Porada ginekologa: Antykoncepcja hormonalna dla zapominalskich

Letnia atmosfera sprzyja niepamiętaniu o codziennym zabezpieczaniu się przed niezaplanowaną ciążą.
Porada ginekologa: Antykoncepcja hormonalna dla zapominalskich
02.08.2011

Wakacje to jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów w roku. Dłuższe dni i wieczory, słońce i letnia atmosfera sprzyjają spędzaniu wolnych chwil razem. Często jest to także czas, kiedy partnerzy zbliżają się do siebie, czy podejmują decyzję o rozpoczęciu współżycia. Dlatego warto przed urlopem zadbać o odpowiednio dobraną, skuteczną antykoncepcję hormonalną. W wakacyjnej apteczce dla zapominalskich – oprócz środków na katar czy gorączkę  – wyjściem może być antykoncepcja hormonalna o przedłużonym działaniu.

Przez cały rok na studiach, w pracy, w domu żyjemy z dnia na dzień w natłoku bieżących informacji. Lato sprawia, że czujemy się bardziej zrelaksowani. Staramy się być bardziej na „luzie”. Przed urlopem zastanawiamy się nad terminem i miejscem wypoczynku. Wakacyjne miejsce pobytu wiąże się z innym  klimatem, a co za tym idzie ze zmianą naszego stylu życia i menu. Właśnie podczas wakacji istnieje ryzyko zapominania o codziennym zastosowaniu antykoncepcji hormonalnej.

„Co piąta Polka będąca w wieku prokreacyjnym korzysta z metod hormonalnych – w praktyce tylko te metody gwarantują skuteczną i odwracalną antykoncepcję. Z badań statystycznych wynika również, że młode kobiety w naszym kraju stosują antykoncepcję w okresach aktywniejszego życia seksualnego, w czasie wakacji, urlopów czy w początkowym okresie z nowym partnerem. Nieuzasadniony lęk przed jej ciągłym stosowaniem antykoncepcji to efekt niewiedzy w jaki sposób ją używać prawidłowo” – mówi doktor Grzegorz Południewski – Przewodniczący Głównego Zarządu Towarzystwa Rozwoju Rodziny.

Jakie są najczęstsze błędy wśród zapominalskich?

Statystki pokazują, że brak skuteczności doustnej antykoncepcji hormonalnej wynika, aż w 46% procentach z błędu użytkowniczki, który może polegać na pominięciu systematycznego przyjęcia pigułki antykoncepcyjnej, 21% stanowi równoczesne zastosowanie antybiotykoterapii wpływającej na zmniejszenie działania skuteczności pigułki. Blisko 10% kobiet przyznaje się do występowania biegunki lub wymiotów  a o te nie trudno na urlopie zwłaszcza podczas wyjazdów do ciepłych krajów. Od 20 do 23% kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną zapomina o przyjęciu dwóch lub więcej tabletek na cykl. Natomiast do pomijania jednej tabletki na cykl przyznaje się niemal co druga użytkowniczka doustnej terapii hormonalnej.

antykoncepcja

Są to najczęściej błędy prowokowane przez samą metodę np. codzienna konieczność zapamiętania godziny przyjęcia samej tabletki. Niestety błędy użytkowniczek mogą u swojego podłoża mieć również brak lub nieprawidłowy instruktaż lekarski, co do stosowania danej metody , . Co trzecia kobieta nie wie kiedy przyjąć następną tabletkę po zapomnianej (tzw. „zasada 12 godzin”), a ponad 80% pacjentek nie wie o konieczności dodatkowego zabezpieczenia się po ominięciu dwóch tabletek. Prawie co trzecia pacjentka popełniająca błąd w przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych nie podejmuje w związku z tym żadnych kroków.

Recepta na bezpieczną antykoncepcję podczas wakacji

Właśnie ze względu na konieczną systematyczność w zastosowaniu pigułek antykoncepcyjnych wiele kobiet w trakcie wakacji niechętnie patrzy w ich kierunku. Głównym powodem jest to,  że trzeba o niej codziennie pamiętać przez co taka forma antykoncepcji kojarzy się kobietom z przykrym obowiązkiem. Współczesna medycyna oferuje użytkowniczkom metody wygodne właśnie podczas wakacji. Nie wymagają one stałego łykania pigułek. „Hormony dostarczone są inną drogą niż przez układ pokarmowy.

Te sposoby to plaster antykoncepcyjny naklejany bezpośrednio na skórę 1 raz w tygodniu lub pierścień dopochwowy wymieniany co 21 dni. Oba sposoby pozwalają na uzyskanie w krwi stałego i równego stężenia hormonów i gwarantują brak błędów typowych dla pigułki. Jednocześnie zwalniają z obowiązku ciągłego pamiętania o pigułce a o zapomnienie niezwykle łatwo w okresie gorących wakacji czy urlopu” – dodaje doktor Grzegorz Południewski. Niecodzienne metody, np.: plastry są wygodne w stosowaniu dla 45% kobiet, które preferują stosowanie plastra zamiast pigułki. Dla 44% istotne jest to, że nie muszą pamiętać o codziennym ich przyjmowaniu. 16% dodatkowo docenia to, że nie obciążają wątroby .

Materiały prasowe

Polecane wideo

Komentarze (22)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 02.08.2011 20:20
Plastry fajna sprawa ale nie dla kobiet z moja waga :(
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 02.08.2011 20:16
nie wiem czemu nie wspomniano tu o zastrzykach antykoncepcyjnych.....sprawiają przecież najmniej problemów!! biorę je od roku i jestem zadowolona :) robi się taki zastrzyk raz na 3 miesiące i spokój :) kiedyś myślałam, że jest drogi, ale okazało się, że jest tańszy od tabletek. polecam
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.08.2011 17:53
hahaha:D
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.08.2011 14:58
po plastrach sie strasznie tyje , w miejcu w ktorym był plaster skóra mi osobiście się nie opala mimo ze w tym miejcu nie stosowałam już plastra 3 miesiące . I w tym miejscu gdzie on kiedyś był mam zupełnie inna skóre. Brudziło się to cholerstwo ,odklejały się rogi raz czy 2 odkleił się cały po kapieli.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 02.08.2011 14:38
polecam plsatry. kiedys bralam pigulki i naparwde nigdy nie zdarzylo się mi o nich zapomneic, ale czasem np zwymiotowalam;/ a pigulki jak dla mnei sa super. przyklejam zawsze na posladki i jest bardzo ok!
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie