„Przestałam miesiączkować. Myślałam, że to ciąża, ale powód był zupełnie inny...”

Dlaczego Twój okres się spóźnia?
„Przestałam miesiączkować. Myślałam, że to ciąża, ale powód był zupełnie inny...”
Fot. iStock
06.09.2016

Każda kobieta ma okres średnio przez pięć dni co miesiąc. I choć nie są to nasze ulubione dni, regularne cykle to oznaka zdrowia. Niestety, bywa również tak, że okres staje się nieregularny lub nagle całkowicie znika... A im dłużej się nie pojawia, tym bardziej powinnyśmy się niepokoić. Dlaczego miesiączka czasem ustaje? Co oznacza przerwa w menstruacji? Jak przywrócić okres?


Nagła utrata wagi


Odchudzasz się? Uważaj, bo jeśli zgubisz dużo kilogramów w krótkim czasie, jest bardzo prawdopodobne, że twój organizm się zbuntuje, a po miesiączce nie będzie śladu. Brak podstawowych składników odżywczych i zbyt mała ilość kalorii wystarczy, żeby przyzwyczajone do dobrobytu ciało zaczęło szwankować. Przedłużający się brak miesiączki (trwający co najmniej pół roku) może oznaczać również, że wpadłaś w sidła bardzo poważnej choroby – anoreksji.

Polecamy także: Domowe sposoby na infekcje intymne

zanik okresu

Fot. Thinkstock

Zaburzenia hormonalne


Za zanik miesiączki odpowiedzialne może być podwyższenie poziomu prolaktyny, czyli hormonu wydzielanego przez płat przysadki mózgowej. Może ona prowadzić do hiperprolaktynemii. Prolaktyna odpowiedzialna jest za wydzielanie mleka tuż po porodzie i za zatrzymanie owulacji. Dlatego tak częsta jest u kobiet po ciąży. Ale za brak miesiączki winne mogą być również hormony tarczycy.

zanik okresu

Fot. Thinkstock

Duży stres


Jeśli jesteś osobą nerwową, łatwo się denerwujesz i w ostatnim czasie przeżyłaś wyjątkowo stresującą sytuację (utrata pracy, rozstanie, śmierć bliskiej osoby, kłopoty zdrowotne), bardzo możliwie, że właśnie z tego powodu twoja miesiączka zniknęła. Stres fatalnie wpływa na kobiecy organizm i potrafi sporo w nim namieszać. Czyli nawet zatrzymać menstruację na długie miesiące.

zanik okresu

Fot. iStock

Ciąża


Gdy miesiączka się nie pojawia, a współżyłaś bez zabezpieczenia, bardzo możliwe, że zaszłaś w ciążę. Test ciążowy (na obecność w moczu hormonu beta HCG) najlepiej jest wykonać po 14 dniach od stosunku – wtedy jest najbardziej wiarygodny. Warto również upewnić się u ginekologa, czy faktycznie wynik jest prawidłowy (zwłaszcza jeśli okaże się pozytywny). A gdy do tego pojawią się takie objawy, jak nudności i/lub wymioty, wzmożony apetyt, częste parcie na pęcherz, zaparcia, zawroty głowy, mrowienie, pełność piersi, wyraźne naczynka krwionośne na piersiach, możesz być niemalże w 100 proc. pewna, że spodziewasz się dziecka.


Inne przyczyny zaniku miesiączki to: intensywny wysiłek fizyczny, zmiana klimatu, choroba (np. grypa) czy przyjmowanie leków (zwłaszcza antydepresantów). Okres zanika czasem również po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.

zanik okresu

Fot. iStock

Leczenie:


Na własną rękę


Jeśli zanik miesiączki nie jest objawem ciąży lub poważnych zaburzeń hormonalnych, możesz spróbować przywrócić ją sama. Gdy menstruacja zniknęła, bo intensywnie się odchudzałaś lub ćwiczyłaś, wystarczyć powinna bogata w składniki odżywcze i zbilansowana dieta. O tym, że odpowiedni jadłospis może wywołać okres, świadczy fakt, że dziewczynki jedzące dużo czerwonego mięsa zaczynają szybciej miesiączkować. Koniecznie musisz również zredukować wysiłek, żeby twój cykl wrócił do normy. Z kolei gdy zanik miesiączki to wynik dużego stresu, zadbaj o siebie, unikaj obciążających psychikę sytuacji, dobrze się odżywiaj, wysypiaj się, łykaj witaminy, a wszystko wróci do normy.

zanik okresu

Fot. Thinkstock

Pomoc lekarza: luteina


Warto pamiętać, że choć nie lubimy „tych dni”, przedłużający się brak menstruacji może być bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia - niezbędna jest wtedy wizyta u ginekologa. Najprostszym i jednocześnie skutecznym sposobem przywracania okresu jest przyjmowanie luteiny. Luteinę stosuje się albo doustnie albo dopochwowo – decyduje o tym lekarz. Miesiączka pojawia się zazwyczaj kilka dni po odstawieniu preparatu. Uwaga! Dostępny jest on na receptę.

zanik okresu

Fot. Thinkstock

Pomoc lekarza: leczenie hormonalne


Jeśli luteina w tabletkach nie pomoże, lekarz może przywrócić menstruację poprzez podanie pacjentce progesteronu w formie pigułek lub zastrzyków. Dalszy brak miesiączki po przyjęciu progesteronu może oznaczać bardzo poważne zaburzenia hormonalne – konieczne jest wtedy wykonanie serii badań hormonalnych. Lekarz zleci dalsze leczenie w zależności od wyników.Innym hormonalnym sposobem na przywrócenie miesiączki jest zastosowanie doustnej antykoncepcji lub hormonalnej terapii zastępczej, która polega na uzupełnianiu naturalnych hormonów kobiecych – estrogenu i progestagenu. Hormony podaje się m.in. poprzez naklejony na skórze plaster. Tylko uwaga! Wyjątek stanowią kobiety, które mają na niego uczulenie. Z kolei tabletki antykoncepcyjne sprawdzą się zwłaszcza u tych dziewczyn, które regularnie współżyją i chcą czuć się bezpiecznie, a także u tych, które mają problem z trądzikiem. Poza tym dzięki pigułkom antykoncepcyjnym możesz w dowolnej chwili przesunąć okres.


Pamiętaj, że każdorazowy zanik miesiączki jest powodem do niepokoju. Gdy również twój organizm się zbuntuje, działaj natychmiast!

Polecamy także: W jaki sposób bieganie wpływa na okres?

 

Polecane wideo

Komentarze (15)
Ocena: 4.6 / 5
ola (Ocena: 5) 01.11.2016 11:07
Miałam duży problem ponieważ od 1.5 roku miałam depresję i moj stan się pogarszał z dnia na dzień. Zjadałam mnóstwo tabletek żeby sobie coś zrobić ale to nic nie dawało przez moją depresję i nerwicę nie miałam równy rok okresu. W desperacji szukałam pomocy wszedzie gdzie się dało. Trafiłam przypadkiem na stronę energiaduchowa.co.pl i zamówiłam oczyszczenie aury. Choć byłam sceptyczna – podziałało. Moje życie w końcu nabrało rumieńców, wstaję rano i chce mi się żyć.
odpowiedz
A. (Ocena: 3) 07.09.2016 01:48
A o zespole policystycznych jajników to ani me ani be. A to zdecydowanie poważniejsze niż zmiany żywieniowe czy stres.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 06.09.2016 22:31
ja mialam okres co kilka miesiecy .lekarze tylko potrafili przepisac tabletki ale nie wiedzieli czemu mam problemy z hormonami, mialam za duzo meskich hormonow. Stwierdzilam ze nie bede truc sie tabletkami i znow nie mialam okresu, ale do lekrarzy juz nie chodzilam, zaczelam dzialac na wlasna reke. Zmienilam jedzenie , kiedys jadlam bardzo duzo drobiu, odkad porzucialam kurczaki , okres po miesiacu sie wyregulowal co do dnia. Poczytajcie sobie co znajduje se miesie produkowanym na masowa skale, ile sterydow antybiotykow i hormonow pakowanych jest w te zwierzeta aby osiagnely jak najwieksze rozmiary w jak najkrotszym czasie. Mieso jak juz jem to tylko bio albo wcale , a szkoda bo bardzo lubie , ale truc sie nie bede
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.09.2016 20:32
Zazdroszczę kobietom które mają okres co do dnia a nawet zegarka...Ja zawsze miałam nieregularny a teraz spóźnia mi się już miesiąc. Ciążę wykluczam a lekarza boję się prawie że panicznie ;p Macie może jakieś sposoby na "przywołanie" okresu ? :(
odpowiedz
marta (Ocena: 5) 06.09.2016 19:53
nie mialam okresu 4 meisiace.bralam luteine.pare dni minelo i dalej okresu nie ma
odpowiedz

Polecane dla Ciebie