Porada ginekologiczna: Miesięczny cykl kobiety

25 Maja 2010

Funkcjonowanie kobiety jest uzależnione od hormonów. Sprawdź, kiedy jest najlepsza pora na intensywną pracę, a kiedy na założenie rodziny!

Porada ginekologiczna: Miesięczny cykl kobiety
> -->

Przeciętny kobiecy cykl miesięczny trwa 28 dni, choć u zdrowej dziewczyny może się wahać plus/minus o 3-4 dni. W tym czasie w organizmie dzieje się prawdziwa rewolucja, a szalejące hormony mają wpływ na kobiece funkcjonowanie. Nasz "biologiczny okres rozliczeniowy" rozpoczyna się wraz z pojawieniem się miesiączki, która trwa średnio 4-6 dni. Razem z kwią z organizmu wydalane są pozostałości błony śluzowej macicy, co jest oznaką, że nie doszło do zapłodnienia

Najintensywniejsze krwawienie występuje zwykle w pierwszych dwóch dniach cyklu. Poziom estrogenów w organizmie jest wtedy najniższy, co ma bardzo duży wpływ na twoje samopoczucie i energię. Niskie stężenie estrogenów sprawia, że masz kiepski nastrój, słabą samoocenę i mało energii, co skutkuje brakiem zapału do pracy i do jakiejkolwiek aktywności ruchowej. Dodatkowo dokuczają ci wtedy różne dolegliwości, jak ból podbrzusza, nóg, kręgosłupa, głowy. Często musisz korzystać z łazienki, na twarzy pojawiają się wypryski, włosy przetłuszczają się intensywniej niż zwykle. I do tego trzeba jeszcze (lub przynajmniej powinnaś) zrezygnować z seksu oraz z wielu innych rzeczy. Nic dziwnego, że nie cierpimy miesiączki. 

Początek cyklu to kiepski czas na intensywny wysiłek fizyczny (przeprowadzka, porządki, imprezowanie). Ponieważ jesteś drażliwa i nie czujesz się najlepiej, a twoja skóra i włosy nie są w najlepszej kondycji, zrezygnuj z randkowania

Najbardziej służy ci natomiast czas między 7. a 14. dniem cyklu. W organizmie jest wtedy najwięcej estrogenów, co sprawia, że czujesz się i wyglądasz znakomicie. Ponieważ nie masz już miesiączki, skóra i włosy wracają do swojej dawnej kondycji, a ciebie wprost rozsadza energia. W połowie cyklu kobiety czują się bardzo atrakcyjne, chętnie zakładają obisłe ubrania, podkreślające ich sylwetkę. Jesteś pewna siebie, znasz swoje atuty, wszystkie kompleksy odchodzą w siną dal. Dlatego masz niesamowitą chęć na podrywanie mężczyzn, a od własnego faceta nie możesz oderwać rąk. Jesteś wtedy również bardziej wyczulona na męski zapach i feromony (z osobnego tekstu możesz dowiedzieć się więcej na temat ich mocy)

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (64)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

nicolka
(Ocena: 5)
2013-11-07 21:51:26

re: Porada ginekologiczna: Miesięczny cykl kobiety

Widze, że post stary, ale ja się pytam jak można mieć okres bez krwawienia?? Dziewczyny dużo można dowiedziec się o swoim cyklu poprzez codzienna obserwacje. Jest taka strona ovufriend.pl Korzystałam z niej jak starałam się o dziecko. :) Nasza córcia ma roczek i na razie nie planujemy rodzeństwa dla niej, ale wykres dalej prowadzę. Bo naprawdę można dużo o sobie sie dowiedziec i wykryc ewentualne nieprawidlowości.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-08-03 18:38:40

w tym tygodniu mam strasznie dużo śluzu a brzuch boli jak przy okresie a do niego jeszcze długo .. czy to możliwe ze nie mem tak jak ktoś pisał okres bez krwawienia???

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-06-05 18:23:27

ja przechodze męczarnie podczas okresu.. to są 2-3 dni stranszego bólu mam ochote sie zabić po prostu.. Mam przepisane talbetki.. juz 3 razy je zmieniałam ale nie pomagają.. w ostateczności bd zazywała talbetki anty ale moja pani doktor nie chetnie chce m iej przepisac...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-06-04 00:01:26

Jaaasne, a jak masz okres to zamknij sie w czterech scianach, przez tydzień nie waz się dotykać mężczyzn i czuj sie brzydka i odpychająca. Kto to pisał;/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-05-28 22:25:54

a gdzie 'pytanko'?;p

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-05-27 20:37:55

Sposób jest jeden... ginekolog, zapewne masz jakąś infekcje.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-05-27 19:22:31

A ja mam 16 lat dostałam okres w wieku 14 lat. Wtedy miałam w miare regularnie w porównaniu do tego co dziś bo w sumie to nie pamiętam już a teraz to już prawie rok okresu nie mam. Nie miałam pół roku posżłam do ginekologa potem miałam dwa razy i teraz od wrzesnia/pazdziernika znów nie mam. Nie chce chodzić do ginekologa bo nie chce dostawac hormonów, po nich się tyje i dostaje męskiej budowy... Nie jestem jakoś bardzo chuda i nie jem bardzo mało. Czasem bardzo dużo czasem normalnie. Nigdy tego nie robiłam i nie wiem co robić. Jakiś rady? Oprócz pojscia do ginekologa?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-05-26 20:52:07

to jest normalne z tym śluzem! ja też tak miałam podczas dni najbardziej płodnych [czyli po środku ok. 2 tyg. po okresie] ilość śluzu jest czasem nie do zniesienia!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-05-26 20:49:56

hej dziewczyny... w tym miesiącu nie miałam w ogóle okresu. tzn. nie krwawiłam ale ból i samopoczucie jak przy każdym okresie było takie samo. A w ciąży być nie mogę bo nie uprawiam sexu? Słyszałam że czsami zdarzają się bezkrwawe okresy. A wywołane jest to stresem. A w tym miesiącu miałam go nie mało. Czy w moim przypadku to też tylko jednorazowe? Czy powinnam się marwić?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-05-26 18:40:05

cameron09 do Ciebie: to może byc tarczyca moja koleżanka tak samo miała :/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz