Czy plastry antykoncepcyjne sprawiają, że tyjesz?

13 Lipca 2016

To mit czy prawda?

antykoncepcja

Kobiety, które podejmują decyzję o stosowaniu antykoncepcji hormonalnej często obawiają się, że przybiorą na wadze. Z drugiej strony, wiele z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, że zbyt wysoka masa ciała może mieć wpływ na działanie antykoncepcji hormonalnej. Ma to znaczenie również w przypadku plastrów antykoncepcyjnych. Dlaczego? Wyjaśniamy to z ekspertem programu „Zdrowa ONA” dr n. med. Moniką Szymańską.


Za przyrost masy ciała kobiety mogą odpowiadać hormony płciowe: estrogeny i gestageny. Ich podwyższony poziom może powodować zatrzymywanie się wody w organizmie i być przyczyną uczucia napięcia piersi czy obrzęku nóg – nie oznacza to jednak tycia w formie przybierania tkanki tłuszczowej. Wspomniane objawy zazwyczaj pojawiają się w drugiej fazie cyklu menstruacyjnego, tuż przed miesiączką, kiedy poziom hormonów w kobiecym organizmie wzrasta. Dlatego kobiety, które stosują bądź stosowały antykoncepcję o wysokich dawkach hormonów mogły odczuwać podobne dolegliwości. Zazwyczaj powinny one ustąpić po kilku cyklach, kiedy organizm przyzwyczai się do zmian w układzie hormonalnym.

Jeśli po tym czasie są nadal odczuwane, a masa ciała wzrasta, warto skonsultować się z ginekologiem.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (3)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

ocha
(Ocena: 5)
2016-10-10 13:15:20

Też kiedyś tak myślała, że zaraz przytyję i wcale nie potrzebnie się obawiałam, bo prawie pół roku naklejam lisvy i waga stoi w miejscu. Także u mnie przyrostu nie ma żadnego ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
sonia
(Ocena: 5)
2016-08-03 11:04:53

antykoncepcja hormonalna nie tylko powoduje tycie ale również może powodować podatność na infekcje intymne, u mnie właśnie tak było, od kiedy zaczęłam stosować antykoncepcję hormonalną często miewałam problemy, dlatego zaczęłam stosować provag, doustne bakterie kwasu mlekowego, szybko uzupełniając florę i skutecznie chroniąc przed infekcjami

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
jolka
(Ocena: 5)
2016-07-25 15:23:18

Od roku stosuje plastry antykoncepcyjne, nie przytyłam i ogólnie dobrze się czuje. Na początku miałam problem z częstszymi infekcjami intymnymi. Odkąd zażywam osłonowo provag problemy intymne mnie omijają. Kapsułki chronią przed rozwojem patogenów i dobrze regulują pracę jelit, w końcu nie męczą mnie zaparcia.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1