Obalamy antykoncepcyjne mity!

29 Września 2009

Przez lata w społecznej świadomości pojawiło się wiele nieprawdziwych informacji na temat antykoncepcji. Przekazywane od ucha do ucha budują fałszywy obraz metod zapobiegania ciąży. Dziś, raz na zawsze, obalamy je wszystkie!

Obalamy antykoncepcyjne mity!

Przez lata w społecznej świadomości pojawiło się wiele nieprawdziwych informacji na temat antykoncepcji. Przekazywane od ucha do ucha budują fałszywy obraz metod zapobiegania ciąży. Dziś, raz na zawsze, obalamy je wszystkie!

Mit 1. Prezerwatywa jako metoda zapobiegania ciąży jest równie skuteczna jak pigułki antykoncepcyjne

Komentarz ginekologa: Zaletą prezerwatywy jest ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeżeli chodzi o skuteczność metody, pigułka jest około 7 razy bardziej skuteczna! W praktyce wszystko zależy od poprawnego stosowania metody – o pigułce wystarczy pamiętać, a prawidłowego używania prezerwatyw trzeba się dopiero nauczyć.

Mit 2. Wnikliwa obserwacja kobiecego ciała jest wystarczająca dla ochrony przed ciążą

Komentarz ginekologa: Do pewnego stopnia to prawda, tyle że nie odnośnie antykoncepcji a koncepcji właśnie. Stosowanie kilku metod okresowej abstynencji naraz w przypadku skrupulatnej kobiety, o stabilnym cyklu i przy zachowaniu reżimu niewspółżycia może dać porównywalny efekt.

Mit 3. Stosując antykoncepcję hormonalną, należy robić przerwę w jej przyjmowaniu co kilka miesięcy lub lat dla „oczyszczenia” organizmu

Komentarz ginekologa: To „oczyszczanie” organizmu pokutuje jak nie w kontekście krwawień, to gdzie indziej. W każdym 28-dniowym cyklu robi się przerwę (7 dni przerwy albo 4 tabletki bez substancji czynnych). Nie wykazano, żeby dodatkowe przerwy wykazywały jakikolwiek pozytywny efekt. Takie „okresowe” odstawianie pigułki to najprostsza droga do ciąży.

Mit 4. Stosowanie pigułek antykoncepcyjnych może prowadzić do problemów z zajściem w ciążę

Komentarz ginekologa: To po prostu nieprawda. Badania (ostatni przegląd z 2009 roku) określają 12-miesięczny powrót płodności po pigułce jako taki sam, jak po innych metodach planowania rodziny. Pigułka utrudniając penetrację plemników powinna wręcz przeciwdziałać zakażeniom narządu rodnego, które są częstą przyczyną niepłodności. Pamiętajmy też o upływie czasu. Odstawiając antykoncepcję w wieku 40 lat, mamy potencjał płodności mniejszy niż 20 lat wcześniej, choć pigułka nie ma z tym nic wspólnego.

Mit 5. Stosowanie pigułek hormonalnych może powodować trudności w utrzymaniu ciąży oraz prowadzi do problemów zdrowotnych nienarodzonego dziecka

Komentarz ginekologa: Prawie takie same hormony stosuje się leczniczo w przypadkach zagrożenia ciąży. Substancje aktywne pigułek szybko usuwane są z organizmu po odstawieniu leku. Pigułka po prostu fizycznie nie może wpływać na rozwój dziecka poczętego po jej odstawieniu.

Mit 6. Nie ma zagrożenia ciążą bez wytrysku nasienia do pochwy

Komentarz ginekologa: W preejakulacie wydzielanym do pochwy przed głównym wytryskiem znajduje się wystarczająca ilość plemników, które garną się, żeby zostać ojcami!

Mit 7. Pigułki antykoncepcyjne są mniej skuteczne przy spożywaniu alkoholu

Komentarz ginekologa: Tylko w jednym przypadku – kiedy „alkoholizacja” skończy się wymiotami w krótkim czasie po przyjęciu pigułki.

Za pomoc w przygotowaniu artykułu dziękujemy pani dr Dorocie Wojdak-Płonce.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania związane z antykoncepcją i chciałybyście uzyskać w tym zakresie poradę specjalisty BEZ WYCHODZENIA Z DOMU i całkowicie ZA DARMO, wejdźcie na FORUM EKSPERCKIE. Dyżur pełni Dr Dorota Wojdak-Płonka, ginekolog endokrynolog z II stopniem specjalizacji, lekarz z wieloletnią praktyką kliniczną w Klinice Ginekologii i Położnictwa Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie oraz Ekspert Medyczny Bayer Schering Pharma.

Opracowała Gabriela Mostowicz - Zamenhof

Zobacz także:

Wasze listy: „Urodziłam jako piętnastolatka!”

Magda urodziła syna, mając zaledwie 15 lat. Dziś, jako 23-letnia kobieta, żałuje, że się nie zabezpieczała. Bardzo kocha Oskara, ale rozumie, że powinien przyjść na świat kilka lat później.

Wasze listy: „Czy powiedzieć mężowi, że to nie jego dziecko?”  

Aneta zdradziła męża, gdy pracował za granicą. Teraz jest w ciąży i nie wie, czy powiedzieć mu, że to nie jego dziecko. Pomóżcie jej podjąć rozsądną decyzję.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (261)
ocena
5/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2013-03-25 15:32:07

re: Obalamy antykoncepcyjne mity!

"Wnikliwa obserwacja kobiecego ciała jest wystarczająca dla ochrony przed ciążą" Z tym się zgadzam :) Korzystam z komputera cyklu (Cyclotest) i jestem bardzo zadowolona z tego rodzaju zabezpieczenia

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2012-05-15 15:58:20

Mam pytanko czy gdy moj partner zakładal prezerwatywe ale nie doszło do zbliżenia tylko dotykał bezposrednio moich narządów czy moge być w ciązy.Biore tabletki antykoncepcyjne tylko nie jestem pewna czy pierwsza za pozno nie wzielam a druga za dużo wzielam ..a wiec co do ich dzialania mam watpliwosci..prosze o odp

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2011-07-28 14:54:34

Stosuję tabletki, ale ostatnio mi odbiło i chciałabym żyć "eko" :) czyli stosować npr. Podobno metody naturalne też są skuteczne. Słyszałam o Afrodycie - testerze owulacyjnym i chyba w niego zainwestuję

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-09 09:12:43

„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-18 21:10:54

Hej ;) Mam jedno małe pytanie. Otóż dziś odbyłam swoją pierwsza wizyte u ginekologa... było w miare... poszłam ze wzgledu na straszne bóle miesiaczkowe i nie regularne miesiaczki. Miałam nadzieje ze na to wypisze mi tabletki anty. (współzyje wiec przy okazji chcialam skorzystac, tzn uregulował by mi sie okres, bóle by sie zmniejszyły, a w dodatku miałam by pewniejsze zabezpieczenie przed niechcianą ciążą). jednak pani doktor wypisała mi jakieś czopki i tabletki ziolowe... Umówiła mnie także na nastpena wizyte... Czy wypadało by jednak poprosić o tabletki anty. skoro ona sama nie wypisała mi ich ... Mam 17 lat i troche głupio mi jest prosić o nie... Prosze pomóżcie ... ;)) Dziekuje ;)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-22 23:22:07

Jeżeli chcesz stosować tabletki, to zapytaj o nie swoją panią ginekolog. Nie ma tu się czego wstydzić. Powiedz jej, dlaczego cchesz je stosować i poproś, żeby Ci wytłumaczyła jak z nich właściwie skorzystać i co najważniejsze, żeby dobrała właściwe pigułki do twojego organizmu. Pamiętaj, że przez pierwszy miesiąc przyjmowania tabletek nie sa one w 100% skuteczne, bo twój organizm się do nich dopiero zacznie przystosowywac, dlatego zadbaj w tym okresie o inne zabezpieczenia. Poproś też panią, by wypisała Ci objawy, które nie powinny nastąpić podczas przyjmowania tabletek, byś mogła w razie ich wystapienia wiedzieć, ze należy KONIECZNIE odstawić pigułki. w takim przypadku skontaktuj się znów z lekarką, przepisze Ci wtedy inne tabletki. Powodzenia! PS. Dziewczyny, nie wstydźcie się rozmawiać z ginekologami o tym co was trapi, ani pytać o różne formy antykoncepcji! To też są ludzie, na dodatek zależy im, by dobrze wykonać swój zawód oraz pomagac pacjentkom! Im więcej rozmawiacie z waszymi lekarzami ,tym lepsze efekty dają wizyty i Wy jesteście bardziej z nich zadowolone!

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-10 15:53:29

Thanks for the valuable intel.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-05 10:15:17

trzy pytania: 1. mit 2: " może dać porównywalny efekt." chce Pani powiedzieć że możliwe jest zapłodnienie przy braku współżycia? albo inaczej, że plemniki teleportują się z mężczyzny do kobiety i dochodzi do zapłodnienia? 2. dlaczego przy niestabilnym cyklu "Wnikliwa obserwacja kobiecego ciała" jest nieskuteczna? 3. czy napewno wie Pani na czym polega "wnikliwa obserwacja kobiecego ciała"? 3

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-19 22:57:07

"plemników, które garną się, żeby zostać ojcami!" nic więcej nie powiem...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-11-07 15:07:30

dokładnie... czy aby na pewno to jest dr ??? :x człowiek wykształcony??? może chciał być cool i mu nie wyszło:x... i taka gafe walnał.... plemniki chca zostac ojcami:x smiechu warte......

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2010-03-24 01:54:50

Można to postrzegać na 2 sposoby: 1. To rozumowanie osób powyżej: Plemnik wchodzi w komórkę, a komórka to nasze dziecko, zatem plemnik jest naszym dzieckiem. 2. Plemnik przekazuje komórce swój UNIKATOWY kod genetyczny. Lecz ten KOD należy do ojca, więc można go z nim uosobić. Który waszym zdaniem jest bardziej sensowny? (nie UPieRam się, że 2, ciekawi mnie wasze zdanie)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-06 09:59:33

mam pytanie ... czy w czasie tych 7 dni przerwy w braniu tabletek nalezy sie dsodatkowo zabezpieczać prezerwatywami ;> ?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-06 13:55:56

nie nie musisz :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2009-10-03 21:56:30

http://Aranciaa.mondozoo.com

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz