Policystyczne jajniki przyczyną niepłodności

Prawdopodobnie co dziesiąta z was nie będzie mogła zajść w ciążę z powodu choroby zwanej zespołem policystycznych jajników. Dlatego już dziś warto przeczytać, jak wcześnie rozpoznać schorzenie.
Policystyczne jajniki przyczyną niepłodności
18.11.2008

Schorzenie, o którym mowa, występuje pod wieloma różnymi nazwami - zespół policystycznych jajników, zespół wielotorbielowatych jajników, zespół sklerotycznych jajników, jajnikowy zespół dysmetaboliczny, zespół Steina-Leventhala. To endokrynne zaburzenie, które dotyka od 5 do 10 % kobiet, czyli można wnioskować, że co dziesiąta Papilotka, która przeczyta ten artykuł, jest nim dotknięta. To, według badań, najczęstsza przyczyna niepłodności u kobiet.

Występuje wśród wszystkich ras i jest najczęstszym zaburzeniem hormonalnym u kobiet w wieku rozrodczym. To zespół objawów, do których należą: nadmiar androgenów, rzadkie owulacje lub ich całkowity brak, niepłodność, centralna otyłość (kształt jabłka), łysienie androgeniczne, trądzik, łojotok, ciemne plamki na skórze (tzw. rogowacenie ciemne), przedłużony czas trwania zespołu napięcia przedmiesiączkowego, bezdech senny oraz chroniczny ból miednicy. Badanie USG u kobiet dotkniętych zespołem policystycznych jajników (czyli PCOS) wykazuje liczne torbiele w jajnikach, które mogą wyglądać jak sznur pereł, powiększone jajniki (nawet 3 razy większe niż normalne). Ponadto, badania wykazują nieprawidłowe stężenia hormonów - luteinizującego oraz folikulotropowego, wysoki poziom testosteronu oraz niski poziom białka wiążącego hormony płciowe.

W związku z powyższym, można powiedzieć, że zespół PCOS rozwija się, gdy jajniki są stymulowane przez nadmierne ilości męskich hormonów - androgenów. Drugą ewentualnością jest nadmierne uwalnianie hormonu luteinizującego, a trzecią zbyt wysoki poziom insuliny we krwi (hiperinsulinomia).

Kobiety cierpiące z powodu PCOS mają większe ryzyko zapadnięcia na raka wyściółki macicy (z powodu niedostatku progesteronu), na cukrzycę typu drugiego (z powodu hiperinsulinomii) oraz na choroby układu sercowo-naczyniowego.

Jak leczyć PCOS? (na podstawie WWW.libramed.com.pl)

Leczenie jest głównie objawowe, gdyż obniżenie płodności towarzyszące zaburzeniom miesiączkowania zasługuje na szczególną uwagę. Celem leczenia jest przywrócenie cyklicznej czynności jajników lub odwrócenie następstw hiperandrogenizmu, takich jak: łysienie, hirsutyzm i/lub trądzik.

Obniżenie wagi ciała:

U kobiet z PCOS otyłość jest skojarzona z głębszymi zaburzeniami miesiączkowania i bardziej nasilonym hirsutyzmem niż u kobiet z wagą prawidłową. Kiddy i wsp. opisali wystąpienie poprawy cyklu miesięcznego, profilu endokrynologicznego i płodności u kobiet otyłych (BMI>25) z PCOS, jeżeli zmniejszyły one o więcej niż 5% wagę ciała przez długotrwałe ograniczenie kalorii. W związku z tym, wobec wszystkich otyłych kobiet z PCOS na początku leczenia należy mocno podkreślić konieczność redukcji wagi ciała. Chociaż jest to często trudne do osiągnięcia, zapewnia lepszy wynik prowadzenia zarówno hirsutyzmu, jak i niepłodności.

Niepłodność - indukcja owulacji:

PCOS jest najczęstszą (73%) przyczyną niepłodności anowulacyjnej (brak owulacji). Przed rozpoczęciem indukowania owulacji powinno się stwierdzić, że stan nasienia jest zadowalający. Badanie stanu jajowodów można odroczyć o 3 - 6 cykli, jeżeli nie ma wskazań klinicznych. Pierwszą linią w indukcji owulacji są antyestrogeny. W celu chemicznego inicjowania owulacji stosuje się cytrynian klomifenu, będący w użyciu już ponad 25 lat. Powinno się stosować najmniejszą skuteczną dawkę. W wyniku skutecznej terapii występuje zwiększone ryzyko zajścia w ciążę mnogą (8% wszystkich ciąż), w większości przypadków będą to bliźnięta.

Można stwierdzić, że pacjentka jest oporna na klomifen, jeżeli nie reaguje na dawkę owulacyjną przez ponad 6 miesięcy. Drugą linię leczenia stanowią zwykle gonadotropiny - albo niska dawka gonadotropin. Terapia gonadotropinami wymaga dokładnego monitorowania za pomocą seryjnych badań USG - ma to na celu uniknięcie powikłań. Powinna ona być prowadzona w ośrodkach wyposażonych w urządzenia umożliwiające monitorowanie leczenia i mogących sobie poradzić ze wszystkimi możliwymi powikłaniami.

Hiperandrogenizm

W postępowaniu z trądzikiem i łysieniem należy podkreślić wagę obniżenia ciężaru ciała u pacjentek otyłych. Często wystarcza dokładne wyjaśnienie przyczyny schorzenia i zapewnienie o łagodnym jego charakterze, skojarzone z poradą dotyczącą takich środków kosmetycznych jak depilacja i elektroliza. Stosuje się ponadto antyandrogeny (skuteczne w walce z trądzikiem) oraz doustne pigułki antykoncepcyjne.

Zaburzenia miesiączkowania

W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia przerostu gruczołowego endometrium zaleca się wywoływanie cyklicznych krwawień z odstawienia pigułkami antykoncepcyjnymi w terapii kombinowanej lub cykliczne podawanie niskich dawek nieandrogenizujących progestagenów. W grę wchodzi również krótkotrwałe leczenie. Należy zachęcać kobiety otyłe do zmniejszenia wagi ciała, gdyż otyłość pogarsza sytuację.

Polecane wideo

Komentarze (186)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 26.01.2016 19:12
Witam wszystkie kobietki. Mam nadzieję, że kogoś jeszcze tu znajdę, mam nadzieję, że ktoś mi doradzi i pomoże. Może zacznę od tego, że mam 16 lat... na mojej twarzy a dokładniej nad górną wargą widoczne jest "nie potrzebne" owłosienie, co prawda nie jest one jakoś specjalnie duże, ale kiedyś już pare osob zwrocilo mi na to uwagę... oczywiscie nie tylko na twarzy... są one w najmniej pożądanych miejscach :( ;/ Mam nieregularny okres.. często się spóźnia.. Co mam zrobić? Udać się do endokrynologa? Najchętniej powiedziałabym o tym babci czy mamie, ale boje się, że gdy juz do tego dojdzie i pójdziemy na wizytę to na jaw wyjdzie, że nie jestem dziewicą.. I proszę... nie miejcie mnie za jakąś.... eh. :/ Boję się, że może mieć to jakiś wpływ na moje plany w przyszłości..
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.01.2015 11:30
Mam 24lata i prawdopodobnie PCO... Dowiedzialam sie zaledwie wczoraj. Przez to, ze "seksu przed slubem" nie bylo i zrobienie mi usg wewnatrz bylo niemozliwe dopiero wczoraj moj lekarz zobaczyl mnie od srodka... Zobaczylam swoje jajniki i przeszly mnie ciary... Ilosc tych pecherzykow byla ogromna. Dostalam skierowanie na badania krwi i moczu, ktore tylko maja potwierdzic teorie lekarza. Wszystkie opisane objawy oprocz cukrzycy i otylosci - mam... Kiedys zaniepokoilo mnie, ze na twarzy i jej okolocach mam sporo jasnych, niewidocznych włosków ale doskonale wyczuwane palcami. Tradzik mam od zawsze. Przed slubem zaczelam ostro gubic wlosy, myslalam ze moze przedslubny stres tak na mnie wplywa... Poszlam do lekarza bo ostatni okres spoznia sie... Ponad miesiac! Robilam hcg majac nadzieje ze to malenstwo, a tu nic... Jestem zalamana, boje sie ze nigdy nie bedziemy miec malenstwa...
odpowiedz
Paula (Ocena: 5) 22.11.2013 01:26
Witam,nie dawno bylam u lekarza endykrynologa-ginekologa ,podejrzewa u mnie zespól policystycznych jajników , ponieważ staramy się z mężem już ponad rok o dziecko a nie mogę miec do teraz. Co prawda bylam raz w ciąży ale poronilam , dostalam skierowanie na usg jajnijków i czekam na nie . Chciałam bym zaznczyć jeszcze że też nie mam regularnej miesiączki , ostatnio mialam 11 pazdziernika , do tej pory nic nie wskazuje na to abym dostala, również moja waga się podniosła , ponieważ zawsze bym szczupła boważylam 55 kg to przez 2 lata przytylam 10 kg . Boje się ,że nigdy nie będe miala swojej pociechy !!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.06.2013 22:01
Invimed to dobra sieć klinik. Są w wielu miastach (Warszawa, Bydgoszcz, Wrocek itd...) Ja się u nich leczyłam i świetna pomoc naprawdę. Mam dziecko dzięki nim.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.04.2013 22:19
Mam 16 lat . 3 lata temu trafiłam do szpitala z wyrostkiem, . okazalo sie. Że mam ogromną torbiel na jajniku, nie bylo juz ratunku wiec usuneli mi jajnik wraz z jajowodem. Od 2 lat biore najmocniejsze tabletki antykoncepcyjne i każdego modle sie żeby mieć kiedykolwiek dziecko. W szkole robie za pośmiewisko bo za bardzo wydoroślałam i jestem nudziara. Cały czas mam nadzieje ze moja przyszłosc bedzie lepsza niz wyglada
odpowiedz

Polecane dla Ciebie