Nie lekceważ samobadania piersi. Nie każdy guzek jest rakiem, ale...

02 Czerwca 2015

Samobadanie piersi to podstawa profilaktyki raka piersi. Czy wykonujesz je sumiennie co miesiąc?

samobadanie piersi

Z Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że nowotwory piersi są największym problemem onkologicznym w krajach rozwiniętych. Każdego roku z powodu raka piersi umiera ponad 5 tys. Polek. Niestety, tylko co piąty przypadek zachorowania diagnozowany jest we wczesnym stadium zaawansowania. A wcześnie wykryty nowotwór może być w pełni wyleczony. Dlatego tak ważne jest wykonywanie samobadania piersi.

Badanie wykonujemy raz w miesiącu, optymalnie zawsze tego samego dnia, najlepiej 3-4 dni po miesiączce (niemiesiączkujące kobiety powinny zdecydować się na konkretny dzień, np. pierwsza sobota miesiąca). – W czasie cyklu miesięcznego struktura piersi się zmienia, robi się bardziej gruczołowa, piersi są również bardziej wyczulone. Najlepiej przeprowadzać badanie regularnie raz na miesiąc w określonym dniu. Według lekarzy to najlepsze rozwiązanie, bo wtedy możemy zauważyć ewentualne zmiany – mówi współorganizatorka akcji „Dotykam – Wygrywam” Izabela Sakutova z firmy So Chic w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Samobadanie piersi powinno się przeprowadzać w pomieszczeniu, w którym jest duże lustro i gdzie nikt nie będzie ci przeszkadzał. Składa się z trzech etapów: badania przed lustrem, pod prysznicem oraz w pozycji leżącej, które przeprowadza się po kąpieli. – Jest kilka metod samobadania piersi i każda z nich jest dobra. Chcemy namówić kobiety, żeby wykonywały samobadanie pod prysznicem, bo płyn do kąpieli i woda sprawiają, że możemy łatwo przesuwać palce i płynnie przechodzić z jednego odcinka piersi do drugiego – tłumaczy Izabela Sakutova.

Etap pierwszy

Rozbierz się do pasa i stań przed lustrem. Dokładnie przyjrzyj się swoim piersiom – czy nie ma na nich żadnych zmian, wybrzuszeń, czy brodawki wyglądają tak jak poprzednio itp. Następnie unieś obie ręce do góry. Ponownie przyjrzyj się piersiom, również z boku, trzymając ręce za głową. Zwróć uwagę, czy nie zmienił się kolor skóry, a także czy nie marszczy się w żadnym miejscu, czy nie ma obrzęków. Nachyl się i znowu przyjrzyj się piersiom. Elementem samobadania przed lustrem jest również ściśnięte brodawek – sprawdzisz w ten sposób, czy nie wycieka z nich płyn. Sprawdź ponadto, czy węzły chłonne nie są powiększone oraz czy nie pojawił się obrzęk ramienia.

Strony

× Użyj prawej i lewej strzałki na swojej klawiaturze, aby przeglądać podstrony artykułu
Komentarze (3)
ocena
3.7/5

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Ocena artykułu 1-5

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
(Ocena: 5)
2015-06-30 00:08:28

re: Nie lekceważ samobadania piersi. Nie każdy guzek jest rakiem, ale...

Myślisz ze jestem ładna? - zapytała. On powiedział "nie". Zapytała wiec jeszcze raz: " Jestem w twoim sercu? Powiedział "nie". Na koniec się zapytała: "Jakbym odeszła, to byś płakał za mną? Powiedział, ze "nie". Smutne - pomyślała i odeszła. Złapał ja za rękę i powiedział: "Nie lubię Cię, kocham Cię. Dla mnie nie jesteś ładna, tylko piękna. Nie jesteś w moim sercu, jesteś moim sercem. Nie płakałbym za Tobą, tylko umarłbym z tęsknoty." Dziś o północy twoja prawdziwa miłość zauważy, że Cię kocha. Coś ładnego jutro miedzy 13-16 się zdarzy w Twoim życiu, obojętnie gdzie będziesz w domu,przy telefonie albo w szkole. Jeśli zatrzymasz ten łańcuszek, nie podzielisz się tą piękną historią - to nie znajdziesz szczęścia w 10 najbliższych związkach, nawet przez 10 lat. Jutro rano ktoś Cię pokocha. Stanie się to równo o 12.00. Będzie to ktoś znajomy. Wyzna Ci miłość o 16.00 Jeśli ci się nie uda wysłać tego do 20 komentarzy zostaniesz na zawsze samsama

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 5)
2015-06-02 19:52:56

re: Nie lekceważ samobadania piersi. Nie każdy guzek jest rakiem, ale...

Ja nie lekceważyłam samobadania ale mój lekarz rodzinny tak. Poszłam bo wyczułam mały guzek ale czasem go czułam a czasem nie. Poszłam więc do lekarza i co? Pani Doktor mnie wyśmiała, że jestem hipochondryczką i żebym sobie dała spokój z samobadaniem bo biorę byle grudkę tłuszczu za guzek. Po roku od tamtego zdarzenia byłam u ginekologa i ta mi zbadała piersi. W tym samym miejscu o którym mówiłam znalazła guzek. Okazało się że jest bardzo duży, nietypowy. W biopsji nic nie wyszło na szczęście, idę jutro umówić się na wycięcie. Oby w histopatologii nic nie wyszło bo pójdę do tej Pani Doktor i ją opieprze za jej "profesjonalizm"

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Anonim
(Ocena: 1)
2015-06-02 15:54:51

re: Nie lekceważ samobadania piersi. Nie każdy guzek jest rakiem, ale...

Szanowna redakcja w ogóle wie, co to są prawa autorskie? Radziłabym sobie wygooglować, zanim ktoś was pozwie. Wklejacie sobie jakie chcecie zdjęcia do artykułów, bez najmniejszego odnośnika, tym razem pech chciał, że znam właścicielkę tumblra, z którego to zdjęcie pochodzi i polecałabym je zmienić, bo dziewczyna pilnuje swojej twórczości. Za prawa do zdjęć się płaci...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
  • Strona 1 z 1