przebiega bezobjawowo i może ustępować samoistnie. W innych przypadkach charakteryzuje się wyżej opisanymi upławami, nie stwierdza się natomiast bolesności, świądu oraz objawów podrażnienia.

Prawidłowe rozpoznanie BV i leczenie jest niezwykle istotne z uwagi na fakt, że przewlekłe zakażenie może przejść w postać utajoną i prowadzić do poważnych powikłań. Nieleczona waginoza bakteryjna zwiększa ryzyko wystąpienia poronienia, może powodować przedwczesne pęknięcie błon płodowych i przedwczesny poród, zapalenie błony śluzowej, macicy oraz przydatków, nawracające zapalenia dróg moczowych, powikłania pooperacyjne.

upławy

Biała, grudkowata wydzielina o konsystencji twarogu najczęściej wskazuje na grzybicę pochwy. Chorobę wywołuje niewłaściwa higiena: używanie wspólnych ręczników, korzystanie z publicznych toalet, a przede wszystkim – publicznych basenów.

W wyniku zakażenia powstaje stan zapalny. Chora kobieta odczuwa wówczas świąd sromu, przekrwienie ścian pochwy oraz warg sromowych, pieczenie, a niekiedy nawet ból.

Ropno-śluzowe upławy z kolei są objawem chlamydiozy. Do zakażenia tą chorobą dochodzi zazwyczaj poprzez stosunek płciowy, oralny bądź analny. Infekcja, oprócz ropnej wydzieliny, objawia się również pieczeniem podczas oddawania moczu, mdłościami, gorączkową, krwawieniami międzymiesiączkowymi oraz rwącym bólem w czasie stosunku płciowego.

Nieleczona chlamydioza prowadzi do zapalenia narządów miednicy mniejszej, głównie o charakterze zapalenia błony śluzowej macicy, jajowodów, jajników oraz strefy okołowątrobowej.

Jak sobie radzić z upławami?

Nieprawidłowej wydzielinie z pochwy można zapobiec na różne sposoby. Przede wszystkim należy szczególnie dbać o higienę intymną: używać osobnego ręcznika do wycierania okolic krocza, stosować płyn o pH zbliżonym do odczynu mikroflory pochwy. Ważne jest również wspomaganie układu moczowo-płciowego doustnymi probiotykami ginekologicznymi, a także regularne wizyty kontrolne u ginekologa.

Gabriela Mostowicz-Zamenhof

Zobacz także:

Przewodnik po badaniach intymnych (Powiedz nam jakie masz objawy, a podopowiemy jakie badanie Cię czeka)

Czasami boimy się iść do ginekologa, bo nie wiemy, co nas czeka w lekarskim gabinecie...

Porada ginekologa: Antykoncepcja hormonalna dla zapominalskich

Letnia atmosfera sprzyja niepamiętaniu o codziennym zabezpieczaniu się przed niezaplanowaną ciążą.

 

Polecane wideo

Komentarze (41)
Ocena: 5 / 5
munia (Ocena: 5) 26.10.2015 17:46
Ostatnio wyleczyłam sobie upławy biorąc lacibios femina, czyli doustny probiotyk dla kobiet, którego szczepy bakterii przywracają równowagę florze bakteryjnej pochwy. Polecam
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.12.2014 15:57
Mam problem kochałam się z chłopakiem 3dni przed okresem po 3dniach dostałam okres obfity miałam go12 dni po 5dniach dostałam okres mniej obfity 4dni trwał po zakończeniu boli mnie lewy jajniki i mam uplawy białe czasem żółte czasem jak by woda ze mnie leciała ....co to może być
odpowiedz
oleńka (Ocena: 5) 01.01.2013 14:14
zawsze miałam problem z upławami i pieczeniem po antybiotyku ale teraz przy antybiotykach brałam provag jest doustny więc działa korzystnie nie tylko na okolice pochwy ale i cały układ pokarmowy chroniąc go dlatego tym razem obyło sie bez problemów
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 01.07.2012 14:02
jeśli korzysta się z sauny i basenów warto brać probiotyki ginekologiczne, które zapewnią prawidłową flore bakteryjną w pochwie i pomogą zapobiec chorobie. ja stosuję provag, jestem zadowolona, problemów nie mam. poza tym zawsze warto mieć w apteczce jakieś leki na wszelki wypadek, bo czasami trzeba długo czekać na wizytę u lekarza, a dolegliwości nie są przyjemne.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.04.2012 00:06
ja niedawno miałam grzybicę i dodatkowo zapalenie cewki moczowej - bardzo niemiłe dolegliwości :/ na szczęście trafiłam na dobrego lekarza, który od razu przepisał globulki Pimafucin i kapsułki Furaginum i Prouro i szybko się pozbyłam problemów. Polecam wszystkim te środki, bo naprawdę działają.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie