PIERWSZA MIESIĄCZKA: Porady dla mamy i jej nastoletniej córki

01 Lutego 2011

Zażenowanie, wstyd, strach przed nieznanym – właśnie te emocje najczęściej towarzyszą pierwszej miesiączce.

PIERWSZA MIESIĄCZKA: Porady dla mamy i jej nastoletniej córki

Większość dziewcząt zostaje całkowicie zaskoczona przez pierwszą miesiączkę. Warto zatem porozmawiać z córką o menstruacji, aby wiedziała, czego ma się spodziewać i jak powinna się zachować podczas okresu.

GDY JESTEŚ Matką NASTOLATKI...

Niektóre matki nie chcą rozmawiać ze swoimi nastoletnimi córkami na tematy związane z dojrzewaniem. Uważają, że ich dziecko i tak dowie się wszystkiego z lekcji biologii albo od bardziej doświadczonych koleżanek. Takie myślenie jest jednak niewłaściwe, ponieważ nastolatka potrzebuje nie tylko praktycznych wskazówek, ale przede wszystkim wsparcia bliskiej osoby.

Kiedy jest czas na pierwszą rozmowę z córką o dojrzewaniu?

Powinnaś uważnie obserwować swoją dorastającą córkę. Jeśli zauważysz pod jej pachami włoski, a na bieliźnie zacznie pojawiać się śluz to znak, że twoje dziecko dojrzewa. Zazwyczaj dziewczęta zaczynają miesiączkować około 2 lata po pierwszych oznakach powiększenia się piersi, dlatego też zwróć uwagę na to, czy twoja córka skarży się, że biust ją swędzi lub jest wrażliwy na dotyk.

W zależności od tego, w jakim tempie rozwija się twoja pociecha, pierwsza miesiączka może się u niej pojawić między 10. a 16. rokiem życia. Przeważnie jednak dziewczęta dostają okres w wieku 11-12 lat, dlatego 10-letnia dziewczynka powinna już wiedzieć, co to jest miesiączka, żeby nie została nią zaskoczona.

Jak powinna wyglądać rozmowa z nastolatką?

Nastolatka w okresie dojrzewania uważnie obserwuje swoje ciało i to, jak bardzo się ono zmienia. Rosnące piersi oraz pojawiające się włosy łonowe mogą stanowić dla niej problem i być źródłem zażenowania. Być może zacznie ci zadawać krępujące pytania, dlatego nie powinnaś ich ignorować i wyjaśnić córce kłopotliwe kwestie w delikatny sposób. Opowiedz jej o miesiączce, rozrodczości i zmianach, które zachodzą w jej ciele. Pamiętaj przy tym, że to odpowiedni moment na ukształtowanie u córki odpowiedniego stosunku do płci przeciwnej oraz wskazania prawidłowych wzorców zachowań mężczyzn i kobiet.

Postaraj się też, aby rozmowa na temat miesiączki była swobodna i przebiegała w miłej atmosferze. Jeśli obie z córką będziecie skrępowane, dialog stanie się dla was obu męczarnią. Dobrym pomysłem na przełamanie lodów jest opowiedzenie nastolatce o swojej pierwszej menstruacji – o tym, jak się wtedy czułaś i jak zachowywałaś. Twoja córka nie będzie się wtedy czuła osamotniona i sfrustrowana faktem, że miesiączka odbiera jej beztroskę.

Podczas rozmowy unikaj również naukowego języka, ponieważ twoje dziecko poczuje się jak na lekcji w szkole. Powstrzymaj się także od komentarzy, takich jak: „Okres to prawdziwy koszmar” albo „Współczuję ci, że od teraz co miesiąc będziesz się tak męczyć”. Zamiast tego uściskaj córkę i powiedz jej, jak bardzo cieszy cię, że od teraz jest kobietą. Wytłumacz jej także, że okres jest naturalną koleją rzeczy u prawidłowo rozwijających się dziewczynek i że dzięki niemu w przyszłości będzie mogła zostać mamą.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (151)
ocena
4.9/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Dominika
(Ocena: 2)
2018-03-31 22:06:12

Trochę w tym prawdy jest ale moim zdaniem (jako sama jestem nastolatką) powinno to wyglądać tak Mama powinna się tym zainteresować ale bardziej na luzie. Może spytać córkę czy wie co to okres czy wie coś na temat dojrzewania , jeśli nie wie to trzeba jej to spokojnie wytłumaczyć a jeśli wie to po prostu czasem wplątywać jakiś wątek np. Jesteście w sklepie przechodzicie obok tamponów i podpasek , bierzesz coś dla siebie i pytasz się jej czy coś chce wtedy wszystko samo się potoczy. Dla wielu nastolatek jest to temat dość krępujący a w taki sposób nauczą się że okres to nie jest coś o czym mogę tylko rozmawiać z mamą w jednym pokoju sam na sam tylko temat o którym można mówić otwarcie , nie jakoś rozgłaszać ale też nie mówić szeptem , mam nadzieję że pomogłam :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
kriasa
(Ocena: 5)
2017-12-18 21:20:56

Jaki głupi artykuł. Okres w obecnych czasach to nic wielkiego i prawie każda dziewczyna już w wieku 10-11 lat może się wszystkiego dowiedzieć.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2017-11-08 19:46:10

Ej mam 11 lat mam już od 1,5 roku włosy łoniowe i piersi mi rosną bo od mniej więc 2 lat mam strasznie dużo śluzu i mam obolała piersi śluz mam też od dawna to normalne kiedy dostanę miesiączkę ?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
mama 11 latki
(Ocena: 5)
2017-11-19 01:02:35

Powinnas porozmawiac z mama nie martw się wszystko jest normalne ale jesli masz duzo śluzu to powinnyscie porozmawiac z lekarzem. I spokojnie....to nie koniec świata :) a pytanie kiedy będzie 1 miesiączka? wszystko zalezy od organizmu. Wazne bys się dobrze odzywiała by organizm nie był osłabiony gdy dostaniesz miesiączke.Mama 11 latki trzymaj sie

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-10-16 15:12:44

Mam 11 lat, miałam miesiączke w lipcu 2016 r ,w sierpniu już nie miałam w wrześniu też a w pażdzierniku narazie również też. Co się dzieje. Powiedziałam to mamie , mama zadzwoniła do ginekologa i ginekolog powiedział że to jest normalne. Moim zdaniem to nie jest normalne.! Bardzo się boję , a jeśli będę bezpłodna

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-10-24 20:39:12

To jest normalne. Drugą miesiączkę możesz dostać nawet po połowie roku, lub po 7 miesiącach (moja kol. Tak miała). Ty się ciesz że masz nieregularną! Moja siostra miała tak, że okres jej się skończył i od razu zacząl sie nowy, leciało dużo krwi i wgl. A jak poszła do ginekologa to powiedział jej, żeby brała tabletki antykoncepcyjne (Tak, te tabletki są by nie zajść w ciążę ale ginekolog mówiła, że one też unormują miesiączki)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
nina
(Ocena: 5)
2016-09-03 14:48:53

Ja mam 10 lat idostałam miesiączki i nie wiedziałam z kąd ta krew a nie mogłam się wachać bo o 08.00 miałam lekcje a była 07.40 no i pare klików i telefon do mamy i zdonrzyłam

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
izba pamięci
(Ocena: 5)
2016-05-15 17:55:08

nienatemat

anonim zdecuduj sie ile teraz masz lat raz mówisz że 10 raz 11 a tera 12 ile koncu masz?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2016-04-20 18:55:27

re: PIERWSZA MIESIĄCZKA: Porady dla mamy i jej nastoletniej córki

Hej.... Mam rocznikowo 12 lat i dostałam okresu w styczniu 2016 nie powiedziałam mamie lecz sama sie dowiedziała bo nie stosowałam podpasek. Gdy wróciłam ze szkoły mama zapytała sie czy juz mam m......powiedziałam jej tak ... Nie jestem pierwsza w klasie moje 2 koleżanki tez mają .. Lecz mam w klasie 2 plotkary które gadają o okresie seksie i tak dalej .... Są porypane bo jedna chce się juz całować z chlopakiem bo juz musi przecież go mieć pa

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 4)
2016-04-18 14:28:37

re: PIERWSZA MIESIĄCZKA: Porady dla mamy i jej nastoletniej córki

Moim zdaniem to przesadne żeby matka patrzyła się i dotykała piersi swojej córki. To bardzo zawstydzające i strachliwe.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
izba pamieci
(Ocena: 5)
2016-04-14 15:37:13

pomuzcie

ostatnio mnie strasznie boli glowa,mam 11 lat.Ostatnio boli mnie tez w miejscu intymnym,mam obwlosienie od 8 miesiency a ostatnio na bieliznie bylo takie cos jak sluz.Boje sie miesiaczki i niewiem czy to sa objawy jej pomozcie plis!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
agAata
(Ocena: )
2016-07-06 22:09:25

Ta wydzielina, która się pojawia na bieliźnie... to normalne! :) A te objawy które podałaś, nie są objawami pierwszej miesiączki! :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-12-02 16:06:07

re: PIERWSZA MIESIĄCZKA: Porady dla mamy i jej nastoletniej córki

Co zrobić mam okres mam 13 lat dostałam go pierwszy raz i strasznie dużo leci mi krwi już 7 raz zmieniam podpaske pomocy dlaczego tak jest?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 1)
2017-04-28 12:41:33

Jeżeli ci strasznie dużo krwi leje to patrz co dwie godziny by ci nie wsiąkło tego dużo i nie zabarwiło majtek. Dostałam pierwszy okres wczoraj, porozmawiałam o tym z mamą. Niczego nie musisz się bać. Musisz być odważna wobec rodziców i wszystko im powiedzieć. Więc tak jak pisałam jak ci się leje dużo krwi to patrz co dwie godziny i jak będziesz już miała tego dużo to zmień. To nie zależy ile podpasek zużyjesz. Nie martw się tym, to nic poważnego. To tylko okres. Mi leci malutko w dodatku nie w swoim kolorze, ponieważ to pierwszy okres w moim życiu. Musisz pamiętać także, kiedy ci się zaczął i kiedy skończył, czyli ogólnie ile trwał. Musisz datę zapamiętać. Jak ci się skończy to wtedy czekasz np. 28 dni i musisz być przygotowana na okres. Jak ci się nie pojawi w tym dniu tzn, że masz nieregularny więc możesz spodziewać się tego okresu kiedy chcesz.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz